Podkarpackie,  Podróże z dzieckiem

Kalwaria Rymanowska w Rymanowie

24.11.2018 | Kalwaria Rymanowska – to miejsce postanawiamy odwiedzić w sobotnie przedpołudnie. Kalwarię można odwiedzić przy okazji pobytu w Rymanowie albo gdy dysponujemy ograniczonym czasem w ciągu dnia. Startujemy od Groty Matki Bożej, a dzięki stacjom drogi krzyżowej docieramy do Kaplicy Grobu Pańskiego górującej na szczycie. A co było przyczyną, że to wybraliśmy?

Całkiem w nocy obudził nas wiatr, który szalał za oknem i nie uspokoił się ani na chwilę. W Lubatowej, aż strach było wystawiać głowę poza okno, bo groziło to jej straceniem. Haha… nie było aż tak źle. Zdecydowaliśmy, że przy okazji zakupów podjedziemy na Kalwarię Rymanowską, jednak jeśli nie będzie zbyt dobrych warunków, to odpuścimy. 

Jak dojechać na Kalwarię Rymanowską?

Kalwaria Rymanowska – Grota Matki Bożej

Po dotarciu na miejsce, czyli do samej Groty Matki Bożej, okazuje się, że jeszcze nie jest tak strasznie, jak się wydawało. Zostawiamy samochód przy słupku,  gdzie jest jedno miejsce parkingowe. Jeśli jesteście zmotoryzowani i nie ma u góry miejsca, to samochód można zostawić trochę niżej przy cmentarzu. Jeśli dotarlibyśmy do Rymanowa komunikacją publiczną, to wybralibyśmy niebieską ścieżkę spacerową, która rozpoczyna się przy kościele. 

Dróżki kalwaryjskie i Kaplica Grobu Pańskiego na Wzgórzu Kalwaria

Zabieramy Maję i podążamy po dróżkach kalwaryjskich na samą górę. Nie idziemy stacja za stacją, tylko cały czas w górę, aby dotrzeć jak najszybciej na szczyt. Wiatr nie daje o sobie zapomnieć i nasila się wraz ze zdobywaną wysokością. Nie przejmujemy się za bardzo. Próbujemy tylko osłonić dziecko, aby nie zrobiło się jej zimno. W mgnieniu oka docieramy do miejsca, gdzie znajduje się Kaplica Grobu Pańskiego. Od razu spoglądamy na miasteczko u podnóża wzgórza. Rymanów prezentuje się bardzo okazale. 

Historia Kalwarii Rymanowskiej

Na szczycie mierzącym 416 m n.p.m. została wybudowana Kaplica Grobu Pańskiego w podziękowaniu za powrót do zdrowia wojewody Ossolińskiego. Nabożeństwa odbywały się dość rzadko, ale mimo tego została stworzona tradycja odprawiania drogi krzyżowej w okresie wielkanocnym. Należy w tym miejscu wspomnieć o początkach tych stacji. Otóż zalążek możemy powiązać z hrabiną Anną Potocką, bo to ona powiedziała, że zostanie zrobiona tutaj najpiękniejsza Droga krzyżowa, ale jeśli Pan Bóg pomoże im spłacić miasto.

Tak się stało, więc zostały postawione murowane z cegły stacje wraz z osadzoną na kamiennym cokole kapliczką, zakończone małym krzyżem. W środku znajdowały się płaskorzeźbione tablice ze scenami Męki Pańskiej, które pochodziły z Monachium z 1876 roku. Po przeszło pół wieku, bo w 1944 roku miejsce to bardzo ucierpiało. Otóż podczas walk II wojny światowej obiekty zostały zniszczone. Obecny proboszcz w końcówce wieku XX postarał się odnowić to, co zostało uszkodzone. Dodatkowo została utworzona sztucznie Grota Matki Bożej. W to miejsce przybywają w dzisiejszych czasach pielgrzymi z całej Polski.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.