Korona Gór Polski: Góry Wałbrzyskie – Chełmiec

Chełmiec jest „najwyższym” szczytem Gór Wałbrzyskich. Odwiedzając go znajdziecie tabliczkę z nazwą szczytu, Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, krzyż i wieżę widokową, a także miejsce na ognisko. Tak naprawdę Chełmiec najwyższym szczytem pasma nie jest. To drugie wzniesienie pod względem wielkości, pierwszym jest zatem Borowa 854 m n.p.m. Jest wyższa od Chełmca zaliczanego do Korony Gór Polski.

Ciekawostką jest, że w czasie kiedy został robiony pomiar, jego wysokość została ustalana do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej, która ma 18 metrów wysokości. W ten sposób szczyt mierzący 851 m n.p.m. po dodaniu 18 metrów wysokości został zaliczony jako mierzący 869 m n.p.m. i w ten sposób Chełmiec stał się najwyższym punktem Gór Wałbrzyskich. W 2014 roku ta wieża pozostawała w remoncie, także wyjść na nią nie mogliśmy. A czy Wam się udało? Jak w tym momencie wygląda sytuacja na Chełmcu? Podzielcie się z nami nowinkami. 🙂

A co z Borową? Szczyt ten mierzy 854 m n.p.m. jest wyższy od Chełmca o 3 metry. I mamy taką informację z mediów, ale także od Was nasi kochani czytelnicy, że w tym momencie jest realizowany projekt w Sudetach, dzięki któremu powstają wieże widokowe. Na sąsiedniej Ziemi Kłodzkiej powstało już wiele miejsc obserwacyjnych, a w Górach Wałbrzyskich Borowa stanie się teraz bardzo chętnie odwiedzanym miejscem. Chodzą słuchy, że zimą w 2017 roku, będziemy mogli oglądać piękne widoki o wschodach słońca. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia wieży od Was góromaniacy i zakochani w Koronie Gór Polskich. Pochwalcie się fotkami z wieżą widokową, tą w budowie i już wybudowaną, a także uchwyconymi pięknymi krajobrazami. My jak tylko będzie to możliwe, też się tam wybierzemy, coś uchwycimy i opublikujemy fotorelację.

Nasze wyjście na Chełmiec

Szlaki na Chełmiec
– Szlakiem niebieskim z miejscowości Szczawno-Zdrój spod Hotelu Maria Helena (1h 50 min. 4,6 km)
– Szlakiem żółtym z miejscowości Wałbrzych-Biały Kamień przez Rosochatkę (1h 50 min, 4,4 km)
– Szlakiem zielonym z Lubomina (1h 45 min, 4,3 km)
– Szlakiem niebieskim z Boguszów – Gorce Os. Grunwaldzkie przez Chełmiec Mały (1h 5 min, 2,4 km)

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *