Książka,  Podróże z dzieckiem

„O wycieczkach z dzieckiem” – recenzja książki Marleny Woch

W dzisiejszym tekście chcemy się z Wami podzielić wrażeniami ze spotkania z książką „Góry z dzieckiem” autorstwa Marleny Woch. Bliżej znanej jako autorki strony o tej samej nazwie. Jak to zwykle bywa, od wydania trochę czekaliśmy na tę książkę, ale w końcu trafiła do naszych rąk. Uwielbiamy odbierać takie przesyłki od listonosza. Z niecierpliwością rozdzieramy przesyłkę i szybko dostajemy się do środka pudełka. Jest świeżutka i jeszcze pachnąca.

Patrząc na okładkę, zapowiada się całkiem nieźle. Jest bardzo kolorowa i od razu przykuwają naszą uwagę trzy znaczniki: praktyczne porady, szczegółowe opisy tras, a także propozycje wycieczek. Ciekawość nas całkiem zżera, ale zawsze zerkamy jeszcze na tylną okładkę. I pierwsze słowa, które rzucają się w oczy to: „wspólna pasja”.

Na początku książki możemy przejrzeć spis treści i dowiedzieć się dokładniej co ciekawego będziemy mogli w niej znaleźć. Na kolejnej stronie poznajemy bliżej autorkę przewodnika, jej męża i dwójkę dzieci, czyli całą górską rodzinę, która jest zakochana w podróżach i lubi spędzać ze sobą czas. Przewodnik „Góry z dzieckiem” podpowiada jak bezpiecznie zarazić dzieci swoją pasją i odkryć ją wspólnie od podstaw. 

O górach z dzieckiem pisze Marlena Woch

Dziecko w górach jest szefem, dlatego właśnie jemu należy podporządkować całą wędrówkę. Trzeba mieć czas na odpoczynek, przerwę na jedzenie czy zabawę. Planując pierwsze górskie wycieczki, należy pomyśleć o swojej kondycji fizycznej, która w górach odgrywa kluczową rolę. Nie dość, że samemu musisz pokonywać kolejne kilometry, to musisz nieść dziecko w chuście, nosidle czy trzymać za rękę. Zaplanowanie całego dnia jest bardzo ważne i ułatwia realizacje założonego wcześniej celu. Warto zastanowić się co w górach nam się przyda, z czego będziemy korzystać, a co jest tylko zbędnym balastem. 

Czytając lekturę dowiemy się dokładniej, co spakować do plecaka. Jeśli dopiero rozwijamy swoją górską pasję, to z tym tematem autorka trafiła w punkt. Jeśli już coś wiemy na ten temat, to możemy sobie przeczytać tekst dla porównania wyposażenia ekspertów z naszym. Trasy dla wózków są w okrojonej formie. Mamy do przejrzenia 2 strony w najpopularniejszych górach w Polsce: Tatrach, Pieninach czy Karkonoszach. Dalej dowiemy się o górach w ciąży, nocowaniu w schronisku czy motywacji do chodzenia poprzez zbieranie odznak turystycznych. 

Przewodnik „Góry z dzieckiem” – Marlena Woch

Przewodnik podzielony jest na 2 główne części. Pierwsza o nazwie „Zanim wyruszycie w góry” a druga „Propozycje wycieczek”. Na końcu jest jeszcze rozdział „Góry to nie wszystko”, słowniczek pojęć górskich, a także miejsce na pieczątki. Druga część jest najbardziej obszerna i zawiera propozycję wycieczek na najbardziej atrakcyjne szczyty w danym paśmie górskim. Poziom trudności jest subiektywnie oceniany przez autorkę, dlatego odczucie każdego z osobna może być inne. Plusem dla nas jest to, że przy opisie wycieczki nie ma mapy poglądowej.

Dlaczego? Ponieważ każdy przy czytaniu przewodnika weźmie do ręki wydanie papierowe mapy i prześledzi trasę, czytając opis Pani Marleny. Można także skorzystać z map w wersji online, jednak to już nie ma takiej frajdy. Przewodnik jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami i nie wiedzą gdzie iść, co robić i gdzie jest ładnie. Ci, którzy chodzą już trochę po górach, to przeczytają przewodnik „Góry z dzieckiem” autorstwa Marleny Woch z ciekawości.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *