Korona Gór Polski: Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Jest to wyjątkowe miejsce, które przyciąga do siebie wielu turystów, nie tylko ze względu, że znalazło się na liście najwyższych szczytów Korony Gór Polski, ale dlatego, że jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Wycieczka po Parku Narodowym Gór Stołowych i na Szczeliniec Wielki to na pewno niezapomniana przygoda. Oczywiście dla każdego zdobywcy Korony Gór Polki najważniejszym elementem jest dotarcie do najwyższego punktu zwanego Fotelem Pradziada.

Szczyt Szczelińca jak i nawet całe Góry Stołowe to piękne ułożone skały, które zostały po środowisku morskim. Idąc za trasą wyznaczoną w jednym kierunku będziemy wędrować między blokami skalnymi, które przypominają czasem ludzi i zwierzęta. Jeśli ktoś ma wielką wyobraźnię to na pewno będzie dla niego niezła zabawa, zwłaszcza jak będzie przechodzić koło skał o nazwie: Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa czy Pies. Na pewno zapamiętacie też głębokie wąwozy i korytarze tworzące labirynt skał, np. Piekiełko. Są też wśród przepięknych olbrzymów dwie takie, które można nazwać chybotkami. Pomimo swojej masy można je niewielkim wysiłkiem poruszyć. Zapytacie pewnie o których mowa, no to odpowiedź brzmi: Kołyska Księżniczki Emilki, a także Serce Ducha Gór. Zbliżając się do Gór Stołowych na pewno nie będzie problemem ze wskazaniem Szczelińca Wielkiego, dlatego że jego sylwetka jest doskonale widoczna i rozpoznawalna nawet z okolic Kłodzka czy Bystrzycy, ale też z czeskich miejscowości. Warto też wiedzieć, że na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów. Jest to niemało, a z ich ułożeniem natrudził się Franz Pabel, sołtys miejscowości Karłów w 1814 roku. Ta osoba też jest znana jako autor pierwszej broszury o Szczelińcu Wielkim, ale także jako twórca pierwszego przewodnika. Oczywiście przed szczytem dla zainteresowanych i lubiących klimatyczne schroniska mamy informację, że przed wejściem na okrężną, jednokierunkową trasę mierzącą około 5 km, znajduje się schronisko turystyczne PTTK „Na Szczelińcu”. W tym miejscu, a dokładnie w Piekiełku były nagrywane sceny z filmu „Opowieści z Narni: Książe Kaspian”. Jako potwierdzenie do książeczki Gór Polski może być pieczątka ze schroniska lub zdjęcie okraszone datą wykonane przy Fotelu Pradziada.

Nasze wyjście na Szczeliniec Wielki

Szlaki na Szczeliniec Wielki
– szlakiem czerwonym, a następnie żółtym do Schroniska na Szczelińcu (45 min, 1,5 km)
– szlakiem zielonym i żółtym ze Schroniska Pasterka do Schroniska na Szczelińcu, a następnie czerwonym (55 min, 2,2 km)
– szlakiem żółtym z okolic Radkowa od ciekawego miejsca jakim jest Wodospad Pośny, a następnie niebieskim i czerwonym (1 h 25 min, 3 km)

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *