Kanion rzeki Zrmanja
Chorwacja,  Podróże z dzieckiem

Kanion rzeki Zrmanja w Chorwacji – punkt widokowy. Tutaj kręcili Winnetou!

Kanion rzeki Zrmanja (Zrmanja Canyon) to bardzo malownicze miejsce w Chorwacji znajdujące się niedaleko Zadaru i autostrady. Jeśli ktoś jedzie w kierunku Splitu oraz Dubrownika, to warto zjechać na chwilę i zobaczyć to miejsce. W pobliżu zlokalizowana jest ciekawa formacja skalna Tulove Grede. Na punkcie widokowym Pueblo Plato kręcono sceny do filmu Winnetou, co już może świadczyć o atrakcyjności tego miejsca. Na mapie najlepiej szukać miejsca Pariževačka glavica.

Mimo że w pobliżu przebiega droga, to punkt widokowy Pariževačka glavica znajduje się na uboczu. To także zaleta tego miejsca. Rzeka Zrmanja przepływa przez dziki wąwóz – surowy i skalisty i wpływa do zatoki Novigradsko more, a następnie do Morza Adriatyckiego. Wielu turystów decyduje się na przepłynięcie przez kanion kajakiem. To ciekawa opcja, a w okolicy można wypożyczyć sprzęt. Warto tam trafić o każdej porze roku i podziwiać piękno natury. 

Kanion rzeki Zrmanja

Jak dojechać na punkt widokowy na kanion rzeki Zrmanja w Chorwacji?

Dojazd na punkt widokowy nie stanowi większego problemu. Na parking spokojnie dojedziesz samochodem, ponieważ droga jest dobra i bez większych dziur. Z drogi asfaltowej D54 musisz skręcić w prawo i jechać przez 700 wąską drogą. Uważaj przy mijaniu się z innymi samochodami. Na końcu znajduje się bezpłatny parking i kosze na śmieci. Miejsca na pozostawienia auta jest sporo.

  • Współrzędne parkingu: 44.2245, 15.6133.
Kanion rzeki Zrmanja

Trasa na punkt widokowy pod Pariževačka glavica

Dojście z parkingu na punkt widokowy pod szczytem Pariževačka glavica mierzącym 151 m n.p.m. zajmie Ci około 5 minut. To zaledwie 250 metrów trasy do przejścia. Szlak nie jest trudny i każdy sobie spokojnie z nim poradzi. Widoki robią wrażenie i przypominają nieco klify na Malcie. Punktów widokowych, z których można oglądać rzekę Zrmanja jest o wiele więcej, ponieważ rzeka mierzy 69 kilometrów! Ten tutaj jest bardzo spektakularny.

W wakacyjnym sezonie turystycznym możesz tam spotkać wiele osób. Najlepiej trafić tam o zachodzie słońca. Wtedy widoki mogą być jeszcze piękniejsze. Wschód słońca mogą zasłonić góry. 

Kanion rzeki Zrmanja
FACEBOOK I IG
Kanion rzeki Zrmanja

W tym miejscu kręcono sceny do filmu Winnetou

Jeśli jesteś fanem filmu Winnetou lub jeśli nawet nie oglądałeś, to warto wiedzieć, że w tym miejscu kręcono do niego sceny. Winnetou to bohater książek oraz filmów, stworzony przez Karola Maya. To wódź indiańskiego plemienia Apaczów. Kanion rzeki Zrmanja idealnie wkomponował się w filmowej realizacji. Zobaczcie sami na zdjęcia. 

Kanion rzeki Zrmanja
Kanion rzeki Zrmanja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *