ODSZKODOWANIE ZA LOT
Poradnik

Jak zdobyć odszkodowanie za opóźniony lot?

Opóźnienia na lotnisku to normalna sprawa, która dotyka nawet 100 000 lotów dziennie na całym świecie. Powodów może być wiele, a oczekiwanie na opóźniony lot może się tylko wydłużać. Nie wszyscy wiedzą jednak, że powyżej 3-godzinnego oczekiwania – przysługuje im odszkodowanie. Warto sprawdzić, jakie mamy prawa, jako pasażerowie oraz czy nasz lot będzie brany pod uwagę.

lotnisko opozniony lot

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Według prawa odszkodowanie należy się pasażerom za lot opóźniony o ponad 3 godziny. Jest to czas liczony od zaplanowanej godziny lądowania samolotu. Istnieje jednak kilka warunków, które muszą być spełnione, aby odszkodowanie było przyznane.

 • Lot musi być w obrębie Unii Europejskiej.
 • Musi to być lot z kraju spoza UE do UE, obsługiwany przez europejskie linie lotnicze. Jeżeli lecimy z Europy do kraju spoza UE liniami nieeuropejskimi – możemy starać się o odszkodowanie, natomiast wracając nimi na teren Europy, odszkodowanie nam już nie przysługuje.
 • Odszkodowanie należy się również w przypadku, gdy lot z UE opóźnił się, lecąc do kraju spoza Unii.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania za opóźniony lot?

Niestety w wielu przypadkach odszkodowanie nie jest przyznawane. Mowa o nadzwyczajnych okolicznościach, które nastają bez wpływu linii lotniczych. Najczęściej są to niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zagrożenie bezpieczeństwa. Powodem mogą być różne rozterki polityczne, a także strajk pracowników portu lotniczego. Najczęstsze odszkodowania są przyznawane za usterkę samolotu.

Jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot?

W zależności od odległości pomiędzy lotniskami oraz czasem oczekiwania na opóźniony lot, ceny odszkodowań mogą się od siebie bardzo różnić. Najczęściej kwoty wahają się w granicach 250 EUR – 600 EUR.

 • Przy dystansie do 1500 km przysługuje nam 250 EUR, czyli około 1100 złotych.
 • Dystans do 1500 km w obrębie UE – 400 EUR, czyli około 1700 złotych.
 • Przy dystansie 1500 km do 3500 km – 400 EUR na pasażera.
 • Dystans powyżej 3500 km jest skalowany na 600 EUR odszkodowania, czyli około 2500 złotych.
lot opozniony co robic

Co zrobić, gdy lot jest opóźniony?

Według prawa, pasażerowie z Polski mają 1 rok na złożenie wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot, dlatego nie należy się stresować małą ilością czasu. Najważniejsze jednak jest to, aby:

 • Zachować wszystkie dokumenty opóźnionej podróży. Zaczynając od karty pokładowej, rezerwacji lotu po e-ticket i zawiadomienie o opóźnieniu. Dodatkowe wydatki również warto zatrzymać. Chodzi tu o np. nocleg, taksówki, czy nawet paragony za jedzenie i napoje.
 • Zapisać dane dotyczące lotu. Chodzi o numer lotu, planowany czas przylotu na miejsce i długość opóźnienia, czyli o której faktycznie dolecieliśmy na miejsce.
 • Dowiedzieć się, jakie były przyczyny opóźnienia, np. warunki pogodowe, lub epidemia.
 • Napisać i złożyć wniosek o odszkodowanie.

Co powinno znaleźć się we wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot?

Jeżeli lot był opóźniony z winy przewoźnika, a nie z powodu innych warunków zewnętrznych, każdy pasażer może ubiegać się o odszkodowanie. Urząd Lotnictwa Cywilnego zajmuje się kwestiami praw pasażera, jednak z pomocy tej instancji można skorzystać tylko, gdy opóźnienie miało miejsce na jednym z polskich lotnisk. Kiedy już wiemy, do kogo się zwrócić, możemy zabrać się za pisanie wniosku. Co powinno się w nim znaleźć?

 • Wszystkie szczegóły związane z opóźnieniem. Należy dokładnie opisać całą sytuację, podać terminy, numer lotu, godziny planowanego przylotu na miejsce i faktyczny czas, w którym dolecieliśmy. Najlepiej załączyć wszystkie informacje z fragmentu artykułu 'Co zrobić, gdy lot jest opóźniony?’, razem z kserem naszego biletu i ewentualnymi rachunkami z dodatkowymi kosztami, jaki ponieśliśmy.

Na stronach linii lotniczych znajdują się formularze dedykowane tego typu sprawom. W przypadku Urzędu Lotnictwa Cywilnego, po złożeniu wniosku otrzymamy decyzję administracyjną, z którą będziemy mogli rozpocząć cały proces, z możliwością zwrócenia się również do komornika.

odszkodowanie za lot

Cześć!

Dziś ten gościnny bardzo ważny wpis poradnikowy na naszym blogu napisała dla Ciebie Natalia Góralczyk, która jest studentką trzeciego roku dziennikarstwa. Dziewczyna kocha podróżować, a tą miłością zaraziła się podczas wyścigu autostopowego organizowanego co roku w jej mieście. Wolność, jakiej wtedy doświadczyła, uświadomiła jej, że może udać się praktycznie wszędzie, a świat jest tak kolorowy, że szkoda spędzić całe życie w jednym miejscu. Dlatego spisuje sobie wszystkie miejsca warte odwiedzenia i ma nadzieję, że kiedyś uda jej się je zobaczyć na własne oczy. W wolnych chwilach pomaga przyjaciółce w prowadzeniu bloga www.pudrowo.pl, gdzie oddaje się swojej drugiej pasji i pisze na temat savoir-vivre w dzisiejszym świecie. W pozostałych chwilach najpewniej możecie spotkać ją w którychś z warszawskich teatrów.

Bardzo nam miło, że Natalia postanowiła napisać tekst właśnie na naszego bloga. Bardzo dziękujemy!

jak ubiegac sie o odszkodowanie za opozniony lot
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.