KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem

Książański Park Krajobrazowy – atrakcje. Co warto zobaczyć?

Książański Park Krajobrazowy znajduje się w woj. dolnośląskim na terenie Wałbrzycha, Świdnicy, Starych Bogaczowic, Dobromierza oraz Świebodzic. Największą atrakcją jest tam Zamek Książ, do którego przyjeżdżają turyści z całej Polski. To jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. To teren Pogórza Wałbrzyskiego, dlatego znajduje się tam sporo szczytów do zdobycia oraz szlaków do wędrówek.

Przez Książański Park Krajobrazowy przepływa rzeka Pełcznica, którą można zobaczyć np. w Rezerwacie Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha. Ten rezerwat właśnie chroni odcinek Pełcznicy. Drugim rezerwatem na terenie parku jest Jeziorko Daisy.

MISTRZOSTWA

Park składa się z wielu różnych ekosystemów, które są idealne do obserwacji ptaków i innych zwierząt. Miejsce to oferuje unikalną przyrodniczą wrażliwość – można tu spotkać liczne gatunki zwierząt. Dodatkowo park jest świetnym miejscem na piesze wycieczki. Szlaki turystyczne prowadzą do najpiękniejszych miejsc parku i poza nim. Można tu odpocząć w ciszy i spokoju dzięki pięknym krajobrazom. Przez park przebiega Szlak Zamków Piastowskich z Zamku Grodno do Zamku Grodziec.

Punkt widokowy na Zamek Książ
Punkt widokowy na Zamek Książ

Co warto zobaczyć w Książańskim Parku Krajobrazowym? Atrakcje i ciekawe szlaki

Co robić w Książańskim Parku Krajobrazowym? Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wizyty na Zamku Książ. W pobliżu jest Palmiarnia Wałbrzych, którą warto zobaczyć. Przy Zamku Książ rozpoczyna się bardzo ciekawy i atrakcyjny szlak – Ścieżka Hochberów, prowadzący tuż nad rzeką Pełcznicą. Po drodze można obejrzeć Stary Zamek Książ, Cis Bolko, Wąwóz Książ, Łabędzi Staw czy mostek „nad przepaścią”. Podczas wycieczki na pewno nie ominiesz tego miejsca. Poniżej zamieszczam Ci mapę trasy, którą warto pokonać w terenie.

Mostek na ścieżce przy zamku
Mostek na ścieżce przy zamku

Inna ciekawa trasa: Z Podzamcza do Pełcznicy prowadzi niebieski szlak mierzący 3,5 km przez Borowiec Mały oraz Zwierzyniec. Są także małe wychodnie skalne z ciekawymi widokami. Po sąsiedzku nad potokiem Czyżynka znajdują się ruiny Zamku Cisy. Warto tam pojechać i odkryć pozostałości warowni ukrytej gęsto w lesie. W pobliżu przechodzi szlak niebieski Witków Śląski – Zamek Cisy. 

Ruiny Zamku Cisy
Ruiny Zamku Cisy

Niedaleko jest Zalew Dobromierz (Jezioro Dobromierskie) na rzece Strzegomka. Można tam zobaczyć 28-metrową zaporę wodną i dotrzeć do wczesnośredniowiecznego grodziska. Kolejną atrakcją Książańskiego Parku Krajobrazowego jest Jeziorko Daisy przy szlaku Zamek Książ – Witoszów. Rezerwat Jeziorko Daisy (Jezioro Zielone) utworzono w 1998 roku. To zalane wyrobisko kamieniołomu. Powstało po eksploatacji dewońskich wapieni rafowych. W Wałbrzychu-Lubiechowie ukryte w lesie są sztolnie Daisy. Miejsce jest mało popularne i mało kto o nim wie. Jaskinia znajduje się nad potokiem Lubiechowska Woda w pięknym otoczeniu przyrody.  

Książański Park Krajobrazowy
Książański Park Krajobrazowy

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *