jak sie przygotowac do wyjscia w gory
Poradnik

Jak się przygotować do wyjścia w góry? O czym warto pamiętać?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed wyjściem na górski szlak, jest odpowiednie zaplanowanie dnia. Robimy to przede wszystkim dla bezpieczeństwa, a nawet dla atrakcji na trasie, które czasem można przegapić, nie znając dobrze danego terenu. Musimy określić, jak będzie wyglądała nasza wędrówka: czy zdołamy w ten dzień przejść wyznaczoną ilość kilometrów, czy pogoda będzie nam sprzyjać od początku do końca, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani pod względem zabranego ekwipunku.

Gdy planujemy dzień w górach, to pierwsze co robimy, to wybieramy szczyt, który chcemy zdobyć. Warto również wiedzieć, co oznaczają poszczególne koloru szlaków. Później trzeba sprawdzić sprzęt górski, który weźmiemy na szlak: kurtkę, czapkę, spodnie, stuptuty, kijki, termos z ciepłą herbatą czy prawie najważniejsze buty trekkingowe.

Sprawdzenie pogody oraz aktualnych warunków na wybranym szlaku

To jest konieczny punkt do zrealizowania. Nie można go pod żadnym warunkiem pominąć. Wiedza o warunkach pogodowych znajdziemy wszędzie, wystarczy tylko zerknąć do Internetu i od razu możemy porównać wiedzę na różnych stronach. Jeśli chodzi o stan warunków na wybranym szlaku, też z tym nie będziesz mieć problemu. Warto też dołączyć do grup tematycznych i tam zapytać innych o aktualne warunki. Na pewno ktoś się znajdzie i chętnie odpowie, a może nawet załączy jakąś pomocną fotkę.  

Zobacz koniecznie! Gdzie sprawdzić aktualne warunki w górach.

Przed wycieczką w góry musimy wybrać cel

Trzeba się zastanowić czy idziemy sami, czy w większej grupie, gdzie każdy może mieć inne tempo marszu i jak wiemy, musimy przystosować szybkość przejścia, do „najsłabszego” uczestnika wycieczki. Pod uwagę musimy wziąć długość trasy, ilość przewyższeń, porę roku, a nawet pogodę. Nie chcemy przecież, żeby coś nas zaskoczyło, gdy będziemy wysoko w górach. Plan nie zawsze wypali w 100 procentach, jednak lepiej być przygotowanym.

Wybierając się w góry, powinniśmy wyposażyć się w mapę – najlepiej mapę papierową – jednak jeśli jesteś związany z mapami na smartfona lub inne to nie ma problemu. Ważne, żeby była ona dokładna, najlepiej z oznaczonymi ścieżkami gminnymi, przyrodniczymi, a nawet zwykłymi drogami leśnymi.

Sprawdź, czy na szlaku będą schroniska

Zobacz czy na Twojej trasie jest jakieś schronisko, ewentualnie gospodarstwo, w którym dla przykładu będzie można poprosić o wodę lub jedzenie, lub zapytać o drogę. W naszych górach nie powinno być problemu z uzyskaniem pomocy od mieszkańców. Czas, który możemy znaleźć na mapach lub na tabliczkach przy rozpoczęciu szlaku jest tylko orientacyjny. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest on zawyżony o jakieś 10-15 minut, a my do rekordzistów nie należymy.

Warto skorzystać z przewodników, blogów turystycznych lub forów internetowych, na których inne osoby dzielą się swoimi doświadczeniami. Jeśli nie jesteś pewny warunków na trasie, a w pobliżu jest schronisko, to warto do niego zadzwonić. Jeśli wybieramy się do Parku Narodowego, to na stronie internetowej znajdziemy aktualne warunki na szlaku.

Wycieczkę warto rozpocząć wczesnym rankiem

Planując całodniową wycieczkę, podlicz czas potrzebny Ci do przejścia danej trasy, wyznacz godzinę, która będzie oznaczała koniec Twojej wycieczki i odliczaj do tyłu, dodając do tego +/- 1 godzinę przewidzianą na przerwy czy robienie zdjęć. Na przykład: chcemy zakończyć wycieczkę o godzinie 13:00, bo wtedy ma zacząć się burza. Nasza trasa trwa 6 godzin + 1 godzina przerwy. Dlatego liczymy do tyłu i wychodzi nam, że wycieczkę powinniśmy rozpocząć o godzinie 6:00. Z tym dodawaniem godziny możemy się spotkać jeszcze wtedy, gdy planujemy zatrzymać się np. dłużej w schronisku lub nie jesteśmy w najlepszej formie.

W górach rób przerwy na odpoczynek

Gdy odpoczywasz na szlaku, to rób to w osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu. Jeśli jest słońce, to również schowaj się gdzieś do cienia. Jeśli siedzisz w danym miejscu dłuższą chwilę, to załóż na siebie coś ciepłego. Planując trasę, weź pod uwagę, że coś może w górach się stać. Zobaczmy wcześniej, jak wygląda trasa, gdzie można ewentualnie ją skrócić, albo zejść inną drogą. Lepiej jest zawrócić niż narażać swoje zdrowie.

Złota zasada: najdłużej idzie się skrótami!

Bardzo często przekonujemy się, że najszybciej idzie się za główną, a najdłużej na skróty, dlatego nie warto zbaczać ze szlaku, nawet jeśli wiemy, gdzie się znajdujemy. Zapamiętaj – zrezygnowanie z dalszej wędrówki to nie hańba i porażka. Lepiej wrócić w dane miejsce w odpowiedniejszych warunkach. Na koniec zobacz nasz wpis o butach w góry.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

  • Barbara

    Dziękuję za wszystkie dobry rady. Wszelkie uwagi z ust tak wytrawnych i doświadczonych piechurów jak Wy, to wiedza bezcenna! Szczególnie dla totalnego laika zakochanego w górach choć mieszkającego niestety na dalekiej północy Polski. Dlatego tak uwielbiam Waszego bloga i te fantastyczne zapierające dech w piersiach zdjęcia oddające prawdziwą magię gór. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *