Kujawsko-Pomorskie,  Podróże z dzieckiem

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Zwiedzając Bydgoszcz i jej największe atrakcje w mieście nie mogliśmy sobie odpuścić Muzeum Wojsk Lądowych znajdującego się na Czerkaskiej 2. Jest to jedno z ciekawszych miejsc, w którym warto być w Bydgoszczy. Do tej pory odwiedziliśmy także Muzeum Mydła i Historii Brudu w centrum miasta, o którym już na blogu pisaliśmy. Mieliśmy tak rozplanowane zwiedzanie, że rano na 8:30 chcieliśmy zwiedzić muzeum, a następnie pojechać do ogrodu zoologicznego. Udało się, że nocleg mieliśmy wynajęty 800 metrów od Muzeum Wojsk Lądowych, dlatego nie musieliśmy nawet ruszać samochodu. Zresztą z parkingiem, jak widzieliśmy, to było ciężko.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Muzeum Wojsk Lądowych – adres, cennik, godziny otwarcia

Adres: Muzeum Wojsk Lądowych, ulica Czerkaska 2, 85-636 Bydgoszcz. Telefon: 261 41-20-26. E-mail: sekretariat@muzeumwl.pl.

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – nieczynne
 • Wtorek – 08:30 – 15:30
 • Środa – 08:30 – 15:30
 • Czwartek – 08:30 – 17:30
 • Piątek – 08:30 – 15:30
 • Sobota – nieczynne
 • Niedziela – 10:00 – 14:00

Cennik:

 • Bilet normalny – 8 zł
 • Bilet rodzinny – 25 zł
 • Bilet ulgowy – 5 zł
 • Bilet grupowy – 4 zł
 • Przewodnik – 20 zł
 • Niedziela – wstęp bezpłatny
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Zwiedzanie Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Przyszliśmy do Muzeum Wojsk Lądowych na godzinę 8:30. Wtedy też otwierali obiekt, dlatego chcieliśmy być jak najwcześniej. Zakupiliśmy bilety wstępu – 2 normalne po 8 złotych i magnes w sklepiku. Maja ma 2 lata, dlatego nie płaciła za wejście. Przed wejściem na sale ekspozycyjne mogliśmy zostawić kurtki w przygotowanej szatni. Od samego początku byliśmy miło przyjęci, ponieważ Pani w sklepiku opowiedziała nam, jak wygląda zwiedzanie, a Panowie z ochrony z uśmiechem zagadywali.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Na ekspozycjach mieliśmy okazję obejrzeć zabytki, które są nieodłącznie związane z polskimi wojskami lądowymi, zaczynając od średniowiecza, a kończąc na misjach pokojowych na całym świecie. Historia rozpoczyna się od bitwy pod Cedynią, gdzie walczył Mieszko I z Hodonem.

Można zobaczyć tam ubiory i średniowieczne uzbrojenie. Dalej jest przedstawienie bitwy pod Kircholmem z 1605 roku. Wojska polskie walczyli ze Szwedami o Inflanty. Tam można zobaczyć rycerza husarii uzbrojonego w kopię czy szablę. Charakterystycznym elementem były skrzydła przymocowane do siodła. Obok są sylwetki muszkietera i pikiniera z całym swoim ekwipunkiem. Trzecią z bitew było przedstawienie bitwy pod Raszynem z 1809 roku.

Kolejnym większym działem były wojska polskie od 1914 do 1939 roku, gdzie można obejrzeć ubrania, bronie oraz pozostałe wyposażenie naszych żołnierzy – ułanów, piechurów oraz oficerów z armii generała Józefa Hallera. Jest również przedstawienie Bitwy Warszawskiej, życia garnizonowego oraz wojsk lądowych w okresie II wojny światowej.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy panuje fajny klimat, ponieważ światło jest przyciemnione, ściany koloru czarnego, a ekspozycje rozświetlone. Ochroniarz, który pilnuje porządku, chodzi tak, żeby nie przeszkadzać. Czasem się zdarza, że osoba perfidnie patrzy, jakby ktoś chciał coś ukraść. Czytając informacje dotyczące ubiegłych wydarzeń i oglądając multimedia, można sporo się dowiedzieć. Po II wojnie światowej czeka na nas ekspozycja polskich wojsk po 1989 roku i podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych. Co ciekawe Muzeum Wojsk Lądowych można zwiedzać wirtualnie na stronie internetowej obiektu – wirtualne zwiedzanie Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *