Wykaz szczytów do Korony Kaczawskiej
Góry Kaczawskie,  Odznaki turystyczne,  Podróże z dzieckiem

Korona Kaczawska to 30 szczytów do zdobycia – opisy szlaków

Korona Kaczawska to odznaka turystyczna stworzona przez PTTK w Legnicy, która składa się z 30 szczytów rozsianych po najciekawszych zakątkach Gór Kaczawskich oraz Pogórza Kaczawskiego. Jest to bardzo ciekawy projekt, ponieważ tereny Krainy Wygasłych Wulkanów nie są zbyt popularne wśród turystów, dlatego może ten projekt zachęci turystów do odkrywania tych wszystkich ciekawych miejsc. Zobacz więcej informacji o Krainie Wygasłych Wulkanów.

Korona Kaczawska

Korona Kaczawska – szczyty zaznaczone na mapie

Szczyty Korony Kaczawskiej zdobywa się w dowolnej kolejności, a początkiem jest data 01.03.2019. My do tej pory zdobyliśmy Skopiec w Górach Kaczawskich i Ostrzycę na Pogórzu Kaczawskim, jednak kilka lat temu, więc ich zdobywanie musimy powtórzyć. My podczas naszego kilkudniowego pobytu w Krainie Wygasłych Wulkanów skreśliliśmy już 12 wzniesień. Większość z nich zdobywa się bardzo szybko, w ciągu kilkudziesięciu minut.

Opisy szlaków na poszczególne szczyty do Korony Kaczawskiej

W tym wpisie znajdziesz opisy niektórych szczytów, tych, które nie są zbytnio rozbudowane. Inne ciekawsze, które zdobyliśmy, będą podlinkowane do osobnych tekstów. Regulamin zdobywania odznaki Korona Kaczawska dostępny jest na stronie internetowej PTTK Legnica tutaj.

Korona Kaczawska

Rataj 350 m n.p.m., Bazaltowa Góra 367 m n.p.m. i Radogost 398 m n.p.m.

Te 3 szczyty zdobyliśmy już w pierwszym dniu naszego pobytu na Dolnym Śląsku. Wszystkie wzniesienia znajdują się na terenie Pogórza Kaczawskiego. Szczegółowy opis zdobywania tych szczytów znajdziesz w osobnym wpisie tutaj.

Wzgórze Rataj
Bazaltowa Góra
Bazaltowa Góra
Szczyt Radogost
Szczyt Radogost

Góra Szybowcowa 561 m n.p.m.

Góra Szybowcowa to wzniesienie niedaleko Jeleniej Góry mierzące 561 m n.p.m. Jest wspaniałym punktem widokowym na Karkonosze. Co ciekawe, jest nielicznym ze szczytów do Korony Kaczawskiej, na który można dojechać samochodem. Zobacz szczegółowy opis Góry Szybowcowej.

Góra Szybowcowa
Góra Szybowcowa
NAJPIĘKNIEJSZE-SZLAKI-W-POLSKICH-GORACH"

Grodziec 389 m n.p.m.

Grodziec to szczyt, na którym znajduje się piękny zamek, który odwiedziliśmy w deszczowej aurze. Dzięki temu otoczenie i sama budowla były bardzo tajemnicze. Żeby zdobyć szczyt mierzący 389 m n.p.m., należy dotrzeć pod zamkowe mury. Zobacz szczegółowy opis Zamku Grodziec.

Zamek Grodziec na szczycie Grodziec
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czartowska Skała 463 m n.p.m.

Czartowska Skała to kolejny z wygasłych wulkanów. Mierzy 463 m n.p.m. i znajduje się w szczerym polu. Jest jednym z ciekawszych szczytów wchodzących w skład Korony Kaczawskiej. Dojście do skał zajmuje tylko 15 minut. Opis szlaku z mapą znajdziesz u nas na blogu – Czartowska Skała.

Czartowska Skała - Korona Kaczawska
Czartowska Skała

Czerwony Kamień 325 m n.p.m. – Nowy Kościół

Na Czerwony Kamień ruszyliśmy z miejscowości Nowy Kościół. Zatrzymaliśmy się na poboczu za zakrętem, niedaleko wjazdu na tor motocrossowy. Współrzędne postoju: 51.088648, 15.891260. Wyznaczyliśmy sobie w nawigacji miejsce docelowe i ruszyliśmy w jego kierunku. Trasa prowadziła nas wzdłuż pola uprawnego, które mieliśmy po prawej stronie.

Cały czas szliśmy po prostym w towarzystwie drzew. Widoków zbytnio nie mieliśmy. Gdy dochodziliśmy na miejsce, to pojawił się szlak niebieski, który przyszedł spod sklepu w Nowym Kościele. Nasza droga w jedną stronę mierzyła 1 kilometr. Przeszliśmy ją w 15 minut.

Na szczycie znajduje się kartka z oznaczeniem szczytu, ławki oraz ciekawe widoki, ale tylko w jednym kierunku. Do samochodu wracaliśmy taką samą drogą.

Pogórze Kaczawskie wschód słońca
Szlak na Czerwony Kamień
Widoki Czerwony Kamień
Czerwony Kamień Korona Kaczawska
Czerwony Kamień

Duży Młynik 303 m n.p.m. – Kamieniołom Ciche Szczęście w Leszczynie

Duży Młynik to szczyt, który nie wyróżnia się spośród pozostałych. Mierzy zaledwie 303 m n.p.m. i nie jest nawet oznaczony. Na niego wybraliśmy się z miejscowości Leszczyna od Skansenu Górniczo-Huyniczego, w którym można zobaczyć Izbę Tradycji Górniczych. Z daleka jest również widoczny piec bliźniaczy.

Zatrzymaliśmy samochód nad potokiem Leszczyna. Współrzędne: 51.092247, 15.976634. Na szczyt szliśmy szlakiem koloru zielonego. Towarzyszyła nam także ścieżka przyrodniczo-kulturowa Synklina Leszczyny, które obejmuje 17 przystanków z opisami. Długość drogi na szczyt to około 1 kilometr. Było trochę podejść, dlatego wejście zajęło nam 30 minut. Wracaliśmy taką samą drogą. Na trasie można zobaczyć pozostałości kopalni „Ciche Szczęście”.

Leszczyna - Izba Tradycji Górniczo-Hutniczych
Widok Korona Kaczawska
Duży Młynik

Górzec 445 m n.p.m. – szlak z Męcinki na kalwarię

Górzec to szczyt mierzący 445 m n.p.m., na którym znajduje się kaplica oraz kalwaria. Wygasły wulkan miał być niegdyś miejscem kultów pogańskich. Następnie na szczycie stał mały zamek, prawdopodobnie wzniesiony przez Henryka Brodatego. Później postawiono kaplicę, do której przybywali liczni pielgrzymi z całego świata.

My rozpoczęliśmy w miejscowości Męcina, na samym końcu drogi szutrowej. Tam przed lasem i zakazem wjazdu znajdował się plac, na którym zostawiliśmy samochód. Współrzędne parkingu: 51.062506, 16.086119.

Ruszyliśmy zielonym szlakiem Drogą Kalwaryjską. Padało, dlatego mieliśmy parasole. Szliśmy początkowo po płaskim, aż do pewnego momentu, wtedy gdy przyszła z prawej strony Pustelnicza Droga znakowana szlakiem niebieskim. Na rozstaju stała także kapliczka. Zdobywaliśmy wysokość, mijając co chwilę stacje drogi krzyżowej.

Doszliśmy na szczyt po 45 minutach. Droga mierzyła 1.4 km. Nie zatrzymaliśmy się tam jednak długo, ponieważ przegonił nas deszcz. Wracaliśmy taką samą drogą w dół i nawet minęliśmy się z innymi turystami, czym byliśmy zdziwieni, ponieważ Pogórze Kaczawskie i Korona Kaczawska nie są zbytnio popularne.

Parking pod szczytem Górzec
Szlak na Górzec z dzieckiem
Droga krzyżowa na Górzec

Łysa Góra 707 m n.p.m. – stacja narciarska

Łysa Góra znajduje się w Górach Kaczawskich i mierzy 707 m n.p.m. Na jej zboczach znajduje się stacja narciarska. Ze wzniesienia i drogi dojściowej rozpościerają się niesamowite widoki na Śnieżkę i całe Karkonosze.

Rozpoczęliśmy na parkingu przy stacji narciarskiej. Można tam bezpłatnie zostawić samochód. Współrzędne: 50.959840, 15.810054. Od samego początku rozpoczęliśmy podejście pod górę. Prowadziła nas droga asfaltowa. Minęliśmy budynki górnej stacji kolejki Ski Arena Łysa Góra, przekaźnik i weszliśmy na drogą polną. Tam już po prostym delektowaliśmy się piękną pogodą.

Cała droga zajęła nam 40 minut. Trasa mierzyła 1 kilometr. Przez całą drogę prowadziły nas znaki ścieżki rowerowej. U samej góry zrobiliśmy sobie przerwę, a później wróciliśmy poniżej stacji za jakąś polną drogą. Tam już włączyliśmy aplikację do szlaków.

Łysa Góra szczyt
Łysa Góra
Łysa Góra z dzieckiem
Korona Kaczawska - Łysa Góra

Mszana 475 m n.p.m. – szlak spacerowy z Muchowa do wieży widokowej

Mszana mierząca 475 m n.p.m. znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Na tym wulkanicznym wzniesieniu znajduje się kamienna wieża widokowa, jednak jest tak niska, że nawet po wyjściu na ostatnie piętro nic z niej nie zobaczymy. No, chyba że drzewa.

My rozpoczęliśmy w miejscowości Muchów na parkingu zwanym „Muchowskie Wzgórza”. Współrzędne: 51.014830, 16.022665. Jest tam miejsce na ognisko oraz drewniana wiata.

Szliśmy za znakami niebieskimi, jednak w niektórych momentach był problem z jego oznaczeniem. Trzeba bardzo uważać i obserwować drzewa. Gdy doszliśmy do wieży widokowej, to okazało się, że szczyt znajduje się kawałek dalej. Po oględzinach budowli, wśród kamieni poszliśmy dalej i zdobyliśmy szczyt Mszana. Na górze znajduje się tabliczka z oznaczeniem. Cała trasa turystyczna zajęła nam 60 minut. W jedną stronę idzie się 1,1 km.

Mszana parking
Mszana  z dzieckiem
Mszana wieża widokowa
Mszana Korona Kaczawska

Okole 714 m n.p.m. – taras widokowy

Okole to jeden z najpiękniejszych szczytów w Górach Kaczawskich. Mierzy 714 m n.p.m. i jest jednym z wygasłych wulkanów. Prowadzi na niego znakowana ścieżka turystyczna, a na samej górze wzniesiono drewniany taras widokowy. Rozciągają się z niego wspaniałe panoramy, które możesz zobaczyć tutaj. Jest tak także opis szlaku, mapa i zdjęcia.

Okole - punkt widokowy
Widok z tarasu widokowego na Okolu

Ostrzyca Proboszczowicka 501 m n.p.m. – najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego

Ostrzyca Proboszczowicka mierzy 501 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Pogórza Kaczawskiego. Ze względu na swój unikalny wygląd, nazywana jest polską Fudżji-Jamą. Jest wygasłym wulkanem i miejscem niezwykle popularnym. Najpopularniejsza trasa prowadzi z miejscowości Proboszczów. O niej możesz przeczytać więcej u nas na blogu – Ostrzyca.

Ostrzyca Proboszczowicka
Ostrzyca Proboszczowicka

Skopiec 724 m n.p.m. – najwyższy* szczyt Gór Kaczawskich

Skopiec mierzy 724 m n.p.m. i jest popularnym szczytem w Górach Kaczawskich. Należy do Korony Gór Polski, czyli do wykazu najwyższych szczytów każdego z pasm górskich w Polsce. W tym projekcie jest najwyższy, jednak faktycznie najwyższym szczytem Gór Kaczawskich jest Folwarczna. Co ciekawe, wejście na Skopiec niego zajmuje tylko kilkanaście minut, ponieważ bardzo blisko można dojechać samochodem. Zobacz opis szlaku na Skopiec.

Skopiec – najwyższy szczyt Gór Kaczawskich

Średnia Góra (Łysanka) 427 m n.p.m. – Wilków-Osiedle

Średnia Góra mierzy 427 m n.p.m. i znajduje się niedaleko Złotoryi. Na szczycie stoi metalowy krzyż, z którym związane są różne opowiadania. Jedno z nich mówiło, że był dziełem cystersów, którzy mieli niedaleko w Kondratowie swój klasztor. Inne hipotezy głoszą, że miał służyć Niemcom podczas II wojny światowej, jako element systemu przesyłowego. Okazało się, że postawił go właściciel lasu na chwałę bożą.

