Podróże z dzieckiem,  Pomorskie

Zamek w Malborku | zwiedzanie, parking, bilety wstępu i godziny otwarcia

Za nami przejazd ponad 560 kilometrów. Zwiedzanie Zamku w Malborku to bardzo spontaniczny pomysł. Zdecydowaliśmy się na odwiedzenie tego miejsca w ostatniej chwili. Po zapadnięciu decyzji, że jedziemy nad polskie morze, przed Elblągiem wyszukałam miejscowość Malbork, a i też blisko leżące Raczki Elbląskie. Odwiedziliśmy największą depresję w naszym kraju i stwierdziliśmy, że jeszcze chcemy zwiedzić Zamek w Malborku.

Adres: Zamek w Malborku, Starościńska 1, 82-200 Malbork

Bezpłatny parking przy Zamku w Malborku

Zaczynam w telefonie szukać jakiegoś parkingu. Znajduję darmowy niedaleko zamku. Parkingi zamkowe są płatne, więc jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na postój, to musisz poszukać czegoś w mieście. W niedzielę postoje są bezpłatne.

Karmimy Maję, zabieramy do chusty i ruszamy. Podchodzimy w dobrych humorze na plac przy Muzeum Zamkowym. Obraz, jaki widzimy w tym momencie od razu ściana nas z nóg. Okazuje się, że w kolejce stoi ponad 100 osób i wszyscy czekają do kasy biletowej. W sumie kto wpada sobie do takiej atrakcji przed południem w niedzielę. Nie no, my nie mamy takich nerwów, żeby stać i czekać. Idę na zwiady bliżej kas oraz odwiedzam toaletę. I właśnie w niej przychodzi mi na myśl, że skoro taka atrakcja to ciekawe, że nie ma tutaj biletów online.

Zamek w Malborku – zakup biletów online

Okazuje się po powrocie do Mateusza, jest możliwości kupna biletów przez Internet. On w tym czasie wyczytał to na ich stronie internetowej, ja zaś przeczytałam na szybie obok wejścia do kas. Szybki zakup przez Internet i podchodzimy do punktu, aby odebrać audio przewodnik. Kolejka składa się z 10 osób. Bardzo zadowoleni ruszamy, aby zobaczyć jedną z największych twierdz w Europie. 

Zastanawia nas fakt, że Ci stojący w kolejce ludzie czekają tam 10, 20, 30 minut, idzie to dość wolno, a wystarczy przeczytać napis na szybach budynku, do którego są ustawieni. Przeczytać, wejść w link, kupić bilet i odebrać audio przewodniki. Bilety przychodzą w wiadomości na e-mail. Proste i szybkie rozwiązanie w ciągu kilku minut.

Cennik i godziny otwarcia

Bilet normalny na zwiedzanie Zamku w Malborku kosztuje 20 złotych, a ulgowy 15 złotych. W poniedziałek zwiedzanie jest bezpłatne.

 1. Sezon letni (01.05-30.09) – poniedziałek – niedziela od 10:00 – 18:00
 2. Sezon zimowy (01.10-30.04) – poniedziałek – niedziela od 10:00 – 16:00

Więcej informacji o godzinach otwarcia znajdziesz na stronie internetowej Zamku w Malborku.

Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku 

Zmierzamy coraz większymi krokami, aby poznać korytarze, sale, komnaty tej jednej z największych atrakcji w Polsce. Gotycki zamek w Malborku, wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457, jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i zarazem największym w pełni zachowanym zamkiem na świecie. Znajduje się na liście UNESCO. Twierdza składa się z milionów cegieł. Zaczynamy wycieczkę i stojąc przed potężnym obiektem, który robi na nas ogromne wrażenie, przyglądamy mu się dokładnie. Na zwiedzanie warto sobie zarezerwować kilka godzin. My spędzamy tam ponad 3.

Zwiedzanie z audio przewodnikiem

Najpierw przechodzimy przez most zwodzony i bramę. Mamy założone słuchawki i wraz z przewodnikiem odwiedzamy każde dostępne dla turystów miejsce. Rozwiązanie to dla nas jest najlepsze. Jeśli nas coś interesuje, to sobie słuchamy, jeśli nie to przewijamy dalej. Przewodnik dość ciekawie nam opowiada. Po takiej wersji zwiedzania już bardzo ciężko nam by się było zdecydować na wersję przewodnika tradycyjnego. A tutaj nawet musimy wspomnieć. Jeśli chodzi o właśnie takich, to troszkę nam przeszkadzali i innym turystom, którzy też mieli audiobooki, bo przeważnie stali całkiem na środku przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego. Ale daliśmy radę.

Ile trwa zwiedzanie Zamku w Malborku?

Zwiedzamy Zamek Wysoki, Średni i Niski. Odwiedzamy między innymi kuchnię konwentu, kapitularz, reflektarz konwentu, izba konwentu, wielki reflektarz, piwnice czy niską sień. Turystów jest tak sporo, że czasem nie ma jak przejść i trzeba czekać kilka minut, żeby wejść do jakiejś komnaty. W międzyczasie kierunek zwiedzania wiedzie przez dwa sklepiki i tutaj zabieramy ze sobą magnes. Idziemy jeszcze na most nad Nogatem, a później przez miasto do samochodu. Dla Mateusza to była druga wizyta w Malborku, natomiast my z Mają byłyśmy tam po raz pierwszy. Jesteśmy wszyscy zachwyceni. Godziny otwarcia oraz bilety wstępu można znaleźć na stronie internetowej zamku. Zwiedzanie Zamku w Malborku trwa nawet 3-4 godziny. 

Krótki opis podsumowujący o Zamku Krzyżackim w Malborku

 1. Zamek w Malborku ma ponad 700 lat,
 2. Ma kilkanaście wież i wieżyczek,
 3. Wielka przebudowana zamku trwała prawie 40 lat,
 4. Zamek w Malborku powstał po 1280 roku,
 5. Budowla jest wzniesiona w stylu gotyckim,
 6. Zamek wygląda zjawisko. Jest on jednym z najpotężniejszych w Europie,
 7. Jego zwiedzanie trwa 3-4 godziny,
 8. Zamek został wpisany na listę UNESCO.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

 • ^^(%&%%&^&

  Bezczelne sk******ny za 3h parkowania 30 zł, nie pokazują c***e cennika a potem niespodzianka!
  Ta podstęnie wyłudzona kasa wyjdzie wam bokiem. Wszystkiego najgorszego!

 • ToTemat

  Piękny jest ten zamek i jak mało który w naszym kraju zachowany w dobrym stanie. Jeszcze tam nie byłem na żywo ale z opowiadań znajomych już nie raz słyszałem, że ilość turystów za dnia bywa tak duża iż ledwo da się swobodnie poruszać. Choć na fotkach jest w miarę luźno, może dobra godzina. Swoją drogą na pewno w tym zamku zakatowali krzyżacy swego czasu wiele osób.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *