Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie – atrakcje i szlaki piesze

Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie to bardzo ciekawy region w Sudetach w województwie dolnośląskim. Można tam zobaczyć wulkany i lepiej poznać Krainę Wygasłych Wulkanów. Brzmi ciekawie? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, co warto zobaczyć w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim.

Na samym początku polecamy przeczytać Ci dokładnie nasz tekst o Krainie Wygasłych Wulkanów. Góry Kaczawskie sąsiadują od południa z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Górami i Pogórzem Wałbrzyskim, natomiast od zachodu z Pogórzem Izerskim. Na północy jest Pogórze Kaczawskie, a jeszcze wyżej na północy Równina Chojnowska.

Góry Kaczawskie

Co warto zobaczyć w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim?

Lubimy tam wracać, do pagórków, wzgórz, dolin rzek i potoków. Punkty widokowe przeplatane są pięknymi lasami, w których można się zatracić. Są tam także liczne zabytki architektury sakralnej. Cały region jest bogaty historycznie, dlatego ludzie odwiedzają go w różnym celu. Na pewno jest to kraina, do której nie dociera jeszcze zbyt wielu turystów. Jakie atrakcje czekają na nas w Górach i na Pogórzu Kaczawskim? Na jakie szlaki turystyczne warto się wybrać?

  1. Okole – najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, na którym znajduje się taras widokowy i wspaniałe widoki na Karkonosze. Szczyt mierzy 725 m n.p.m. Wycieczkę najlepiej rozpocząć z Przełęczy pod Świerkami. Zobacz opis szlaku na Okole.
  2. Skopiec – szczyt mierzący 724 m n.p.m. Jeśli zdobywasz Koronę Gór Polski, to na pewno wejdziesz na ten szczyt. Wzniesienie jest zalesione, ale poniżej znajduje się ciekawe miejsce, żeby obejrzeć widoki. Wędrówkę najłatwiej rozpocząć z Przełęczy Komarnickiej.
  3. Folwarczna i Baraniec – to dwa sąsiednie szczyty przy Skopcu. Tam także najlepiej iść z Przełęczy Komarnickiej. Trasa nie jest długa ani wymagająca.
  4. Ostrzyca Proboszczowicka – to najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego. Mierzy 501 m n.p.m. Ze względu na swój unikalny wygląd, nazywana jest polską Fudżji-Jamą. Jest wygasłym wulkanem i miejscem niezwykle popularnym. Najpopularniejsza trasa prowadzi z miejscowości Proboszczów. O niej możesz przeczytać więcej u nas na blogu – Ostrzyca.
  5. Rataj, Bazaltowa Góra, Radogost – polecamy wędrówkę przez 3 szczyty: Rataj 350 m n.p.m., Bazaltową Górę 367 m n.p.m. oraz Radogost 398 m n.p.m. My zdobyliśmy je już w pierwszym dniu naszego pobytu na Dolnym Śląsku. Opisaliśmy tę wycieczkę w specjalnym tekście o Wąwozie Myśliborskim.
  6. Zamek Grodziec – szczyt, na którym znajduje się piękny zamek, który odwiedziliśmy w deszczowej aurze. Dzięki temu otoczenie i sama budowla były bardzo tajemnicze. Żeby zdobyć szczyt mierzący 389 m n.p.m., należy dotrzeć pod zamkowe mury.
  7. Czartowska Skała – jeden z wygasłych wulkanów. Mierzy 463 m n.p.m. i znajduje się w szczerym polu. Dojście do skał zajmuje tylko 15 minut.
  8. Czerwony Kamień – szczyt mierzący 325 m n.p.m. Trasa do niego prowadzi w towarzystwie drzew. Widoków zbytnio nie mieliśmy. Na szczycie znajduje się kartka z oznaczeniem szczytu, ławki oraz ciekawe widoki, ale tylko w jednym kierunku.
  9. Duży Młynik i Kamieniołom Ciche Szczęście w Leszczynie – szczyt, który nie wyróżnia się spośród pozostałych. Mierzy zaledwie 303 m n.p.m. i nie jest nawet oznaczony. Na niego wybraliśmy się z miejscowości Leszczyna od Skansenu Górniczo-Hutniczego, w którym można zobaczyć Izbę Tradycji Górniczych. Z daleka jest również widoczny piec bliźniaczy. Na szczyt szliśmy szlakiem koloru zielonego. Towarzyszyła nam także ścieżka przyrodniczo-kulturowa Synklina Leszczyny, które obejmuje 17 przystanków z opisami. Na trasie można zobaczyć pozostałości kopalni „Ciche Szczęście”.
  10. Zawadna – jedna z ciekawszych gór znajdujących się na Pogórzu Kaczawskim w miejscowości Gozdno. Na samym szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, która oferuje przepiękne widoki na: Karkonosze, Góry Stołowe oraz Rudawy Janowickie. Do budowli prowadzi ścieżka o długości 800 metrów. Zobacz więcej o wieży widokowej w Gozdnie.
  11. Rosocha – niepozorny szczyt mierzący 464 m n.p.m., na którym znajduje się drewniana chata Marianówka. Jest to schronisko turystyczne na Pogórzu Kaczawskim otwarte w 1986 roku. Obecnie zarządzone jest przez Polskie Bractwo Turystyczne ze Złotoryi. Nocleg jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji. Wędrówkę najlepiej rozpocząć przy ruinach niemieckiej radiostacji Rudiger 2.
  12. Średnia Góra (Łysanka) – mierzy 427 m n.p.m. i znajduje się niedaleko Złotoryi. Na szczycie stoi metalowy krzyż, z którym związane są różne opowiadania. Jedno z nich mówiło, że był dziełem cystersów, którzy mieli niedaleko w Kondratowie swój klasztor. Inne hipotezy głoszą, że miał służyć Niemcom podczas II wojny światowej, jako element systemu przesyłowego. Okazało się, że postawił go właściciel lasu na chwałę bożą.
  13. Mszana – znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Na tym wulkanicznym wzniesieniu znajduje się kamienna wieża widokowa, jednak jest tak niska, że nawet po wyjściu na ostatnie piętro nic z niej nie zobaczymy.
  14. Górzec – szczyt mierzący 445 m n.p.m., na którym znajduje się kaplica oraz kalwaria. Wygasły wulkan miał być niegdyś miejscem kultów pogańskich. Następnie na szczycie stał mały zamek, prawdopodobnie wzniesiony przez Henryka Brodatego. Później postawiono kaplicę, do której przybywali liczni pielgrzymi z całego świata.
  15. Góra Szybowcowa – kapitalny punkt widokowy na Jelenią Górę i pasmo Karkonoszy. Można tam dojechać samochodem. Zobacz osobny wpis na naszym blogu o Górze Szybowcowej.
  16. Łysa Góra – znajduje się tam stacja narciarska. Ze wzniesienia i drogi dojściowej rozpościerają się niesamowite widoki na Śnieżkę i całe Karkonosze.
  17. Wilkołak – rezerwat Wilcza Góra. Znajduje się tam kamieniołom, dlatego zwiedzanie jest utrudnione, ale i tak warto się tam wybrać i to zobaczyć.
  18. Organy Wielisławskie – to gigantyczne skalne słupy będące zastygłą lawą.
Góry Kaczawskie
Bazaltowa Góra
Góry Kaczawskie
Radogost
Góry Kaczawskie
Zamek Grodziec
Góry Kaczawskie
Czartowska Skała
przewodnik
Góry Kaczawskie
Czerwony Kamień
Duży Młynik
Pogórze Kaczawskie
Góra Zawodna
Pogórze Kaczawskie
Ruiny niemieckiej radiostacji Rudiger 2
Pogórze Kaczawskie
Średnia Góra
Pogórze Kaczawskie
Droga na szczyt Górzec
dolny śląsk
Okole – punkt widokowy
dolny śląsk
Ostrzyca Proboszczowicka
Góra Szybowcowa
Łysa Góra
Góra Szybowcowa
Góra Szybowcowa
Organy Wielisławskie
Organy Wielisławskie

Korona Kaczawska to 30 szczytów do zdobycia

Korona Kaczawska to odznaka turystyczna stworzona przez PTTK w Legnicy, która składa się z 30 szczytów rozsianych po najciekawszych zakątkach Gór Kaczawskich oraz Pogórza Kaczawskiego. Jest to bardzo ciekawy projekt, ponieważ tereny Krainy Wygasłych Wulkanów nie są zbyt popularne wśród turystów, dlatego może ten projekt zachęci turystów do odkrywania tych wszystkich ciekawych miejsc.

dolny śląsk

Korona Kaczawska – szczyty zaznaczone na mapie

Szczyty Korony Kaczawskiej zdobywa się w dowolnej kolejności, a początkiem jest data 01.03.2019. Większość z nich zdobywa się bardzo szybko, w ciągu kilkudziesięciu minut.

dolny śląsk
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.