glaz mszczonowski z dzieckiem
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Głaz Mszczonowski – największy na Mazowszu i drugi w Polsce

Głaz Mszczonowski należy do czołówki największych głazów narzutowych znajdujących się na terenie Polski. Jest on drugi co do wielkości głazem w naszym kraju i największym na Mazowszu. Największym w Polsce jest Trygław w gminie Tychowo w województwie zachodniopomorskim. Głaz został wyrwany z podłoża przez lodowiec. Widać na nim rysy powstały najprawdopodobniej przez tarcie o kamień okruchów skalnych znajdujących się w lodowcu.

glaz mszczonowski najwiekszy na mazowszu

Gdzie znajduje się Głaz Mszczonowski? Jak trafić na miejsce?

Głaz leży w miejscowości Zawady przy drodze ekspresowej S8 z Piotrkowa Trybunalskiego do Warszawy na granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego. Jest on częściowo odkopany i znajduje się w dole porośniętym krzakami i drzewami. Od 30 lat jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Z drogi S8 trzeba skręcić na Skierniewice i Białą Rawską (droga 70) i dalej na rondzie pierwsza droga w prawo na Białą Rawską i po chwili od razu w prawo. Po ujechaniu 300 metrów po lewej stronie pojawi się droga polna w lewo. Trzeba nią jechać aż do kamiennego słupka.

glaz mszczonowski parking
glaz mszczonowski jak dojsc
glaz mszczonowski kepa krzakow

Największy głaz na Mazowszu

Największy głaz narzutowy na Mazowszu zwany Głazem Mszczonowskim ma 12 metrów długości, 8,5 metra szerokości i 3 metry wysokości. Głaz był w okresie międzywojennym jeszcze większy i okazalszy jednak wykorzystywano go do celów budowlanych. Jego współrzędne geograficzne to N 51°54`51,1″ E 20°27`16,5″. Wstęp na miejsce jest darmowe i dostępne cały czas.

glaz mszczonowski z dzieckiem
pomnik przyrody nieozywionej zawady
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

  • Dzikun Pumba

    Byłem dziś w tym miejscu, zaparkowałem w miejscu gdzie wasze auto. Poszedłem w krzaki i hajszcze ale niestety nie znalazłem tego głazu, choć obszedłem spory kawałek. Szkoda że się nie udało.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.