Góra Ludwiki
Beskid Żywiecki,  Małopolskie

Góra Ludwiki z Jordanowa w Beskidzie Żywieckim

W ostatnim dniu 2014 roku wybraliśmy się na krańce Beskidu Żywieckiego na Górę Ludwiki. Szczyt może jest niski i mało znany, jednak widoki powalają na kolana. Przeszliśmy trasą z Jordanowa na Wysoką, Jawornik i Górę Ludwiki liczącą około 9 kilometrów. Pożegnaliśmy się z Węgierską Górką i zachodnią częścią Beskidu Żywieckiego i przejechaliśmy do Jordanowa, gdzie znajdują się obrzeża pasma. Dokładnie jest to północno-wschodnia część grupy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego.

Opis szlaku turystycznego z Jordanowa na Górę Ludwiki – mapa trasy

Zatrzymaliśmy się na parkingu obok stacji kolejowej Jordanów. Można zaparkować bezpośrednio przed wejściem, jak i po drugiej stronie ulicy, przy sklepie. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.636924, 19.832331.

Ruszyliśmy na szlak koloru zielonego po drodze głównej. Za 400 metrów skręciliśmy w prawo w stronę szlabanu. I tutaj od razu ważna informacja. Kolor zielony został zamalowany kolorem czerwonym. Nie wiemy w jakim celu, ale przez pół wycieczki nie wiedzieliśmy, gdzie dojdziemy. Dopiero później dokładnie mu się przyjrzeliśmy. Chociaż czasem można znaleźć znaki koloru zielonego, ale jest to rzadkością.

Cały szlak zielony (czerwony) idziemy po asfalcie, a dopiero pod koniec przechodzimy na leśną ścieżkę. Odcinek pozbawiony jest widoków, bo prowadzi cały czas między drzewami. W oddali słychać odgłosy samochodów, gdyż idziemy w sąsiedztwie drogi do miejscowości Wysoka.

Jak wygląda szlak na Górę Ludwiki?

Później dochodzimy do szlakowskazu. Tutaj w dniach 1 i 2 września 1939 roku, rozegrała się jedna z pierwszych bitew wojsk polskich w kampanii wrześniowej. Teraz jest tutaj cmentarz poległych w Bitwie o Wysoką. Co roku 1 września odbywają się obchody rocznicowe wraz z apelem poległych. Zmieniamy szlak na niebieski i idziemy na Górę Ludwiki przez Jawornik. Słońce przepięknie oświetla nasz szlak. O takich widokach w dwóch poprzednich dniach mogliśmy tylko pomarzyć.

Dochodzimy do rozwidlenia szlaków do przysiółka Nad Lasem. Będziemy tutaj musieli wrócić, żeby zejść żółtym szlakiem z powrotem do Jordanowa. Dojdziemy stąd do Skawy, Sidziny i właśnie Jordanowa.

Rozejście się szlaków

Góra Ludwiki – piękny punkt widokowy

Teraz idziemy już bezpośrednio na Górę Ludwiki. Wiemy, że będą nas czekały piękne krajobrazy. Szczyt został prawdopodobnie oznaczony przez właściciela terenu. Nie są to żadne oznaczenia PTTK, a wyglądają bardzo atrakcyjnie. Góra Ludwiki stanowi fantastyczny punkt widokowy na Tatry, pasmo Policy, Babią Górę, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy i Gorce.

Piszemy do naszej przyjaciółki Justyny, z którą mamy zakończyć 2014 rok w Beskidzie Niskim na szczycie Jaworze. Dogadujemy ostatnie szczegóły i już jesteśmy pewni naszego nocnego wyjazdu. Przy szlakowskazie jest także opisana panorama Tatr.

Schodzimy do szlakowskazu i odbijamy na żółty szlak. Najpierw kolorem żółtym przez las, a później po drodze. Przed nami pięknie prezentuje się Jordanów. Dotarliśmy na parking po godzinie 13. Szybko zapakowaliśmy się do samochodu i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Przed nami było jeszcze nocne wyjście w Beskid Niski na pożegnanie roku.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.