Gród Byczyna – jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie
Aby odwiedzić średniowieczny gród w Byczynie, jechaliśmy specjalnie z Opola ponad 60 kilometrów. Jest to jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie, w którym możemy poczuć klimat dawnego drewnianego grodziska. Znajduje się niedaleko granicy z województwem wielkopolskim oraz łódzkim i bardziej pasuje do tego pierwszego, ponieważ Wielkopolska słynie z grodzisk, budowli wczesnośredniowiecznych i początków państwa polskiego. Skoro zwiedzamy najciekawsze miejsca na mapie Polski, to sugerując się opiniami, stwierdziliśmy, że pojedziemy także tam.
Zwiedzamy gród w Biskupicach – gmina Byczyna
Gród rycerski znajduje się dokładnie we wsi Biskupicie nad Zalewem Biskupice-Brzózki. Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu tuż przed wejściem na teren grodu. Również bezpłatne były bilety wstępu, a podczas spędzonego czasu mogliśmy przejść się murami obronnymi, zobaczyć dziedziniec oraz podgrodzie, na którym znajdują się machiny oblężnicze. Przejście całości zajęło nam nie więcej niż 30 minut.
W grodzie można zorganizować imprezy okolicznościowe, warsztaty historyczne, pokazy, a nawet spędzić noc. Dla miłośników historii to miejsce jest idealne. Dla osób, które chcą poznać ciekawostki i najważniejsze informacje (np. po co w tym miejscu postawili gród), warto byłoby przygotować tablice o samym grodzie lub najbliższej okolicy.
Po wizycie w lutym 2020 stwierdziliśmy, że turysta indywidualny, który wcześniej na przykład odwiedził Biskupin, może wyjść z tego miejsca nieco zawiedziony. Może w sezonie letnim i podczas różnych inscenizacji to miejsce jest warte odwiedzenia. Poza sezonem brakuje tam nieco życia.
Gród pod Byczyną – dojazd, parking, godziny otwarcia i cennik
Adres: Gród Rycerski, Biskupice 58, 46-220. Współrzędne: 51.084870, 18.161203.
Dojazd: Z Byczyny trzeba kierować się na Biskupicie i w nich skręcić na Kochłowice. Po 1500 metrach trzeba po prawej stronie wypatrywać znaku na GRÓD-HRAD. Pod koniec przed grodem jest kiepska droga i trzeba uważać, żeby nie urwać zawieszenia.
Parking: Bezpłatny parking znajduje się przed grodem. Współrzędne: 51.085133, 18.161388.
Cennik: My na teren grodziska weszliśmy bezpłatnie.
Godziny otwarcia: Najlepiej przed wyjazdem do grodziska zadzwonić na miejsce i zapytać, czy jest możliwość obejrzenia grodu. Są tam organizowane liczne imprezy okolicznościowe i gród wtedy może być zamknięty. Telefon: 602 613 386.
2 komentarze
gród
Gród tak na 100 % działa od kwietnia do października. Przez 7 miesięcy dzieje się tu bardzo duzo i nie ma wtedy możliwości przeprowadzenia czegokolwiek remontowego. Tak, że w pozostały czas pokazujemy pełna oferte tylko na zamówienie, gdyz biorąc pod wage fakt , że odwiedzin szkół w pozostałych-zimowych-miesiącach jest b. mało, nie moglibyśmy utrzymac grodu i pracowników. Pozdrawiam i zapraszam
Sylwester
Moja corka jezdzila tam na obozy przez 3 lata z rzedu . Bardzo fajne miejsce w sezonie, w czasie kiedy sa turnieje rycerskie .