Poradnik

Miejsca niezwykłe na ziemi, które musisz odwiedzić w 2020 roku

Zimowe wieczory najchętniej spędzamy przy planowaniu przyszłych podróży. Zawsze robimy to wspólnie i skupiamy się głównie na podróżowaniu po Polsce. Tym razem wpis poświęcimy przede wszystkim wycieczkom tym dalszym, poza granice naszego kraju. Może kiedyś w te miejsca się udamy, ale na razie są to odległe plany. Mamy nadzieję, że nasze pomysły Ci się spodobają, ale może podsuniesz nam listę swoich celów na przyszłość. 

Tworząc zestawienie ciekawych miejsc w naszych głowach, zaznaczyliśmy opcję „góry”, czyli miejsce, w które chcemy się udać, musi być chociaż trochę związane z górami. Nieważne, czy z niskimi czy wysokimi. Jeśli czytasz naszego bloga, to wiesz, że nie lekceważymy tych mniejszych wzniesień, a nawet jesteśmy na nich dość często. Tak jest, gdy wędrujemy po Beskidzie Wyspowym, Pogórzu Wiśnickim czy Pogórzu Rożnowskim. Listę sporządziliśmy przy współpracy z polskim biurem podróży Rainbow, z którym można się udać w te wszystkie, piękne zakątki świata. 

Alpejska Droga Wysokogórska Großglockner-Hochalpenstraße

Przejazd najbardziej malowniczą drogą w Austrii zapiera dech w piersiach. Großglockner-Hochalpenstraße to najwyższej położona droga samochodowa o utwardzonej nawierzchni w tym kraju. Wybudowana została w celach turystycznych. Pnie się ona serpentynami od zielonych łąk aż do krainy wiecznego śniegu. Na samej górze czeka platforma widokowa, znajdująca się na wysokości 2504 m n.p.m. skąd roztacza się niezapomniana panorama Alp na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner w Wysokich Taurach (3798 m n.p.m.) oraz najdłuższy w Alpach Wschodnich lodowiec Pasterze o długości 10 kilometrów. Grossglockner jest szczytem zaliczanym do Korony Europy. Rocznie alpejską drogę odwiedza około 1 miliona turystów.

Droga Trolli i Ściana Trolli

Droga Trolli nazywana również Drabiną Trolli uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych, dlatego jest to obowiązkowy punkt wycieczek w Norwegii. Przyciąga ona przepięknym położeniem wśród górskich szczytów, jak i niebezpiecznymi zakrętami. W Norwegii przy Trollstigen znajduje się jedyny znak drogowy 'Uwaga Trolle’. W połowie drogi znajduje się kamienny most nad wodospadem Stigfossen. Z parkingu na szczycie można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad. Natomiast Ściana Trolli to najwyższa pionowa ściana w Europie, o wysokości ponad 1200 metrów.

Zorza polarna i Wodospad Gullfoss

Zobaczenie zorzy polarnej to chyba marzenie każdego z nas. Jest to jedno najpiękniejszych zjawisk, które możemy zaobserwować na niebie. Idealnym miejscem, żeby przeżyć coś niezwykłego, jest Islandia. Zorza polarna koloruje niebo na różne barwy: niebieskie, czerwone, zielone czy fioletowe. To zjawisko świetlne powstaje, gdy naładowane cząsteczki pochodzące ze słońca zderzają się z molekułami gazów atmosferycznych. Najlepiej wybrać się tam w porze zimowej w okolice stolicy Islandii – Reykjavíku. 100 kilometrów dalej zobaczyć można Wodospad Gullfoss, uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Nie jest szczególnie wysoki, ale jest bardzo piękny. W pogodne dni nad wodą unoszą się zawsze liczne kolorowe tęcze.

Park Narodowy Gros Morne 

Wschodnia Kanada słynie z Parku Narodowego Gros Morne chroniącego obszar surowej przyrody Północy. Wpisany jest on na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park leży na obszarze gór Long Range Mountains – zewnętrznym paśmie Appalachów. Słynie z wodospadów, spektakularnych przepaści, wodospadów i fiordów, gdzie jednym z najpopularniejszym jest Western Brook Pond. Można do niego dotrzeć 3-kilometrowym spacerem, a następnie odbyć rejs, podziwiając od strony wody pionowe skały łączące ciemno-turkusowe wody ze stalowym nowofundlandzkim niebem.

Machu Picchu – najbardziej tajemnicze miasto świata

Machu Picchu uważane jest za najpiękniejsze miasto stworzone przez cywilizację Inków, a zarazem najbardziej tajemnicze miasto świata. Znajduje się w górach Andach w państwie Peru na wysokości 2430 m n.p.m. Miasto zostało zbudowane w II połowie XV wieku i mimo prowadzonych od lat badań, naukowcy nadal nie potrafią odpowiedzieć na wiele pytań. Nie wiadomo kto tam mieszkał i dlaczego tak nagle opuścił miasto. Jego tajemnica nadal nie została odkryta. W 1983 roku, Machu Picchu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2007 roku ruiny miasta zostały ogłoszone jednym z siedmiu cudów świata. Do miasta można dotrzeć szlakiem Inków po kilku dniach marszu przez góry i dżunglę. 

Patagonia 

Patagonia to kraina znajdująca się w Ameryce Południowej na terenie Chile i Argentyny. Odkryta została przez Ferdynanda Magellana podczas podróży dookoła świata. Ma powierzchnię 1 043 076 km2 i zamieszkała jest przez około 2 miliony ludzi. Po zachodniej stronie na wybrzeżu możemy zobaczyć wiele wysp i fiordów. Nad Patagonią górują Andy – słynące z wulkanów i silnych zlodowaceń z najbardziej znanymi szczytami: San Valentin (4058 m n.p.m.) i Fitz Roy (3359 m n.p.m.). Patagonię uznaje się za krainę wiatrów, bo właśnie tam można poczuć je wiejące z prędkością 120 km/h. Pory roku na południowej półkuli są odwrócone, dlatego patagońskie lato przypada na polską zimę. Trzeba o tym pamiętać, planując wyjazd. 

Wulkan Bromo

Indonezyjski Wulkan Bromo należy do najłatwiej dostępnych wulkanów w tym Państwie, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Zlokalizowany jest w Parku Narodowym Bromo-Tengger-Semeru na Jawie i mierzy około 2400 m n.p.m. Najpiękniej jest tam o wschodzie słońca, dlatego turyści skuszeni wspaniałymi widokami maszerują nocą, żeby przed rozpoczęciem dnia dotrzeć na szczyt. Krater można obejść wąską ścieżką, poczuć zapach siarki i zobaczyć wydobywający się z niego dym. Bromo jest wulkanem aktywnym, dlatego czasem nie ma możliwości, żeby się do niego zbliżyć.

Wielki Kanion

Będąc w USA, obowiązkowym punktem podróży jest Wielki Kanion Kolorado. Jest to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona. Podobno w zachodniej części zaczął powstawać już 17 milionów lat temu, natomiast na wschodzie 6 milionów lat temu. Na krawędziach w odsłoniętych geologicznych warstwach można obejrzeć historię Ziemi z ostatnich 6 milionów lat. W zachodniej części Wielkiego Kanionu w 2007 roku wybudowano widokową platformę Skywalk. Określana jest ona mianem najwyższego balkonu świata. Turyści mogą oglądać krajobrazy z wysokości 1200 metrów.

Oczywiście ta lista zostaje niezakończona, ponieważ wszystkich pięknych miejsc na świecie jest tyle, że ciężko by je było wymienić. Każde państwo to 'wylęgarnia’ miejsc niezwykłych. Można przekonać się o tym, podróżując po Polsce. Mówię Ci – życia nie starczy, żeby to wszystko zobaczyć. 🙂  

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.