Korona Gór Polski: Masyw Ślęży – Ślęża

Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim. Mierzy 718 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym na Góry Sowie w Sudetach i Nizinę Śląską. Na szczycie znajduje się kościół, schronisko, maszt telewizyjny wieża widokowa czy krzyż milenijny z 2000 roku.

Ślęża znajduje się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego między miejscowościami: Sulistrowiczki, Sulistrowice, Będkowice, Strzegomiany, Sobótka, Sady i Tąpadła. Wiedza turystyczna o tym miejscu sięga czasów starożytnych. Góra była miejscem kultu pogańskiego. Do dziś zachowały się kamienny niedźwiedź czy święte źródełko. Ślęża jest bardzo często odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi, a także śmiałków zbierających szczyty do Korony Gór Polski. My tylko raz mogliśmy gościć w tym miejscu w 2014 roku. Spacerując po Ślęży natkniemy się na kościół z 1852 roku pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, Dom Turysty – czyli schronisko im. Romana Zmorskiego z 1908 roku, krzyż milenijny, masz telewizyjny, dwunastometrowa wieża, wieża widokowa, rzeźba niedźwiedzia i fragmenty murów zamkowych pomiędzy kościołem, a grupą Skał Zamkowych. Tych punktów jest tam o wiele więcej, jednak o wszystkich tajemnicach trzeba przekonać się samemu odwiedzając Ślężę. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Nasze wyjście na Ślężę

Korona Gór Polski: Ślęża

Szlaki na Ślężę

Na najwyższy szczyt Masywu Ślęży wyjdziemy szlakiem  z Sulistrowic (5,4 km, 2:30 h) i Sobótki (5,2 km, 2:05 h), szlakiem  z Przełęczy Tąpadła (2,8 km, 1:18 h) i Sobótki (6,2 km, 2:32 h) i szlakiem  z Przełęczy Tąpadła (4,4 km, 1:43 h) i Sobótki (5,9 km, 2:25 h).

Dodatkowe informacje

Parkingi: Na Przełęczy Tąpadła, w Sulistrowicach przy ośrodku wypoczynkowym, na Przełęczy pod Wieżycą,

Pieczątka: Do zdobycia w Domu Turysty.

Na Ślęży w Domu Turysty można przenocować.

Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć szlaków turystycznych, ścieżek i tras rowerowych.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *