Kanion rzeki Zrmanja w Chorwacji – punkt widokowy. Tutaj kręcili Winnetou!

Kanion rzeki Zrmanja (Zrmanja Canyon) to bardzo malownicze miejsce w Chorwacji znajdujące się niedaleko Zadaru i autostrady. Jeśli ktoś jedzie w kierunku Splitu oraz Dubrownika, to warto zjechać na chwilę i zobaczyć to miejsce. W pobliżu zlokalizowana jest ciekawa formacja skalna Tulove Grede. Na punkcie widokowym Pueblo Plato kręcono sceny do filmu Winnetou, co już może świadczyć o atrakcyjności tego miejsca. Na mapie najlepiej szukać miejsca Pariževačka glavica.

Mimo że w pobliżu przebiega droga, to punkt widokowy Pariževačka glavica znajduje się na uboczu. To także zaleta tego miejsca. Rzeka Zrmanja przepływa przez dziki wąwóz – surowy i skalisty i wpływa do zatoki Novigradsko more, a następnie do Morza Adriatyckiego. Wielu turystów decyduje się na przepłynięcie przez kanion kajakiem. To ciekawa opcja, a w okolicy można wypożyczyć sprzęt. Warto tam trafić o każdej porze roku i podziwiać piękno natury. 

Kanion rzeki Zrmanja

Jak dojechać na punkt widokowy na kanion rzeki Zrmanja w Chorwacji?

Dojazd na punkt widokowy nie stanowi większego problemu. Na parking spokojnie dojedziesz samochodem, ponieważ droga jest dobra i bez większych dziur. Z drogi asfaltowej D54 musisz skręcić w prawo i jechać przez 700 wąską drogą. Uważaj przy mijaniu się z innymi samochodami. Na końcu znajduje się bezpłatny parking i kosze na śmieci. Miejsca na pozostawienia auta jest sporo.

  • Współrzędne parkingu: 44.2245, 15.6133.
Kanion rzeki Zrmanja

Trasa na punkt widokowy pod Pariževačka glavica

Dojście z parkingu na punkt widokowy pod szczytem Pariževačka glavica mierzącym 151 m n.p.m. zajmie Ci około 5 minut. To zaledwie 250 metrów trasy do przejścia. Szlak nie jest trudny i każdy sobie spokojnie z nim poradzi. Widoki robią wrażenie i przypominają nieco klify na Malcie. Punktów widokowych, z których można oglądać rzekę Zrmanja jest o wiele więcej, ponieważ rzeka mierzy 69 kilometrów! Ten tutaj jest bardzo spektakularny.

W wakacyjnym sezonie turystycznym możesz tam spotkać wiele osób. Najlepiej trafić tam o zachodzie słońca. Wtedy widoki mogą być jeszcze piękniejsze. Wschód słońca mogą zasłonić góry. 

Kanion rzeki Zrmanja
przewodnik
Kanion rzeki Zrmanja

W tym miejscu kręcono sceny do filmu Winnetou

Jeśli jesteś fanem filmu Winnetou lub jeśli nawet nie oglądałeś, to warto wiedzieć, że w tym miejscu kręcono do niego sceny. Winnetou to bohater książek oraz filmów, stworzony przez Karola Maya. To wódź indiańskiego plemienia Apaczów. Kanion rzeki Zrmanja idealnie wkomponował się w filmowej realizacji. Zobaczcie sami na zdjęcia. 

Kanion rzeki Zrmanja
KALENDARZ
Kanion rzeki Zrmanja
Chorwacja
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.