Korona Gór Polski: Góry Opawskie – Biskupia Kopa

Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem Gór Opawskich, ale także najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. Szczyt ten wraz z zabytkową wieżą znajduje się po stronie naszych sąsiadów – Czechów. Oddalony od granicy polskiej wierzchołek jest o 15 metrów. Wzniesienie mierzy 890 m n.p.m. i jest często odwiedzanym miejscem przez turystów za sprawą Korony Gór Polskich.

Masyw Biskupiej Kopy nie owocuje w wiele miejsc widokowych, jest w większości porośnięty gęstym lasem. Widoki z wieży na szczycie są bardzo okazałe. Jeśli trafimy na dobrą widoczność to mamy widok na Jesioniki, Masyw Śnieżnika i Góry Złote, ale także Karkonosze z najwyższą Śnieżką, zarysy Gór Stołowych i Sowich. Ktoś kiedyś nawet zobaczył Tatry Zachodnie oddalone o ponad 200 kilometrów. Góra swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim biskupom wrocławskim. Wieża widokowa została zbudowana w 1898 przez Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie. Na Biskupiej Kopie funkcjonowały dwa przejścia graniczne na szlakach turystycznych Jarnołtówek (Biskupia Kopa) – Zlaté Hory (Biskupská Kupa) oraz Jarnołtówek – Zlaté Hory (Biskupská kupa, vrchol) dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Przejścia funkcjonowały do 21 grudnia 2007, kiedy to na mocy Układu z Schengen zostały zlikwidowane. Pod szczytem możemy się ogrzać i zjeść coś dobrego w Górskim Domu Turysty pod ‚Kopą Biskupią’. Od 2000 roku na szczycie powstaje schronisko, ale jak na razie są to niewielkie działania. Na jakieś efekty musimy jeszcze trochę poczekać. Ale nie ma tego co by na dobre nie wyszło. Na szczycie znajduje się niewielki bufet, z którego mogą korzystać turyści. Pieczątki do książeczki Korony Gór Polski można podbić albo na samym szczycie, albo poniżej w schronisku. 

Nasze wyjście na Biskupią Kopę

Szlaki na Biskupią Kopę
– szlakiem czerwonym z Jarnołtówka (1h 50 min, 3,8 km)
– szlakiem żółtym z Jarnołtówka (2 h 12 min, 5,2 km)
zieloną ścieżką dydaktyczną, a następnie żółtym i czerwonym szlakiem (2 h 25 min, 5,8 km)
– szlakiem czerwonym z Pokrzywnej – ośrodek wypoczynkowy (2 h 50 min, 7,9 km)
– szlakiem żółtym za drogą do schroniska i czerwonym na szczyt (3h, 7,9 km)
– szlakiem niebieskim z Petrovic (1h 21 min, 2,7 km)
– szlakiem zielonym z Petrovy Boudy (45 min, 1,7 km)
– szlakiem zielonym z Zlaté Hory, náměstí (1h 40 min, 3,2 km)
– szlakiem żółtym, a następnie niebieskim Zlaté Hory, Kostelní (1h 55 min, 4,2 km)

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *