Muzeum Zapałek Częstochowa
Podróże z dzieckiem,  Śląskie

Muzeum Zapałek w Częstochowie – czy warto wybrać się tam na zwiedzanie?

Muzeum Zapałek to jedna z atrakcji Częstochowy, którą do końca nie wiemy, czy ocenić na plus, czy na minus. Opinie w Internecie były różne – od pozytywnych do negatywnych. My jednak zapisaliśmy sobie to miejsce na liście punktów wartych do odwiedzenia.

Muzeum Zapałek w Częstochowie

Przed wizytą w Muzeum Zapałek warto zadzwonić i zapytać, czy jest otwarte

Jeszcze rano przed wyjazdem do miasta, przeczytałem, że najlepiej wcześniej zadzwonić do Muzeum Produkcji Zapałek i zapytać, czy mają otwarte. Tak też zrobiłem i chyba dobrze, bo po rozmowie ze starszym panem dowiedziałem się, że to nie jest zwykłe muzeum, do którego można sobie wejść ot, tak. Usłyszałem jeszcze, że nie ma minimum 10 osób, więc nie ma szans na zwiedzanie. Na szczęście powiedziałem, że prowadzę bloga i sytuacja trochę się zmieniła. Bardzo chcieliśmy zobaczyć to miejsce na żywo. Udało się i byliśmy umówieni na 12:00.


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - codziennie do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos (głosowanie jest bezpłatne). Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY!!! Mistrzostwa Blogerów

Zapałczarnia Częstochowa

Muzeum Zapałek w Częstochowie – adres, kontakt i parking

Muzeum Produkcji Zapałek znajduje się przy ulicy Ogrodowej. Adres: Ogrodowa 68, 42-200 Częstochowa. Bezpłatny parking jest tuż obok fabryki. Współrzędne: 50.8031, 19.1225. Nie przestrasz się okolicy, gdy podjedziesz pod drzwi muzeum. Tak jak wspomniałem wcześniej, o godziny otwarcia najlepiej dzwonić wcześniej. Kontakt – 34 324 26 26.

Muzeum Zapałek Częstochowa parking
Fabryka zapałek Częstochowa

Nasze zwiedzanie Muzeum Produkcji Zapałek

Pan przewodnik Muzeum Zapałek w Częstochowie już na nas czekał. Byliśmy tylko my. Weszliśmy do środka i przeszliśmy po kilku korytarzach fabryki, żeby dojść do pomieszczeń, w którym mieściły się ciekawe rzeczy do zobaczenia. Podeszliśmy do kasy biletowej, w której dowiedzieliśmy się, że nie ma określonych cen biletów wstępu i że możemy zapłacić, ile chcemy, bo to jest cegiełka na utrzymanie tego miejsca.

Muzeum Zapałek
Zwiedzanie Muzeum Częstochowa
Muzeum Zapałek w Częstochowie

Czas zwiedzania zapałczarni

Czas zwiedzania Muzeum Produkcji Zapałek z przewodnikiem to 30 minut. Tak było u nas. Inni pisali o godzinie. Ale z rozmowy z panem, który nas oprowadzał, dowiedzieliśmy się, że nie ma sensu wierzyć w to co jest w Internecie. Miejsce naprawdę ma ogromny potencjał. Jest to jedyne takie muzeum na świecie. Znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, tylko wcale tego nie widać. Budynek niestety od wielu lat popada w ruinę.

Zapałki w Częstochowie
Zapałki na ziemi
Muzeum Zapałek Częstochowa - pan przewodnik

Co zobaczysz w częstochowskiej zapałczarni?

Obejrzeliśmy park z maszynami, które służyły do produkcji zapałek. Wysłuchaliśmy kilku ważnych informacji i historii tego miejsca, a także poznaliśmy cykl produkcyjny zapałek. Wszystko było fascynujące i bardzo ciekawe. Pierwszy raz byliśmy w takim miejscu. W tej fabryce nakręcono jeden z najstarszych zachowanych filmów polskich „Pożar zapałczarni w Częstochowie”.

Nie interesowały nas sprawy polityczne w Częstochowie i to, jakie miasto ma podejście do tego muzeum. Szkoda tylko, że wszystko stoi i nikt nie chce tam tego rozwinąć. My tylko chcieliśmy zwiedzić kolejne ciekawe miejsce na mapie Polski. Mamy mieszane uczucia po wizycie. Nie wiem do końca, o co chodzi w całej sytuacji, jednak najlepiej sprawdzić samemu i wybrać się tam na zwiedzanie. A Ty już byłeś w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie?

Na koniec sprawdź także inne atrakcje, które warto zobaczyć w województwie śląskim.

Zapałczarnia Częstochowa zwiedzanie
Muzeum Zapałek kontakt


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos. Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY Mistrzostwa Blogerów

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *