grod biskupice pod byczyna
Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Gród Byczyna – jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie

Aby odwiedzić średniowieczny gród w Byczynie, jechaliśmy specjalnie z Opola ponad 60 kilometrów. Jest to jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie, w którym możemy poczuć klimat dawnego drewnianego grodziska. Znajduje się niedaleko granicy z województwem wielkopolskim oraz łódzkim i bardziej pasuje do tego pierwszego, ponieważ Wielkopolska słynie z grodzisk, budowli wczesnośredniowiecznych i początków państwa polskiego. Skoro zwiedzamy najciekawsze miejsca na mapie Polski, to sugerując się opiniami, stwierdziliśmy, że pojedziemy także tam.

grod byczyna
podgrodzie w byczynie

Zwiedzamy gród w Biskupicach – gmina Byczyna

Gród rycerski znajduje się dokładnie we wsi Biskupicie nad Zalewem Biskupice-Brzózki. Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu tuż przed wejściem na teren grodu. Również bezpłatne były bilety wstępu, a podczas spędzonego czasu mogliśmy przejść się murami obronnymi, zobaczyć dziedziniec oraz podgrodzie, na którym znajdują się machiny oblężnicze. Przejście całości zajęło nam nie więcej niż 30 minut.

W grodzie można zorganizować imprezy okolicznościowe, warsztaty historyczne, pokazy, a nawet spędzić noc. Dla miłośników historii to miejsce jest idealne. Dla osób, które chcą poznać ciekawostki i najważniejsze informacje (np. po co w tym miejscu postawili gród), warto byłoby przygotować tablice o samym grodzie lub najbliższej okolicy.

Po wizycie w lutym 2020 stwierdziliśmy, że turysta indywidualny, który wcześniej na przykład odwiedził Biskupin, może wyjść z tego miejsca nieco zawiedziony. Może w sezonie letnim i podczas różnych inscenizacji to miejsce jest warte odwiedzenia. Poza sezonem brakuje tam nieco życia.

grod byczyna zwiedzanie
grod w biskupicach
grod w byczynie z dzieckiem
grodzisko w byczynie
grodzisko w byczynie cennik

Gród pod Byczyną – dojazd, parking, godziny otwarcia i cennik

Adres: Gród Rycerski, Biskupice 58, 46-220. Współrzędne: 51.084870, 18.161203.

Dojazd: Z Byczyny trzeba kierować się na Biskupicie i w nich skręcić na Kochłowice. Po 1500 metrach trzeba po prawej stronie wypatrywać znaku na GRÓD-HRAD. Pod koniec przed grodem jest kiepska droga i trzeba uważać, żeby nie urwać zawieszenia.

Parking: Bezpłatny parking znajduje się przed grodem. Współrzędne: 51.085133, 18.161388.

Cennik: My na teren grodziska weszliśmy bezpłatnie.

Godziny otwarcia: Najlepiej przed wyjazdem do grodziska zadzwonić na miejsce i zapytać, czy jest możliwość obejrzenia grodu. Są tam organizowane liczne imprezy okolicznościowe i gród wtedy może być zamknięty. Telefon: 602 613 386.

jezioro biskupinskie
grod byczyna parking
wal obronny byczyna
byczyna grodzisko kosciotrup
biskupice grod
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

  • gród

    Gród tak na 100 % działa od kwietnia do października. Przez 7 miesięcy dzieje się tu bardzo duzo i nie ma wtedy możliwości przeprowadzenia czegokolwiek remontowego. Tak, że w pozostały czas pokazujemy pełna oferte tylko na zamówienie, gdyz biorąc pod wage fakt , że odwiedzin szkół w pozostałych-zimowych-miesiącach jest b. mało, nie moglibyśmy utrzymac grodu i pracowników. Pozdrawiam i zapraszam

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.