Królowa Beskidu Wyspowego – Mogielica

Mogielica jest to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, mierzący 1170 metrów. Nazywany jest przez mieszkańców Kopą, z racji „garbatej” sylwetki, która wznosi się nad okoliczne pagórki.

Od niego odchodzą różne boczne grzbiety:

  • Mogielica do przełęczy Przysłop, przez Krzystonów i Jasień
  • Mogielica do Przełęczy Słopnickiej

Masyw Mogielicy jest zalesiony i posiada niewiele form skalnych. Rzadko można spotkać ostańce i szczeliny skalne. Szczyt ten oraz północny stok należą do rezerwatu przyrody Mogielica, który został utworzony 25 lutego 2011 roku. W masywie Mogielicy znajdowało się kilkanaście polan, ale stopniowo zarastają co znacznie szkodzi walorom turystycznym. My udając się na ten szczyt 22 września 2012 szlakiem niebieskim przechodziliśmy przez drugą co do wielkości polanę, zwaną Cyrlą, która jest na północno-zachodnim grzbiecie.

Na górze możemy skorzystać z wieży widokowej, z której zobaczymy Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, a nawet Tatry. Wieża została wybudowana w 2008 roku i ma wysokość 25 metrów. Widoki z Mogielicy można zobaczyć tutaj. Na szczycie rozważana jest budowa schroniska górskiego.

Z Mogielicą związanych jest wiele legend:

1 legenda: Mogielica była żoną wielkoluda Łopienia, oddzieloną od małżonka Przełęczą Rydza Śmigłego.

2 legenda: Za znajdującym się pod szczytem po zachodniej stronie dużym głazem zwanym Zbójnickim Stołem, zbójnicy liczyli zdobyte pieniądze, które następnie ukryli w jaskini zwanej Marszałkową Studnią na polanie Poręba. Na kociołku z tymi pieniędzmi położone są dwie strzelby. Legendy mają swoje podłoże historyczne – w XVIII wieku ukrywał się na Mogielicy znany beskidzki zbójnik Józef Baczyński wraz ze swoim kompanem Świstakiem. Podobno zrabowane przez niego skarby znajdują się zakopane w lesie Mogielicy, a przez kilka lat strzegła ich kochanka Baczyńskiego.

3 legenda: Z ludowych podań lokalizuje się ukryty zbójnicki skarb na polanie Brzostek pod Przysłopkiem.

Na szczyt prowadzą szlaki:

  • zielony z Łukowicy przez Przełęcz Ostra-Cichoń, Przełęcz Słopnicką / 6 godzin 10 minut
  • zielony z Dobrej przez Łopień / 3 godziny 45 minut
  • niebieski z Jurkowa / 2 godziny 30 minut
  • żółty z Tymbarku / 3 godziny 40 minut

Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, Twitterze i Google+ i do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie, polecajcie znajomym i już w niedługim czasie odwiedźcie to miejsce.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

  1. Piękna Mogielica z rozległymi polanami ale schronisko na polanie byłoby wielce porządane bo każdy wie kto chodzi po górach ,że najbliższe schronisko to Kudłacze i Luboń Wielki natomiast na Snieżnicy ten dom nie ma klimatu!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *