gora swietej genowefy bobrowniki
Łódzkie,  Podróże samochodowe po Polsce,  Podróże z dzieckiem

Góra Świętej Genowefy i Żabi Staw w Bobrownikach

Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się dwa ciekawe miejsca. Są to Góra Świętej Genowefy – wapienny ostaniec oraz Żabi Staw będący bezodpływowym zbiornikiem mieszczącym się kilkaset metrów od rzeki Warty.

gora swietej genowefy bobrowniki

Jak dojechać na miejsce?

Góra Świętej Genowefy i Żabi Staw to miejsca, które znajdują się niedaleko siebie. Można do nich dotrzeć, startując z tego samego miejsca. Może to być centrum wsi Bobrowniki lub nieco bliżej atrakcji na szlaku żółtym na łące przy drodze. Drugi wariant wydaje się odpowiedniejszy. Pod Żabim Stawem znajduje się parking, ale przeznaczony jest on tylko dla osób z niepełnosprawnościami.

parking gora swietej genowefy

Góra Świętej Genowefy – wapienny ostaniec

Góra Świętej Genowefy znajduje się w północnej części Jury Wieluńskiej jako najdalej wysunięty wapienny ostaniec. Jest to największa wapienna skała na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Patrząc na nią od dołu, można wyobrazić sobie ludzką czaszkę. Jest to pomnik przyrody nieożywionej o rozmiarach 50 metrów na 10 metrów. Nazwa góry wzięła się od imienia pewnej kobiety, która musiała uciekać przed swoim mężem i schowała się w tej skale. Podobno także pod skałą spotykają się czarownice. Schodząc niżej, można dojść nad brzeg rzeki Warty.

Jak dojść do Góry Świętej Genowefy?

Z centrum Bobrownik kierujemy się żółtym szlakiem i oznaczeniem ‚Góra Świętej Genowefy’. Chwilę idziemy i mijamy po prawej stronie wspomniany wyżej parking. Idziemy dalej aż do granicy lasu. Wchodzimy do niego i po chwili skręcamy w lewo w pierwszą drogę leśną. Zmierzamy cały czas prosto, nigdzie nie skręcając. Po 5 minutach dojdziemy na miejsce.

szlak do gory swietej genowefy
jak dojsc do gory swietej genowefy
gora swietej genowefy
gora swietej genowefy nad warta

Żabi Staw w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Żabi Staw znajduje się na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego na Wyżynie Wieluńskiej. Od ponad 20 lat miejsce objęte jest ochroną jako pomnik przyrody. Żabi Staw jest cennym miejscem dla rozwoju gadów i płazów. Zasilany jest wodami opadowymi i najciekawiej wygląda na wiosnę.

zabi staw bobrowniki

Jak dojść do Żabiego Stawu?

Kierujemy się za znakiem do Góry Świętej Genowefy i szlakiem żółtym. Po kilkunastu minutach po prawej stronie zobaczymy parking. Należy wtedy skręcić od razu w prawo i po kilkudziesięciu metrach znajdziemy się nad Żabim Stawem.

zabi staw zaleczanski park krajobrazowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *