Magiczne Ponidzie – Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów

Stradów to wczesnośredniowieczne grodzisko, znajdujące się w miejscowości Stradów w województwie świętokrzyskim na terenie gminy Czarnocin. Zaliczane jest do największych grodzisk w Polsce i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych całego województwa. Powstanie grodu należy powiązać z państwem Wiślan należących do plemion zachodniosłowiańskich. Gród istniał od VIII do X wieku. Jest on położony kilkaset metrów od wsi Stradów na wzgórzu w kształcie podkowy. Jego wały otoczone są fosą i osiągają wysokość 18 metrów. Z najwyższego punktu grodziska przy dobrej widoczności można zobaczyć Beskidy. 

Stradów – mapa

Jak dojechać do Grodziska Stradów?

Jadąc od strony Woli Chroberskiej, a następnie Zagai Stradowskich, przed drewnianym kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem Bartłomieja Apostoła należy skręcić z drogi głównej w prawo i następnie też w prawo. Naszym oczom ukaże się parking po lewej stronie. Sam kościół również warto odwiedzić jeśli mamy wolną chwilę.  

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów – zwiedzanie

Zwiedzanie Grodziska Stradów jest darmowe, a sama atrakcja otwarta jest 24 godziny na dobę. W każdej chwili można odwiedzić to miejsce. Na początku trasy, znajduje się mały parking mogący pomieścić kilkanaście samochodów. Również jest on bezpłatny. Aby dojść na miejsce należy iść chwilę asfaltem, a następnie za znakiem skręcić w prawo i przez 10 minut podążać ku górze, aż do drewnianego krzyża. Miłośnicy historii będą oczarowani tym miejscem, natomiast łowcy pięknych widoków również znajdą coś dla siebie. My właśnie po takie krajobrazy Ponidzia tam przyjechaliśmy. Obecnie grodzisko to tylko pozostałości po wielkim grodzie, dlatego niektórzy mogą być tym miejscem rozczarowani, jednak warto odwiedzić to miejsce odkrywając województwo świętokrzyskie. 

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów

Grodzisko Stradów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *