Góry Pieprzowe w Sandomierzu
Wczoraj na blogu mogłeś przeczytać o tym, co warto zobaczyć w Sandomierzu. Zabrakło tam Gór Pieprzowych, którym chcieliśmy poświęcić osobny artykuł. Śmiać można się z ich wysokości, bo to bardzo niewielkie wzniesienia, jednak warto dodać, że są to najstarsze góry w Polsce i podczas wizyty potrafią zachwycić.
Rezerwat Przyrody Góry Pieprzowe
Pięknymi widokami kończymy naszą podróż po długo przez nas wyczekiwanym do zwiedzania mieście i przenosimy się w okolice naszego noclegu. Wpadamy tam na chwilkę na obiad, który przyrządzamy sobie sami. Karmimy także Maję i z pełnymi brzuchami lecimy do Rezerwatu Przyrody Góry Pieprzowe albo po prostu w sandomierskie Pieprzówki. Zobacz na poniższą mapę, żeby określić lokalizację. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd w Góry Pieprzowe: 50.684905, 21.782539.
Najstarsze góry w Polsce
Góry najstarsze w Polsce zachwycają turystów, nas powaliły z nóg. Mieliśmy zrobić tam quest, bo jest dostępny, ale stwierdziliśmy, że przejdziemy się tak po prostu. Nocowaliśmy, można powiedzieć, że w samym rezerwacie. Także do miejsca nie dojeżdżaliśmy. Podeszliśmy w kilka chwil na punkt widokowy, z którego pięknie widać płynącą sobie spokojnie Wisłę, ale także miejscowości tj.: Trześń, Gorzyce, ale oczywiście też sam Sandomierz.
Ogólnie panorama jest rozległa, a miejsce klimatyczne, więc polecamy każdemu. Z punktu widokowego poszliśmy dalej wydeptaną ścieżką po stromych zboczach opadających w kierunku rzeki. Kierując się w lewo, przeszliśmy dość wymagający kawałek i dalej powędrowaliśmy do drogi asfaltowej przez łąki.
Pieprzówki idealne na wycieczkę z dzieckiem
Spacer nasz był powolny, bo oczekiwaliśmy zachodu słońca. Idąc drogą w kierunku rezerwatu, spotkaliśmy miłe starsze małżeństwo, które uprzedziło nas przed dzikami w tym miejscu występującymi. Oni właśnie oczekiwali przed swoją posesją na policję, aby pójść z nimi i sprawdzić jakąś padlinę wyglądającą na dzika, którą zauważyli na swojej posesji. Mimo to zaprosili nas w te rejony latem, gdy zrobi się ogólnie cieplej.
W tym miejscu są przepiękne dzikie róże, a niektóre gatunki występują tylko tutaj. Można wyliczyć dwanaście takich gatunków z dwudziestu pięciu dostępnych w całej Polsce, które występują tylko w Górach Pieprzowych. Ostatecznie udaliśmy się na zachód słońca, który chcieliśmy zobaczyć z punktu widokowego. Nie był on jednak najpiękniejszy. Ostatnie momenty zasłoniły chmury i musieliśmy sobie go tylko wyobrazić.
5 komentarzy
Adam..
Skąd ta nazwa Góry Pieprzowe?
Piotr
https://photos.app.goo.gl/deUJBv9ju9g7aeHQA (sierpień).
Piotr
Nie będę może obiektywny, bo pochodzę i mieszkam w Sandomierzu, ale właśnie w maju w Sandomierzu jest jak w ogrodach Edenu. Wszechobecna zieleń i zapach kwitnących drzew, a te szare i brunatne trawy na zdjęciach powyżej robią się zielone (takie mini-Bieszczadki). Zapraszam, a Dzika Róża leży niemalże w Pieprzówkach (nie mówi sie w Srzu na nie góry, bo to raczej wzgórza, skarpy), co prawda nie wiem jaki tam jest komfort, ale fajne miejsce (choc do miasta parę kilometrów).
Komyczki
Bardzo zachęcił nas ten wpis by odwiedzić Góry Pieprzowe. Zdjęcia przepięknie pokazują te tereny. Wybieramy się w okolice Sandomierza jakoś w maju. A gdzie tam nocowaliście?
Angelika Grzegorzek
Polecamy, bo to są super tereny. My mieszkaliśmy w Willi Dzika Róża. Jeśli to będzie maj to może będziecie mieć cieplej w pokoju. 🙂