Lasek Falkowski w Nowym Sączu – dydaktyczna Ścieżka Dzika
Lasek Falkowski znajduje się w Nowym Sączu, tam, gdzie można zwiedzać Sądecki Park Etnograficzny (Skansen i Miasteczko Galicyjskie). Przez lata był zdewastowany i takiego go pamiętamy, jak jeszcze chodziliśmy do szkoły w Nowym Sączu. Na początku 2021 roku, ludzie już mogli zobaczyć „zielone płuca” miasta po rewitalizacji. My byliśmy dzisiaj, 1 stycznia – na rozpoczęcie Nowego Roku na szlaku. Faktycznie, teraz wygląda to ciekawie. Miejsce idealne nadaje się na wycieczkę z dzieckiem. Mało turystów to miejsce zna, a większość mieszkańców ma przeświadczenie, że nic się tam nie zmieniło.
Jak dojechać do Lasku Falkowskiego w Nowym Sączu?
Dojazd z centrum Nowego Sącza do Lasu Falkowskiego zajmuje około 10 minut. Musisz jechać ulicą Lwowską w stronę Gorlic, a potem na skrzyżowaniu przy Lidlu i Orlenie, skręcić w prawo na Decathlon. Po minięciu Centrum Handlowego w Gołąbkowicach, na światłach musisz skręcić w lewo. Tam już będą znaki na Sądecki Park Etnograficzny. Jedź cały czas prosto ulicą Generała Wieniawy Długoszewskiego, aż zobaczysz skręt w lewo na „ścieżkę przyrodniczą”. Gdy skręcisz w wąską uliczkę, to dojedziesz do kaplicy pod wezwaniem świętego Antoniego w Falkowej.
Parking przy Lasku Falkowskim
Przy kaplicy, tuż przed wejściem do Lasku Falkowskiego znajduje się obszerny parking na kilkadziesiąt samochodów. Parking jest bezpłatny i dostępny 24 godziny na dobę. Tam właśnie zaczyna się ścieżka dydaktyczna. Jest miejsce na ognisko, tablice informacyjne, mapa i siłownia polowa.
- Współrzędne parkingu przy Lasku Falkowskim: 49.6124, 20.7405,
- Do lasku możesz dojść również od strony Miasteczka Galicyjskiego.
Ścieżka dydaktyczna po Lesie Falkowskim
- Długość ścieżki dydaktycznej po Lesie Falkowskim: około 1,5 km,
- Czas przejścia ścieżki spokojnym tempem: 1 godzina i 15 minut.
Ruszyliśmy na trasę wcześnie rano, bo o godzinie 7:30. Było tam jeszcze bardzo spokojnie. Dopiero później o 9 ludzie przyjechali na Mszę Świętą. Maszerowaliśmy wydeptaną „Ścieżką Dzika”.
- Ścieżka oznaczona jest białą linią na drzewach,
- Na początku trasy możesz zobaczyć jej przebieg na mapie przy parkingu,
- Na trasie jest 14 punktów – oznaczone są drewnianymi słupkami,
- Co jakiś czas można zobaczyć drewniane tabliczki z napisem „kierunek marszu”.
Miejsce dla rodzin z dziećmi
Mijaliśmy tablice edukacyjne związane ze ścieżką i lasem. Dzieciaki będą zadowolone, bo przygotowane są dla nich różne atrakcje. Ścieżka wygląda ciekawie, ponieważ zostały stworzone drewniane pomosty, miejsca ogniskowe, a przede wszystkim te tablice edukacyjne. Z nich można się sporo dowiedzieć. Nawet nie wiedzieliśmy, że dawniej znajdowała się tam skocznia narciarska. Budowę skoczni zakończono w 1949 roku i wtedy także odbyły się tam I Mistrzostwa Nowego Sącza w skokach narciarskich. Można tam było skoczyć ponad 40 metrów.
Ciekawym punktem na trasie jest zagajnik o płazach. To oczko wodne z drewnianym pomostem. Oprócz tego jest np. zegar fenologiczny, tablica z warstwami lasu, lekcja dendrologii, tablica związana z ptakami czy leśne cymbały. Są także tory przeszkód dla dzieci, np. szczudła, na których można poprawić koordynację, ćwiczyć nogi i się rozciągać. Na koniec poznaj więcej ciekawych miejsc w Nowym Sączu. Polecamy także leśne molo w Starym Sączu.
Bardzo fajne wskazówki trasy, jedynie błędnie podana jest długość trasy faktycznie jest to około 3,5 km. Wychodząc z punktu 10 skręcając w prawo można zejść do Miasteczka Galicyjskiego na lody ? i ta sama drogą wrócić na trasę ?