Malbork – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Malbork to miasto znajdujące się w województwie pomorskim leżące nad rzeką Nogat. Miasto to zawsze jest kojarzone z Zakonem Krzyżackim, który był na tych ziemiach od 1309 do 1457. Większość turystów przyjeżdża, aby w pierwszej kolejności zwiedzić zamek. My też tak zrobiliśmy będąc tutaj w 2018 roku. Po 3,5-letniej przerwie powróciliśmy do miasta, aby zobaczyć jego kolejne ciekawe zabytki i urokliwe miejsca.

Co warto zobaczyć w Malborku? Mapa ciekawych miejsc do zwiedzania

Byliśmy tutaj w lutym 2022 roku. Mieliśmy okazję zobaczyć kilkanaście atrakcji, które uświetniają to miasto. Zrobiliśmy sobie spacer po ulicach tego miasta, a nocowaliśmy nad samą rzeką Nogat z widokiem na przepięknie prezentujący się oświetlony nocą zamek krzyżacki. Co warto zobaczyć w Malborku? Sprawdź najciekawsze atrakcje turystyczne w mieście.

1. Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki to atrakcja turystyczna Malborka, która powinna znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia turysty przyjeżdżającego na Pomorze. I zdecydowanie można powiedzieć, że jest. Wiele osób tutaj przyjeżdża, aby przejść się kolejnymi komnatami zamku. Ale nie ma się co dziwić. Niewątpliwie jest to budowla, która posiada miano najznakomitszego przykładu średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie Środkowej.

My zwiedzaliśmy to miejsce w 2018 roku, zachwyciliśmy się wnętrzami na tyle, że obiecaliśmy sobie, aby wrócić w to miejsce gdy Maja troszkę podrośnie. Zamek krzyżacki w Malborku zwiedzaliśmy ponad dwie godziny, ale to miejsce zachwyca, że można spokojnie zwiedzać dłużej. Odwiedziny tego miejsca w 2018 roku były spontaniczne

  • Współrzędne dla Zamku Krzyżackiego w Malborku: 54.0402, 19.0281.

Cennik

Bilet normalny na zwiedzanie Zamku w Malborku kosztuje 30 złotych, a ulgowy 20 złotych. W poniedziałek zwiedzanie jest bezpłatne.

  • Więcej informacji o godzinach otwarcia znajdziesz na stronie internetowej zamku.

Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku 

Zmierzamy coraz większymi krokami, aby poznać korytarze, sale, komnaty tej jednej z największych atrakcji w Polsce. Gotycki zamek w Malborku, wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457, jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i zarazem największym w pełni zachowanym zamkiem na świecie.

Znajduje się na liście UNESCO. Twierdza składa się z milionów cegieł. Zaczynamy wycieczkę i stojąc przed potężnym obiektem, który robi na nas ogromne wrażenie, przyglądamy mu się dokładnie. Na zwiedzanie warto sobie zarezerwować kilka godzin. My spędzamy tam ponad 3.

Zwiedzanie z audio przewodnikiem

Najpierw przechodzimy przez most zwodzony i bramę. Mamy założone słuchawki i wraz z przewodnikiem odwiedzamy każde dostępne dla turystów miejsce. Rozwiązanie to dla nas jest najlepsze. Jeśli nas coś interesuje, to sobie słuchamy, jeśli nie to przewijamy dalej.

Przewodnik dość ciekawie nam opowiada. Po takiej wersji zwiedzania już bardzo ciężko nam by się było zdecydować na wersję przewodnika tradycyjnego. A tutaj nawet musimy wspomnieć. Jeśli chodzi o właśnie takich, to troszkę nam przeszkadzali i innym turystom, którzy też mieli audiobooki, bo przeważnie stali całkiem na środku przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego. Ale daliśmy radę.

przewodnik

Ile trwa zwiedzanie Zamku?

Zwiedzamy Zamek Wysoki, Średni i Niski. Odwiedzamy między innymi kuchnię konwentu, kapitularz, reflektarz konwentu, izba konwentu, wielki reflektarz, piwnice czy niską sień. Turystów jest tak sporo, że czasem nie ma jak przejść i trzeba czekać kilka minut, żeby wejść do jakiejś komnaty.

W międzyczasie kierunek zwiedzania wiedzie przez dwa sklepiki i tutaj zabieramy ze sobą magnes. Idziemy jeszcze na most nad Nogatem, a później przez miasto do samochodu. Dla Mateusza to była druga wizyta w Malborku, natomiast my z Mają byłyśmy tam po raz pierwszy. Jesteśmy wszyscy zachwyceni. Godziny otwarcia oraz bilety wstępu można znaleźć na stronie internetowej zamku.

  • Zwiedzanie Zamku w Malborku trwa nawet 3-4 godziny. 

Krótki opis podsumowujący o Zamku Krzyżackim w Malborku

  1. Zamek w Malborku ma ponad 700 lat,
  2. Ma kilkanaście wież i wieżyczek,
  3. Wielka przebudowana zamku trwała prawie 40 lat,
  4. Zamek w Malborku powstał po 1280 roku,
  5. Budowla jest wzniesiona w stylu gotyckim,
  6. Zamek wygląda zjawisko. Jest on jednym z najpotężniejszych w Europie,
  7. Jego zwiedzanie trwa 3-4 godziny,
  8. Zamek został wpisany na listę UNESCO.

2. Brama Garncarska w Malborku

Co jeszcze warto zobaczyć? Kolejną atrakcją w Malborku jest pięknie prezentująca się Brama Garncarska. Znajduje się przy ulicy Józefa Piłsudskiego. Brama w Malborku pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Została wzniesiona, aby pełnić funkcję obronną miasta. Obiekt ten wzniesiony jest cegły, który sięga pięciu kondygnacji na planie prostokąta.

Brama Garncarska łączy 8 murów obronnych, które otaczają Stare Miasto. Starsi mieszkańcy mogą pamiętać, że w latach 30 XX wieku Brama Garncarska pełniła funkcję schroniska młodzieżowego. W czasie II wojny światowej obiekt ten został częściowo uszkodzony podczas działań wojennych w 1945 roku. W latach 50 XX wieku został wyremontowany, a obecnie w budynku znajduje się zakład jubilerski.

  • Współrzędne Bramy Garncarskiej w Malborku: 54.0369, 19.0282.

3. Ratusz Staromiejski Malborka

Ratusz w Malborku był budowany od 1365 do 1380, czyli w II połowie XIV wieku. Po każdym oblężeniu miasta i powstałych zniszczeniach zawsze występowały jakieś przebudowy. W tym miejscu zasiadała władza miejska w Średniowieczu. W XIX wieku ratusz został poddany pracom konserwatorskim. W części dachowej potrzeba było napraw po pożarze z 1899 roku. Po 1929 roku burmistrz wraz z radą miasta przeniósł się do Nowego Ratusza, znajdującego się obecnie przy Placu Słowiańskim 5 w Malborku.

W Ratuszu Staromiejskim w kolejnych latach mieściła się niemiecka policja. W obecnym czasie znaleźć tutaj można Miejski Dom Kultury „Ratusz”. Ratusz od początku został wybudowany na planie prostokąta, a także był podpiwniczony. Sięgał dwóch kondygnacji.

Obecnie w górnej kondygnacji zobaczysz ostrołukowe wnęki z oknami, a w dolnej otwarte obszerne podcienia. Zwróć uwagę na dach, bo tam dostrzeżesz neogotycką latarenkę. Krenelaże dekorują mury, a w narożnikach zobaczysz nadwieszone wieżyczki z ozdobnymi szczytami.

  • Współrzędne Ratuszu Staromiejskiego w Malborku: 54.0370, 19.0263.

4. Malborskie Centrum Kultury i Edukacji nad Nogatem

Budynek sięga swoją historią do 1352 roku, kiedy powstał w tym miejscu nad rzeką Nogat. Były to czasy Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Winricha von Kniprode. W budynku mieściła się szkoła. Funkcjonowała ona od II połowy XVI wieku. W trzecim roku XVII nazwano ją szkołą łacińską i była aż do 1864 roku. Następnie szkołę łacińską przeniesiono do nowego budynku przy ulicy 17 Marca.

Budynek ulegał zniszczeniom, np.: w pożarze miasta w roku 1899. Zniszczeniu uległy górne kondygnacje budynku. Odbudowano obiekt, ale ponownie uległ zniszczeniu w działaniach wojennych w 1945 roku.

Dwadzieścia pięć lat później starano się odbudować budowlę, ale nie ukończono tych zamiarów. Rok 2010 przyniósł nadzieję całkowitej odbudowy dzięki pozyskanym środkom przez malborski samorząd. Od czwartego kwartału 2014 roku w budynku mieści się Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska, które jest w strukturach Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. A co zobaczymy w tym budynku?

  • Skansen rzemiosł dawnych,
  • Mediateka,
  • Multicentrum,
  • Sala wielofunkcyjna,
  • Obserwatorium astronomiczne i planetarium
  • Współrzędne Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji nad Nogatem: 54.0377, 19.0250.

5. Kościół Jana Chrzciciela

Kościół Jana Chrzciela skupia uwagę turystów szukających atrakcji turystycznych w Malborku. A to za sprawą, że w kościele świętego Jana Chrzciela znajduje się kilka oryginalnych, gotyckich elementów jak również figura świętej Elżbiety Turyńskiej oraz chrzcielnica. Będąc tutaj, warto również zwrócić uwagę na sklepienie i ołtarze. Kościół sąsiaduje od północnej strony z zamkiem malborskim.

  • Współrzędne Kościoła Chrzciciela: 54.0385, 19.0264.

6. Malborska Brama Mariacka

Malborska Brama Mariacka skupia uwagę turystów już z daleka. Warto podejść i zobaczyć ją z bliska. Niestety nie jest udostępniona dla turystów. Budynek wymaga nakładu pracy, bo powoli niszczeje. Zbudowana jest w stylu gotyckim w XIV wieku. Spacerując przez miasto warto przyjść na Trakt Jana Pawła II lub na Aleję Rodła.

  • Współrzędne Bramy Mariackiej: 54.0356, 19.0251.

7. Bulwar miejski Malborka

To miejsce, gdzie będzie na nowo można przespacerować się nad rzeką Nogat. Wiele osób już na to czeka i nie może się doczekać. Miejsce to było podczas naszej wizyty jeszcze w budowie. Prace zostały wykonywane przez pracowników i w większej części nie mogliśmy korzystać z części bulwaru miejskiego.

8. Zabytkowa wieża ciśnień

Pięknie prezentująca się wieża ciśnień znajduje się przy Placu Słowiańskim. Widoczna jest już od samej Malborskiej Bramy Mariackiej. Można zwiedzać jej wnętrze, jak również dotrzeć do punktu widokowego na samej górze, z którego są wspaniałe widoki na centrum i okolice za miastem.

  • Współrzędne zabytkowej wieży ciśnień: 54.0338, 19.0240.

9. Miniatura Zamku Malborskiego

Będąc w Malborku odwiedzisz zamek krzyżacki, jak również możesz go zobaczyć w pomniejszeniu jako Miniaturę Zamku Malborskiego. Nowa makieta jest aktualnie w budowie i zapowiada się również ciekawie.

Podczas zwiedzania przez nas miasta, atrakcja ta była niedostępna, ze względu na renowację. Warto poczekać na efekty do samego końca. Prace nad nową makietą idą pełną parą. Znajduje się przy ulicy Józefa Piłsudskiego i do tej pory była dostępna cały czas.

& Współrzędne Miniatury Zamku Malborskiego: 54.0370, 19.0300.

10. Wieża Maślankowa – jedna z atrakcji turystycznych w Malborku

Wieża Maślankowa to kolejna atrakcja turystyczna w Malborku. Jej wnętrze niestety nie jest udostępnione turystom do zwiedzania. Można podejść i zobaczyć ją z zewnątrz. Wieża Maślankowa była częścią murów obronnych miasta. Jest najdalej wysuniętym obiektem na północ, który znajduje się w kompleksie zamku malborskiego. Jest to również jedna z najwyższych wież, bo mierzy 28,8 metra wysokości. Pełniła funkcję strażnicy.

Z wieżą związana jest ciekawa historia. Jej nazwa wywodzi się od wydarzeń jakie miały miejsce w Malborku. Mianowicie Krzyżacy wprowadzili podatek od ubijania masła. Niestety przeciwko tej sytuacji zbuntowali się rajcy miejscy.

Krzyżacy obawiali się potęgowania zamieszek w mieście i podjęli decyzję o zamknięciu ich w wysokiej wieży. Od 1906 roku na dachu Wieży Maślankowej można obejrzeć podobiznę kobiety ubijającej masło. Będąc tutaj zwróć na nią uwagę. Niestety w roku 1945 baszta została częściowo zniszczona. Jednak w 1958 roku została zrekonstruowana.

  • Współrzędne Wieży Maślankowej: 54.0432, 19.0311.

11. Plac Kazimierza Jagiellończyka

Jest to rynek miejski w Malborku, gdzie znajduje się pomnik Kazimierza Jagiellończyka na koniu nieopodal fontanny. Pomnik Króla Kazimierza Jagiellończyka w tym miejscu jest imponujący i dla miasta przywołujący wspomnienia z ważnym wydarzeniem.

Mianowicie ma wspominać triumfalny wjazd Kazimierza Jagiellończyka do Malborka w czerwcu 1457 roku. Pomnik posiada 348 centymetrów wysokości, ale ciekawostką jest to, że w całości został wykonany z brązu. Postać króla siedzi na koniu, a w jednej dłoni trzyma berło.

  • Współrzędne Placu Kazimierza Jagiellończyka: 54.0370,19.0324.

12. Pomnik pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej znajdziesz na Skwerze „Żołnierzy Wyklętych”. Warto dotrzeć tutaj od ulicy Poczty Gdańskiej. Miejsce to odwiedzane jest tłumnie, gdy odbywają się w tym miejscu uroczystości patriotyczne:

  • 11 listopada: Narodowe Święto Niepodległości,
  • rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego,
  • rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego,
  • rocznica wybuchu II wojny światowej.
  • Współrzędne pomnika pamięci Żołnierzy Armii Krajowej: 54.0361, 19.0303.

13. Punkt widokowy na Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Zamek w Malborku

Punkt widokowy przy rzece Nogat na jej lewym brzegu znajduje się naprzeciw Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, ale spokojnie można z niego obejrzeć również widok na malborski zamek. Pięknie prezentujące się zabudowania znajdujące się po wschodniej stronie rzeki Nogat, to zdecydowanie najbardziej popularne widoki z tego miejsca. Wiele osób przyjeżdża tutaj, aby zrobić im zdjęcie.

Miejsce to znajduje się przy ulicy Wałowej. Jest to zatoczka, na której prawdopodobnie można zostawić swój samochód, a z chodnika oglądać przepiękne widoki. Nie wiemy, czy samochód możesz zostawić na 100%. Jeśli na chwilę, to możliwe, że nic się nie stanie. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, to warto pojechać troszkę dalej na wyznaczony parking.

  • Współrzędne punktu widokowego: 54.0386, 19.0219.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.