Korona Pogórzy 2017 na Pogórzu Wiśnickim, dzień I – prelekcje w PTSM Rozdziele

Korona Pogórzy to świetna górska impreza trwająca trzy dni odbywająca się na przełomie marca i kwietnia na wybranym wcześniej Pogórzu. Skupia ona przede wszystkim górskich, turystycznych i krajoznawczych maniaków. Jest to jedna z najważniejszych imprez turystycznych w Polsce. Każdy kto chociaż trochę interesuje się turystyką powinien wziąć udział w imprezie poświęconej niższym pasmom – Pogórzom, często niedocenianym. W tym roku edycja miała miejsce na Pogórzu Wiśnickim i była połączona z wydarzeniem „Podkowiec ma gust!”.

Z roku na rok przybywa coraz więcej ludzi. Coraz lepiej impreza jest organizowana i co roku pojawiają się nowe pomysły, które tworzą się w głowie przewodnika i organizatora Piotra Firleja. Wydarzenia na Pogórzach zaczynają się od piątkowego popołudnia, bo to już weekend! Zawsze tak, aby po pracy zdążyć na rozpoczęcie. W tym dniu początek organizatorzy zaplanowali na 18:00 od zakwaterowania w PTSM Rozdziele. Każdy kto przybył własnym samochodem, ze znajomymi czy autobusem relacji Kraków – Bochnia – Limanowa mógł zakwaterować się w szkolnym schronisku. Około godziny później głodni mogli udać się na stołówkę na kolację, a Ci którzy dopiero co przyjechali to mogli poczęstować się ciepłą herbatą. Już tutaj co niektórzy mogli zintegrować się i poznać przy jedzeniu. Od dwudziestej rozpoczęło się spotkanie integracyjne, na którym przybyli, mogli się przedstawić i poznać ze sobą. Od samego początku nas zaskoczyli.


Pierwsza osoba, która miała prezentację to Grześ – syn właścicieli skansenu na Jędrzejkówce w Laskowej. Ten sam chłopak oprowadza turystów po całym skansenie, więc warto ich odwiedzić. – www.skansenlaskowa.pl. Opowiedział skąd i gdzie można znaleźć u nich w skansenie różne przedmioty, których się dawniej używało, a teraz są odprawione do lamusa, dlatego że weszła nowoczesność. Po tej prelekcji można było zdobyć ciekawe nagrody, było ich kilka. Nawet udało się zdobyć nagrodę tym, którzy dopiero co weszli na sale po skończonej prezentacji. Po prelekcji wystąpił zespół i przedstawił oficjalną piosenkę tej edycji Korony Pogórzy o nazwie „Podkowiec”.

W międzyczasie ku naszemu zdziwieniu, prezes Stowarzyszenia „My Pogórzanie” Jakub Nowak złożył nam gratulacje z okazji ślubu i wszyscy głośno zaśpiewali nam sto lat! Dla nas to był szok i miłe zaskoczenie. Wszyscy prelegenci dostali od Piotrka Firleja pogórzańskie gadżety. Angelika zwyciężyła w konkursie o Pogórzu Wiśnickim organizowanym na stronie Facebookowej wydarzenia i otrzymała nagrody.

Następnym wystąpieniem pokazał się Roman „Fred” Frodyma – przewodnik beskidzki, historyk, a zarazem autor trzytomowego przewodnika „Galicyjskie Cmentarze Wojenne”, a także wielu innych przewodników i opracowań o zachodnio galicyjskich cmentarzach wojennych z lat 1914-1918. Kolejny raz widzieć Romana na Koronie Pogórzy i uściśnięciu mu ręki to dla nas wielki zaszczyt. Opowiedział nam bardzo ciekawie o cmentarzach I wojny  światowej operacji limanowsko-łapanowskiej.  Po wystąpieniu przekonaliśmy się, że nie bez powodu nazwano go Generalnym Grabarzem Galicji, dlatego że dzięki niemu ocalały dziesiątki żołnierskich cmentarzy z czasów wielkiej wojny.

Po prelekcji Freda mieliśmy konkurs o nietoperzu – podkowcu małym. Odpowiadaliśmy na pytania wyświetlone na ekranie za pomocą smartfonów. Na początku nawet dobrze nam szło, a później było już tylko gorzej. Dla zwycięzców były przygotowane certyfikaty.

Na samym końcu troszkę głosu zabraliśmy my. Przedstawiliśmy piękne tereny Pogórza Wiśnickiego na fotografiach z krótkim komentarzem. Można było prześledzić wraz ze mną kawałek mapy, a raczej jakąś pętelkę dookolną. Tak aby zdobyć szczyt, iść dalej i dojść do początku trasy, gdzie wędrówka się rozpoczynała. Wszystko zakończyło się przed 22:00, a organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejny dzień.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *