Korona Gór Polski: Góry Bardzkie – Kłodzka Góra

Kłodzka Góra jest zaliczana jako najwyższy szczyt Gór Bardzkich o wysokości 765 m n.p.m. Jeśli chodzi o wysokość szczytu to nie spotkamy się z jednoznaczną odpowiedzią. Na mapie odczytamy wysokość 763 m n.p.m., zaś na tabliczce odczytamy jak podałam na początku. A co z tym najwyższym szczytem?

Żeby było ciekawiej to w XIX wieku najwyższym szczytem Gór Bardzkich była Ostra Góra mierząca 751 m .n.p.m. i turyści jednak tam obierali swój cel wycieczek. Jednak w okresie, kiedy ustanawiano Koronę Gór Polskich to najwyższym szczytem była właśnie Kłodzka Góra. I większość z nas w tym momencie udając się w Góry Bardzkie wybiera wycieczkę właśnie na ten szczyt. W tym momencie według najnowszych pomiarów geodezyjnych stwierdzono, że Szeroka Góra mierząca 770 m n.p.m jest najwyższym punktem. Ostatecznie oba szczyty leżą w bliskiej odległości od siebie, więc zdobycie obu szczytów za jednym wyjściem jest realne. Kłodzka Góra leży między miejscowościami: Wojciechowice, Laski, Laskówka i Podzamek. Jest szczytem całkowicie zalesionym, jednak w planach ma powstać tam wieża widokowa, więc czekamy, bo panoramy mogą być całkiem okazałe. Najwyższą oczywiście będzie widać Śnieżkę w Karkonoszach, ale też inne wysokie szczyty pasm Górskich jak Ślężę, Kowadło, Rudawiec czy Biskupią Kopę. Oczywiście pięknie też pokaże nam się cały Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem na czele. Ale ale… Jak na razie mamy szczyt zalesiony i oznaczony dwoma tabliczkami w różnych miejscach. Przynajmniej tak było w 2014 roku. Wiemy też, że w tym roku można podbić pieczątkę na szczycie. Jeśli jeszcze jest w czerwonej magicznej skrzyneczce przykręconej do słupka. Szczyt Kłodzka Góra jest poza szlakiem żółtym, ale z GPS oraz studiując mapę na pewno traficie i ją zdobędziecie.

Nasze wyjście na Kłodzką Górę

Szlaki na Kłodzką Górę
– Szlakiem niebieskim z Przełęczy Kłodzkiej (2,7 km, 1h 10 min), a następnie skręcić za żółtym (15 min.)
– Szlakiem żółtym z Kłodzka (9,2 km, 2h 45 min)
– Szlakiem niebieskim z Przełęczy Łaszczowej (3,2 km, 1h 10 min), a następnie skręcić za żółtym (15 min.)

Dodatkowe informacje
– Parkingi: Na Przełęczy Łaszczowej nie ma zakazu stawiania samochodu, jest w tym miejscu też wiata i miejsce na ognisko, zaś na Przełęczy Kłodzkiej jest duży obszar, gdzie też można zaparkować i ruszyć niebieskim szlakiem. Można zostawić samochód w Kłodzku lub przy Zajeździe Kukułka (prywatne trzeba wcześniej dzwonić i zapytać) jeśli wyruszamy szlakiem żółtym.

– Pieczątka: Na szczycie jest skrzynka z pieczątką.

Jeśli macie jakieś informacje na temat wieży widokowej na Kłodzkiej Górze to skomentujcie nam wpis, chętnie się dowiemy coś na ten temat.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *