Częstochowa – plan na zwiedzanie miasta z dzieckiem

Atrakcje turystyczne w Częstochowie to dla wielu osób jest temat sporny. Jedni uważają, że nie jest to turystyczne miasto, a inni, że jest tam kilka ciekawych i fajnych miejsc, które warto odkryć i zobaczyć. My byliśmy niedaleko, bo w Olsztynie Jurajskim, dlatego w jeden dzień postanowiliśmy podjechać do miasta i zwiedzić kilka ważniejszych punktów.

WOJ. ŚLĄSKIE – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Co ciekawego można zobaczyć w Częstochowie? Plan na jeden dzień lub weekend w mieście

Zwiedzanie atrakcji turystycznych miasta Częstochowa, powinieneś podzielić sobie na dwa dni. Może być to na przykład plan na weekend. My zobaczyliśmy większość miejsc w jeden dzień, ponieważ np. na Jasnej Górze byliśmy już trzy razy, dlatego postanowiliśmy ją teraz odpuścić. Zawsze nasze zwiedzanie miast rozpoczyna się od wyznaczenia najciekawszych miejsc i pieszej trasy do nich. Rzadko podjeżdżamy pod te punkty samochodem. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Częstochowie, jakie atrakcje turystyczne poznać w weekend, to zobacz naszą poniższą listę.

Kamieniołomy na Złotej Górze

Jechaliśmy z Olsztyna, dlatego postanowiliśmy po drodze zobaczyć kamieniołomy na Złotej Górze. Są to okolice centrum Częstochowy, dlatego w spokoju można tam posiedzieć. Rozciąga się stamtąd piękna panorama miasta. Wapienne skały pięknie wyglądają z góry, a jeszcze większe wrażenie robią od dołu. Można tam podjechać samochodem, ponieważ znajduje się tam bezpłatny parking. Współrzędne: 50.8111, 19.1568.

Tuż obok znajduje się Park Miniatur Sakralnych i ogromny pomnik Jana Pawła II (widać go ponad drzewa znad kamieniołomu), jednak nie pojechaliśmy tam, ponieważ w Internecie było sporo negatywnych opinii – ocena 3,6 w Google, to jednak trochę słabo.

Kamieniołomy Złota Góra

Jasna Góra w Częstochowie to największa atrakcja turystyczna w mieście

Jasna Góra to największa atrakcja turystyczna i religijna w Częstochowie. Codziennie można spotkać tam wielu pielgrzymów z Polski i zza zagranicy. My byliśmy tam raz w szkole, a później dwa razy, gdy kończyliśmy wędrówkę Szlakiem Orlich Gniazd. Częstochowa nazywana jest bramą do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dlatego fajnie jest wejść na punkt widokowy na wieży jasnogórskiej i tę bramę zobaczyć.

Żeby zwiedzać atrakcje turystyczne w Częstochowie, to zatrzymaliśmy się na parkingu pod Jasną Górą. Parking nazywa się 7 Kamienic przy parku imienia Stanisława Staszica. Jest on darmowy, jednak przy wyjeździe można wrzucić jakiś datek. Współrzędne: 50.8107, 19.0994.

Jasna Góra - atrakcje Częstochowa

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Z parkingu ruszyliśmy przez park na Aleję Najświętszej Maryi Panny. To właśnie tą ulicą wchodzą ludzie podczas pieszych pielgrzymek. Zrobiliśmy sobie dłuższy spacer, ponieważ znajdowały się tam miejsca, które chcieliśmy zobaczyć, np. mural Wieża Babel, Ratusz Miejski i pomniki. Jeśli zastanawiasz się, co można robić w Częstochowie, to idź na spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny.

Aleja NMP warto zobaczyć

Fontanna – pomnik dziewczynki z gołąbkami

Na początku trafiliśmy na ciekawy pomnik dziewczynki z gołąbkami. To świetny obraz, tego co można tutaj spotkać, gdy jest ciepło. Wielu ludzi siedzi na ławkach, a gołębie podlatują, żeby tylko im coś rzucić do jedzenia. Jest to jedna z atrakcji dla dzieci w Częstochowie. Bardzo chętnie robią sobie przy niej zdjęcia.

Pomnik dziewczynki z gołębiami
przewodnik

Ławeczka Marka Perepeczki oraz Haliny Poświatowskiej

Chwilę dalej były ławeczki Marka Perepeczki oraz Haliny Poświatowskiej. Leżą one naprzeciwko siebie. Marek Perepeczko to świetny aktor oraz odtwórca roli Janosika, natomiast Halina Poświatowska była znaną polską poetką. Jedną z atrakcji turystycznych Częstochowy jest Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, które znajduje się na ulicy Jasnogórskiej 23. My tam nie poszliśmy, ponieważ ten temat nas nie interesował.

Mural Wieża Babel

Tuż za ławeczką po lewej stronie zobaczyliśmy na budynku ogromny mural o nazwie Wieża Babel. Jest to jedna z najchętniej fotografowanych ścian w Częstochowie. Nie dziwimy się, ponieważ na nas to miejsce także zrobiło wrażenie. Mural zaprojektował polski plastyk Tomasz „Senti” Sętowski.

Mural wieża babel

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Częstochowie

Po przejściu przez ulicę weszliśmy na plac Władysława Biegańskiego. Na nim znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który wielu nazywa kiczem oraz powodem do wstydu dla Częstochowy – chodzi o sposób wykonania. Jest to centrum miasta, w którym odbywają się liczne imprezy plenerowe. Pomnik marszałka został zbudowany ponad 20 lat temu.

Pomnik Piłsudskiego w Częstochowie

Ratusz Miejski – Muzeum Częstochowskie

Tuż za pomnikiem znajdował się Ratusz Miejski, czyli miejsce reprezentacyjne Częstochowy. Chętni mogą wejść do środka i zobaczyć zbiory Muzeum oraz lepiej poznać dzieje miasta. Na samej górze znajduje się punkt widokowy na miasto, jednak jest on gorszy niż ten z Jasnej Góry. Sam budynek został kilka lat temu odnowiony.

Ratusz miejski Częstochowa

Najdłuższy peron w Polsce znajduje się w Częstochowie

Wiedzieliście, że najdłuższy peron w Polsce znajduje się w Częstochowie? Dokładnie na dworcu PKP przy Alejach Wolności. Peron 2 mierzy 565 metrów i warto tam podejść. Dla nas to kolejna atrakcja turystyczna w Częstochowie dla dzieci – zwłaszcza takich małych jak Maja, która jest na etapie książek o Tomku.

Częstochowa - najdłuższy peron w Polsce

Stary Rynek w Częstochowie

Jeśli jeszcze jesteśmy w pobliżu, to przenieśmy się na częstochowski Stary Rynek. Tam teraz nie poszliśmy, jednak byliśmy tam już 2 razy, gdy kończyliśmy Szlak Orlich Gniazd. Teraz nie czuliśmy, że musimy się tam pojawić. W ostatnim czasie Rynek przechodził jakiś remont. Wszystko było rozkopane. Niegdyś był to główny punkt dawnego miasta. W średniowieczu przechodziły tędy szlaki handlowe.

Szlak Orlich Gniazd z dzieckiem

Muzeum Historii Kolei w Częstochowie

Wróciliśmy szybko na parking pod Jasną Górą i przejechaliśmy poza centrum miasta, do budynku dworca Częstochowa Stradom. Tam mieści się Muzeum Historii Kolei – niezbyt wielkie, ale można się sporo dowiedzieć. Parking znajduje się obok budynku. Współrzędne: 50.7983, 19.1051.

Muzeum akurat było w tym dniu otwarte od 10:00 do 13:00. Wpadliśmy tam na zwiedzanie w idealnych czasie. Kupiliśmy bilety i pan, który opiekuje się tym miejscem oprowadził nas po kilku pomieszczeniach. Można poznać tam wiele ciekawych faktów z historii kolei. O tym miejscu napiszemy więcej w osobnym wpisie.

Muzeum Zapałek w Częstochowie

Później pojechaliśmy w kolejne to miejsce. Muzeum Zapałek znajduje się przy ulicy Ogrodowej w starej fabryce. Najlepiej wcześniej dzwonić przed zwiedzaniem, ponieważ może być problem z wejściem do środka.

Muzeum Zapałek to jedna z atrakcji Częstochowy, którą do końca nie wiemy, czy ocenić na plus, czy na minus. Opinie w Internecie były różne – od pozytywnych do negatywnych. My jednak zapisaliśmy sobie to miejsce na liście punktów wartych do odwiedzenia.

Muzeum Zapałek w Częstochowie

Przed wizytą w Muzeum Zapałek warto zadzwonić i zapytać, czy jest otwarte

Jeszcze rano przed wyjazdem do miasta, przeczytałem, że najlepiej wcześniej zadzwonić do Muzeum Produkcji Zapałek i zapytać, czy mają otwarte. Tak też zrobiłem i chyba dobrze, bo po rozmowie ze starszym panem dowiedziałem się, że to nie jest zwykłe muzeum, do którego można sobie wejść ot, tak. Usłyszałem jeszcze, że nie ma minimum 10 osób, więc nie ma szans na zwiedzanie.

Na szczęście powiedziałem, że prowadzę bloga i sytuacja trochę się zmieniła. Bardzo chcieliśmy zobaczyć to miejsce na żywo. Udało się i byliśmy umówieni na 12:00.

Muzeum Zapałek w Częstochowie – adres, kontakt i parking

Muzeum Produkcji Zapałek znajduje się przy ulicy Ogrodowej. Adres: Ogrodowa 68, 42-200 Częstochowa. Bezpłatny parking jest tuż obok fabryki. Współrzędne: 50.8031, 19.1225. Nie przestrasz się okolicy, gdy podjedziesz pod drzwi muzeum. Tak jak wspomniałem wcześniej, o godziny otwarcia najlepiej dzwonić wcześniej. Kontakt – 34 324 26 26.

Muzeum Zapałek Częstochowa parking

Nasze zwiedzanie Muzeum Produkcji Zapałek

Pan przewodnik Muzeum Zapałek w Częstochowie już na nas czekał. Byliśmy tylko my. Weszliśmy do środka i przeszliśmy po kilku korytarzach fabryki, żeby dojść do pomieszczeń, w którym mieściły się ciekawe rzeczy do zobaczenia. Podeszliśmy do kasy biletowej, w której dowiedzieliśmy się, że nie ma określonych cen biletów wstępu i że możemy zapłacić, ile chcemy, bo to jest cegiełka na utrzymanie tego miejsca.

Muzeum Zapałek

Czas zwiedzania zapałczarni

Czas zwiedzania Muzeum Produkcji Zapałek z przewodnikiem to 30 minut. Tak było u nas. Inni pisali o godzinie. Ale z rozmowy z panem, który nas oprowadzał, dowiedzieliśmy się, że nie ma sensu wierzyć w to co jest w Internecie. Miejsce naprawdę ma ogromny potencjał. Jest to jedyne takie muzeum na świecie. Znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, tylko wcale tego nie widać. Budynek niestety od wielu lat popada w ruinę.

Zapałki w Częstochowie

Co zobaczysz w częstochowskiej zapałczarni?

Obejrzeliśmy park z maszynami, które służyły do produkcji zapałek. Wysłuchaliśmy kilku ważnych informacji i historii tego miejsca, a także poznaliśmy cykl produkcyjny zapałek. Wszystko było fascynujące i bardzo ciekawe. Pierwszy raz byliśmy w takim miejscu. W tej fabryce nakręcono jeden z najstarszych zachowanych filmów polskich „Pożar zapałczarni w Częstochowie”.

Nie interesowały nas sprawy polityczne w Częstochowie i to, jakie miasto ma podejście do tego muzeum. Szkoda tylko, że wszystko stoi i nikt nie chce tam tego rozwinąć. My tylko chcieliśmy zwiedzić kolejne ciekawe miejsce na mapie Polski.

Mamy mieszane uczucia po wizycie. Nie wiem do końca, o co chodzi w całej sytuacji, jednak najlepiej sprawdzić samemu i wybrać się tam na zwiedzanie.

Muzeum Zapałek kontakt

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Zatrzymaliśmy się kolejny raz przy parku imienia Stanisława Staszica i poszliśmy na godzinę 13 do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Przeszliśmy obok Pawilonu Wystawowego i czekaliśmy chwilę na pełną godzinę. W tym dniu wejście do Muzeów Częstochowskich było darmowe, więc skorzystaliśmy.

Zwiedzanie tego miejsca zajęło nam około 25 minut. Przeszliśmy całą trasę z przewodnikiem, którego głos słyszeliśmy w głośnikach. Dla nas mówił trochę za szybko i ciężko było nadążyć oraz przyswoić wszystkie informacje. Jakbyśmy tutaj przyszli w normalny dzień i musieli zapłacić za bilety, to trochę byśmy żałowali.

Muzeum Górnictwa

Czy warto pojechać i zwiedzić atrakcje turystyczne w Częstochowie?

Tak, warto pojechać do Częstochowy i zwiedzić jej atrakcje turystyczne. Chociaż miasto przez wielu nie jest uważane za perełkę turystyki, to są ciekawe miejsca, na które warto zwrócić uwagę. Spotkasz tam na pewno wielu pielgrzymów, którzy przybywają na Jasną Górę i od tego polecamy Ci rozpocząć zwiedzanie.

Zwiedzanie Częstochowa

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.