Góry Świętokrzyskie,  Podróże z dzieckiem,  Świętokrzyskie

Korona Gór Świętokrzyskich: Jaźwina

Po kilku dniach w Beskidzie Niskim przejeżdżamy w Góry Świętokrzyskie w poszukiwaniu lepszej pogody. Jeszcze na dzień przed wyjazdem nie mieliśmy sprecyzowanych planów co będziemy tam robić. Wiedzieliśmy, że na pewno chcemy wyjść na Łysicę – najwyższy szczyt pasma. Wieczorem stwierdziliśmy, że zdobędziemy szczyty do Korony Gór Świętokrzyskich. Zawsze to jakaś nowość. 

Opuszczamy Lubatową i agroturystykę „Za Lasem” przed godziną 6. Jedziemy do wsi Ociesęki, skąd będziemy wychodzić na szczyt. Jaźwina mierzy 361 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Pasma Ociesęckiego. Dotarcie na szczyt zajmuje maksymalnie 15 minut i do tego maszeruje się prawie po prostym. Trzeba pokonać około 800 metrów. Trasa przebiega bez większych problemów i zatrzymujemy się w miejscu, gdzie żółty szlak odbija w lewo z asfaltowej na polną drogę. Samochód można zostawić właśnie przy tym odejściu na poboczu. Ruch tam jest niewielki, więc nikomu nie będzie przeszkadzać. 

Korona Gór Świętokrzyskich to może nie jest dla wszystkich szczyt marzeń, jednak jak ktoś lubi zdobywać mało znane szczyty to warto się temu projektowi przyjrzeć. Tak jest właśnie z nami. Staramy się odkrywać takie miejsca, o których jest cicho w Internecie, żeby potem pokazać Ci, gdzie warto się wybrać. Jaźwina nie jest oznaczona. Znajduje się na żółtym szlaku przy skupisku brzózek i przy oznaczeniu, że teren jest monitorowany. Dokładnie dojście z aplikacją w telefonie. Ze znalezieniem nie będzie problemu. Z szerokiego szczytu rozciąga się obszerna panorama na okoliczne wzniesienia. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *