Korona Gór Polski: Góry Świętokrzyskie – Łysica

Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, a zarazem najniższym w całym projekcie o nazwie Korona Gór Polski. Mierzy 612 m n.p.m. i jest „samotna”. Nie znajdziemy w jej okolicy innego szczytu wchodzącego w skład projektu. Na Łysicę dojdziemy czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny do Kakonina, będącym odcinkiem Głównego Szlaku Świętokrzyskie. 

Szczyt znajduje się między miejscowościami: Święta Katarzyna, Wola Szczygiełkowa i Kakonin. Leży na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego w zachodniej części Łysogór. Przez Łysicę biegnie Główny Szlak Świętokrzyski koloru czerwonego. Góra ma 2 wierzchołki. Niższy – Agatę 608 m n.p.m. i wyższy – Łysicę 612 m m.p.m. Szlak od Przełęczy Świętego Mikołaja, na której mamy kapliczkę biegnie płaskim grzbietem, cały czas przez las. Widoków tam nie spotkamy żadnych, dopiero na samym szczycie obejrzymy stronę północną i krajobrazy na Górę Miejską i Psarską, czyli Pasmo Klonowskie Gór Świętokrzyskich. Natomiast podejście od Świętej Katarzyny jest dość strome i krótkie. Jest wariantem wybieranym przez większość turystów.

Idąc szlakiem z Łysicy do Świętej Katarzyny natkniemy się na gołoborze, ponieważ przejdziemy obok niego z lewej strony. To bardzo atrakcyjny widok, który w tych górach – oprócz Sudetów najstarszych w Polsce i Europie nie jest obcy. U podnóża góry znajduje się źródełko świętego Franciszka, którego woda ma właściwości lecznicze.

Nasze wyjście na Łysicę

Korona Gór Polski: Łysica

Główny Szlak Świętokrzyski, etap 2: Huta Podłysica – Tumlin

Szlaki na Łysicę

Na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich wyjdziemy szlakiem  ze Świętej Katarzyny (2,2 km, 1 h) lub szlakiem  z Kakonina (4 km, 1:40 h).

Dodatkowe informacje

Parkingi: W Świętej Katarzynie przeważnie płatne, w Kakoninie darmowy przy zabytkowej zagrodzie i sklepie.

Bilety wstępu: 7 zł – normalny, 3,50 – ulgowy

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *