Kartuzy – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Kartuzy to polskie miasto znajdujące się w województwie pomorskim niedaleko Trójmiasta. Miasto uważane jest przez wielu za stolicę Kaszub. W pobliżu znajduje się Kaszubki Park Krajobrazowy ze swoimi najpiękniejszymi miejscami. A co warto zobaczyć w Kartuzach? Są zabytki, ciekawe miejsca, punkty widokowe, ale i dla turystów pieszych znajdą się różne szlaki turystyczne. Turystyka w okolicy miasta jest dobrze rozwinięta, dlatego też Kartuzy są świetną bazą wypadową na zwiedzanie okolicy.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE MYNASZLAKU GŁOSOWANIE
kartuzy

Co warto zobaczyć w Kartuzach?

Przed przyjazdem do Kartuz zrobiliśmy sobie wycieczkę objazdową po okolicy. Zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc w parku krajobrazowym. Bardzo ciekawe były: Szczelina Lechicka i Groty Mirachowskie. Na koniec dnia pojechaliśmy do Kartuz, a w nich szczególnie chcieliśmy zobaczyć Muzeum Kaszubskie.

Kartuzy atrakcje

Kolegiata w Kartuzach

Pierwszym zabytkiem w Kartuzach była Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolegiata to jedna z największych atrakcji turystycznych Kartuz. Kościół wzniesiono na przełomie 1383 – 1405 roku. Zwany jest „Rajem Maryi”.

Wszystko zaczęło się od zakonu kartuzów i czterech mnichów, którzy przybyli z Pragi i byli oczarowani tym miejscem. Zakon otrzymał okoliczne dobra od Jana z Rusocina i wybudował tutaj świątynię oraz klasztor. Później powstały Kartuzy jako wieś, a następnie miasto. W kościele możesz zobaczyć: fragment gotyckiego ołtarza, rzeźbione stalle, złocone kurdybany czy relikwiarze.

  • Przy kościele znajduje się bezpłatny parking.
Kartuzy atrakcje
przewodnik
Kartuzy atrakcje

Aleja Filozofów nad Jeziorem Klasztornym Małym

Tuż obok kolegiaty znajduje się Aleja Filozofów. Prowadzi ona zachodnim brzegiem Jeziora Klasztorne Małe. Warto wybrać się tam na spacer. W jednej części znajduje się Łabędzia Wyspa, a po drugiej stronie promenada, więc można obejść jeziora dokoła.

Aleją Filozofów w Kartuzach możesz dojść do drogi głównej, a dalej na Jezioro Klasztorne Duże. Jakiś czas temu została odnowiona, co jednym się spodobało, a innym wręcz odwrotnie. Każdy musi jednak ocenić samemu. Podczas spaceru rozciąga się ładny widoki na wcześniej wspominaną kolegiatę.

Kartuzy atrakcje
Kartuzy atrakcje

Ławka i Promenada Asesora – punkt widokowy

Promenada i Ławka Asesora to kolejne ciekawe miejsca w Kartuzach. Znajdują się nad Jeziorem Karczemne w południowo-zachodniej części miasta. Nazwa tego miejsca pochodzi od mieszkającego w miasteczku asesora sądowego na przełomie XIX i XX wieku. Karl Pernin lubił tutaj odpoczywać, spacerować i podziwiać Kartuzy. Oprócz ławeczki jest plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna i promenada biegnąca nad brzegiem jeziorka.

  • Tuż obok ławki znajduje się bezpłatny parking na kilka samochodów: 54.3261, 18.1816.
Kartuzy atrakcje
Kartuzy atrakcje

Muzeum Kaszubskie

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach im. Franciszka Tredera to największa atrakcja turystyczna miasta. To miejsce koniecznie musisz zobaczyć, ponieważ nam bardzo się podobało i polecamy. Poznaliśmy eksponaty związane z Kaszubami, a także z kulturą mieszkańców.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach to muzeum, dzięki któremu poznaliśmy eksponaty związane z Kaszubami i zamieszkującą tutaj grupą etniczną i ich kulturą. Wiele elementów znalazło się w zbiorach, które do tej pory towarzyszyły nam podczas zwiedzania Pomorza – haft na zasłonach, czy kaszubskie nuty. Tutaj pojawiły się ponownie. Tereny te mocno związane są z symbolami kaszubskimi.

W tym rejonie Polski naprawdę mogliśmy poczuć, że mieszkańcy są związani ze swoimi symbolami regionalnymi. Zapraszamy na wycieczkę do Kartuz, ponieważ to miasto z Muzeum Kaszubskim, gdzie można poczuć prawdziwy regionalny klimat. Co zobaczysz w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach?

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Gdzie zaparkować samochód, aby odwiedzić Muzeum Kaszubskie w Kartuzach?

My odwiedzając Muzeum Kaszubskie w Kartuzach skorzystaliśmy z parkingu przygotowanego dla odwiedzających gości muzeum. Na parking wjedziesz od ulicy Kościerskiej.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy Muzeum Kaszubskim w Kartuzach: 54.3297, 18.2044.
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zobaczysz:

  • Eksponaty z tematyki rybołówstwa,
  • Zbiory związane z rolnictwem,
  • Eksponaty z gospodarstwa domowego,
  • Wystawę związaną z garncarstwem,
  • Kolekcje związaną ze sztuka ludową,
  • Izbę kaszubską oraz związaną z terenem tradycje kaszubskie.

Wystawy w budynku głównym Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Wystawy w Muzeum Kaszubskim były bardzo rozwinięte. Eksponatów było dużo, a dodatkowe informacje/nazwy o nich mogliśmy przeczytać na tabliczkach. Wiele z tych eksponatów znamy i wiemy, do czego się wykorzystywało, bądź nadal wykorzystuje, ale dla Mai większość była nowością. Ona podróżując z nami dopiero uczy się wszystkiego, m.in. do czego były wykorzystywane łopaty chlebowe, czy jak wyglądały zabawki, czy łóżka.

To miejsce na pewno będzie dobrym miejscem na edukację młodych pokoleń, a na pewno tych najmłodszych. Zbiory, jakie tutaj są zgromadzone, zostały ułożone tematycznie. Podczas naszych odwiedzin było kilka pomieszczeń, które rozlokowane były na parterze i piętrze.

Każdy centymetr ściany był wykorzystany. Dzięki pokazanym eksponatom poznaliśmy Kaszuby. Muzeum jest bardzo przytulne i zachęcające do dalszego zwiedzania.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Skansen Kaszuby

Wystawy w budynku nr 2

Dodatkiem do naszego zwiedzania, o czym nie wiedzieliśmy, było zwiedzanie drugiego budynku. Pani z kasy poprowadziła nas do budynku obok, gdzie zorganizowana jest tam nowoczesna wystawa. Po zainstalowaniu aplikacji „Muzeum Kaszubskie” na swoim telefonie, mogliśmy zobaczyć wystawę w 3D, a także obejrzeć filmiki związane z tymi tematami.

W kolejnym pomieszczeniu znajdowały się wyszywane przez mieszkańców nakrycia głowy z haftem kaszubskim o różnej kolorystyce. Najczęściej był to złoty kolor haftu na czarnym tle materiału. Wchodząc do tego pomieszczenia odczuwało się jakby było tutaj jak w skarbcu. Naprawdę wyglądało to pięknie.

Skansen Kaszuby

Wystawy na dziedzińcu Muzeum Kaszubskim w Karuzach

Na sam koniec na dziedzińcu zobaczyliśmy maszyny rolnicze i sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie domowym, które tutaj zostały przygotowane jako wystawa.

Godziny otwarcia Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Miejsce to odwiedziliśmy po dość aktywnym dniu w terenie i udało nam się zwiedzać od 15 do 16. W czasie dojazdu martwiliśmy się, że muzeum zostanie zamknięte. Ale ostatecznie udało nam się na spokojnie wszystko zobaczyć. Proponujemy, aby zarezerwować sobie na odwiedziny tego miejsca minimum 1,5 godziny czasu.

  • Poniedziałek i niedziela: nieczynne,
  • Wtorek – Piatek: 8:00 – 16:00,
  • Sobota: 9:00 – 15:00.
Skansen Kaszuby

Cennik biletów wstępu do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

Bilety normalne w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach kosztowały 12 złotych, a dla tych, którzy mogli dostać zniżkę, to bilet ulgowy był w cenie 6 złotych. Istniała także opłata za przewodnika po muzeum – kosztował on 60 złotych. Oprowadzanie przewodnickie nie było obowiązkowe.

Skansen Kaszuby

Wirtualne muzea na Kaszubach

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach można spokojnie wpisać na listę: „Wirtualne muzea na Kaszubach”. Obejrzysz je online będąc nawet u siebie w domu. Ale również masz możliwość zobaczenia wówczas, kiedy nie uda Ci się dostać w jego godzinach otwarcia. TUTAJ znajdziesz wirtualne zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach prowadzi profil na Facebooku. Jeśli interesują Cię na bieżąco sprawy bądź wydarzenia, to warto zaglądnąć i polubić. Być może spodoba Ci się jakieś i tutaj przyjedziesz i spędzisz swój wolny czas w ciekawy sposób.

Rynek w Kartuzach

W Kartuzach znajdował się również Rynek, dlatego tam także pojechaliśmy. Chociaż zaczęło padać i zrobiło się ciemno, to nie mogliśmy pominąć serca miasta. Tuż obok stoi kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętego Kazimierza. W Rynku i okolicy znajduje się sporo punktów usługowych oraz restauracji. Odbywają się tam różne imprezy kulturalne, festyny czy koncerty. Jest sporo ławek, więc można tam usiąść i odpocząć.

Rynek w Kartuzach

Gra terenowa w Kartuzach

Warto wziąć udziału w kartuskiej grze miejskiej i poznać zwyczaje i tradycje regionu, a także bogatą historię. Mimo znajdujących się pięknych lasów czy jezior, Kartuzy posiadają kilka unikatowych zabytków na skalę światową, m.in.:

  • Kompleks Kartuzji Kaszubskiej,
  • Kościół św. Kazimierza,
  • Figura Matki Bożej Królowej Korony Polskiej,
  • Kapliczka Świętego Brunona, który jest patronem miasta Kartuz,
  • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Aby zagrać w grę miejską, musisz odwiedzić Kartuzy. Muzeum Kaszubskie będzie początkiem gry terenowej. Należy wcześniej pobrać zestaw gry ze strony internetowej, np. Muzeum Kaszubskiego lub nabyć w określonych hotelach czy w punkcie Informacji Turystycznej. Każdy wypełniony zestaw, to jedna wygrana.

atrakcje

Atrakcje turystyczne w okolicy Kartuz

Po zwiedzaniu Kartuz możesz także zwiedzić okolicę. Na pewno sporo czasu spędzisz w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Ciekawym miejscem jest niedokończony Zamek w Łapalicach, a także najwyższy szczyt województwa pomorskiego, czyli Wieżyca. Jest także Donas – najwyższy szczyt Gdyni oraz kamienne kręgi Węsiory.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.