My rozpoczęliśmy w miejscowości Wilków-Osiedle. Tam można się zatrzymać przy tablicy informacyjnej przy wejściu do lasu. Współrzędne postoju: 51.082307, 15.950209. Stamtąd także ruszała ścieżka zielona przyrodniczo-historyczna „Żelazny Krzyż”, która prowadziła nas na sam szczyt. Szliśmy cały czas przez las. Po drodze mijaliśmy tablice informacyjne. Wejście na Średnią Górę zajęło nam 25 minut. Trasa mierzyła 1 kilometr w jedną stronę. Wróciliśmy taką samą drogą do samochodu.

Średnia Góra parking
Korona Kaczawska z dzieckiem
Szlak na Łysankę
Średnia Góra Korona Kaczawska

Zawadna 445 m n.p.m. – wieża widokowa

Zawadna to jedna z ciekawszych gór znajdujących się w Krainie Wygasłych Wulkanów w miejscowości Gozdno. Na samym szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, która oferuje przepiękne widoki na: Karkonosze, Góry Stołowe oraz Rudawy Janowickie. Do budowli prowadzi ścieżka o długości 800 metrów. Zobacz więcej o wieży widokowej w Gozdnie.

Wieża widokowa na górze Zawadna
Wieża widokowa na górze Zawadna

Rosocha 464 m n.p.m. – ruiny niemieckiej radiostacji

Rosocha to niepozorny szczyt mierzący 464 m n.p.m., na którym znajduje się drewniana chata Marianówka. Jest to schronisko turystyczne na Pogórzu Kaczawskim otwarte w 1986 roku. Obecnie zarządzone jest przez Polskie Bractwo Turystyczne ze Złotoryi. Nocleg jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji.

Rozpoczęliśmy przy ruinach niemieckiej radiostacji Rudiger 2. Obecnie jest w fatalnym stanie, zaśmiecona i pomalowana. Od niej na Rosochę to około 10 minut. Współrzędne postoju: 51.072515, 16.004594. Ruszyliśmy leśną drogą i nią dotarliśmy na sam szczyt. Trzeba iść cały czas za drogą. Trasa w jedną stronę mierzy 500 metrów.

Rozpoczęliśmy przy ruinach niemieckiej radiostacji Rudiger
Ruiny radiostacji
Schronisko Marianówka
Chatka Marianówka
Rosocha szczyt Korona Kaczawska

Pozostałe szczyty do Korony Kaczawskiej

Poniżej jeszcze lista pozostałych szczytów należących do Korony Kaczawskiej, których jeszcze nie zdobyliśmy. Może w przyszłości się to uda zrobić.

  1. Dłużek 592 m n.p.m.,
  2. Krzyżowa 567 m n.p.m.,
  3. Lubrza 666 m n.p.m.,
  4. Maślak (Folwarczna) 720 m n.p.m.,
  5. Miłek 596 m n.p.m.,
  6. Poręba 671 m n.p.m.,
  7. Różanka 628 m n.p.m.,
  8. Stromiec 551 m n.p.m.,
  9. Swarna 390 m n.p.m.,
  10. Świątek 330 m n.p.m.,
  11. Turzec 684 m n.p.m.,
  12. Wielisławka 372 m n.p.m.,
  13. Żeleźniak 664 m n.p.m.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

5 komentarzy

    • Liczyrzepa

      Tutaj nieco informacji o Folwarcznej i Maślaku:
      wielka-korona-gor-polski.102.pl/folwarczna/

      A tutaj o najwyższych szczytach w G. Kaczawskich:
      sciezkawbok.wordpress.com/2020/07/31/okole-najwyzszy-punkt-w-gorach-kaczawskich/
      sciezkawbok.wordpress.com/2014/05/08/topograficzne-porzadki-skopiec-kontra-baraniec-kontra-maslak/

      Widzę, że na niektórych szczytach wciąż znajdują się brzydkie zafoliowane opisy przybite gwoździami/pinezkami do drzew. Zawsze jak widzę takie śmieci, to zdejmuję i wyrzucam do kosza w dolinach.

      Podobają mi się Wasze zdjęcia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *