grod biskupice pod byczyna
Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Gród Byczyna – jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie

Aby odwiedzić średniowieczny gród w Byczynie, jechaliśmy specjalnie z Opola ponad 60 kilometrów. Jest to jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie, w którym możemy poczuć klimat dawnego drewnianego grodziska. Znajduje się niedaleko granicy z województwem wielkopolskim oraz łódzkim i bardziej pasuje do tego pierwszego, ponieważ Wielkopolska słynie z grodzisk, budowli wczesnośredniowiecznych i początków państwa polskiego. Skoro zwiedzamy najciekawsze miejsca na mapie Polski, to sugerując się opiniami, stwierdziliśmy, że pojedziemy także tam.

grod byczyna
podgrodzie w byczynie

Zwiedzamy gród w Biskupicach – gmina Byczyna

Gród rycerski znajduje się dokładnie we wsi Biskupicie nad Zalewem Biskupice-Brzózki. Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu tuż przed wejściem na teren grodu. Również bezpłatne były bilety wstępu, a podczas spędzonego czasu mogliśmy przejść się murami obronnymi, zobaczyć dziedziniec oraz podgrodzie, na którym znajdują się machiny oblężnicze. Przejście całości zajęło nam nie więcej niż 30 minut.

W grodzie można zorganizować imprezy okolicznościowe, warsztaty historyczne, pokazy, a nawet spędzić noc. Dla miłośników historii to miejsce jest idealne. Dla osób, które chcą poznać ciekawostki i najważniejsze informacje (np. po co w tym miejscu postawili gród), warto byłoby przygotować tablice o samym grodzie lub najbliższej okolicy.

Po wizycie w lutym 2020 stwierdziliśmy, że turysta indywidualny, który wcześniej na przykład odwiedził Biskupin, może wyjść z tego miejsca nieco zawiedziony. Może w sezonie letnim i podczas różnych inscenizacji to miejsce jest warte odwiedzenia. Poza sezonem brakuje tam nieco życia.

grod byczyna zwiedzanie
grod w biskupicach
grod w byczynie z dzieckiem
grodzisko w byczynie
grodzisko w byczynie cennik

Gród pod Byczyną – dojazd, parking, godziny otwarcia i cennik

Adres: Gród Rycerski, Biskupice 58, 46-220. Współrzędne: 51.084870, 18.161203.

Dojazd: Z Byczyny trzeba kierować się na Biskupicie i w nich skręcić na Kochłowice. Po 1500 metrach trzeba po prawej stronie wypatrywać znaku na GRÓD-HRAD. Pod koniec przed grodem jest kiepska droga i trzeba uważać, żeby nie urwać zawieszenia.

Parking: Bezpłatny parking znajduje się przed grodem. Współrzędne: 51.085133, 18.161388.

Cennik: My na teren grodziska weszliśmy bezpłatnie.

Godziny otwarcia: Najlepiej przed wyjazdem do grodziska zadzwonić na miejsce i zapytać, czy jest możliwość obejrzenia grodu. Są tam organizowane liczne imprezy okolicznościowe i gród wtedy może być zamknięty. Telefon: 602 613 386.

jezioro biskupinskie
grod byczyna parking
wal obronny byczyna
byczyna grodzisko kosciotrup
biskupice grod

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *