Na jesiennym szlaku w Beskidzie Wyspowym | Kamionna i Pasierbiecka Góra

W dzisiejsze popołudnie 17.10.2018 wybraliśmy się w Beskid Wyspowy na Kamionną 802 m n.p.m. i Pasierbiecką Górę 763 m n.p.m. Oba szczyty znajdują się obok siebie, są zalesione i zagościła już na nich piękna, złota jesień. Wyjście na górę można zaplanować z kilku stron: z Pasierbca, Żegociny, Kisielówki i Rozdziela. Najłatwiejsze jest podejście z Rozdziela przez Przełęcz Widomą niebieskim szlakiem, ponieważ wysoko można wyjechać samochodem po drodze asfaltowej i zatrzymać się na poboczu. 

Przyjeżdżamy pod Kamionną 802 m n.p.m. po godzinie 14. Słońce już chyli się ku zachodowi i nie jest aż takie mocne, chociaż jeszcze można poczuć jesienne ciepło. Zatrzymujemy się na poboczu niebieskiego szlaku i rozpoczynamy krótkie podejście prosto na pierwszy szczyt. Po kamieniach, wśród opadłych liści mijamy dwóch motocyklistów i po 30 minutach od wyjścia z samochodu stajemy na Kamionnej. Pod szczytem znajduje się górna stacja wyciągu narciarskiego Laskowa-Ski, z której rozciągają się piękne widoki na mniejsze wzniesienia Beskidu Wyspowego. Warto odbić ze szlaku i podejść na chwilę na polanę widokową. Dawniej na szczycie znajdowała się drewniana wieża triangulacyjna, a pod nim małe jeziorko, które obecnie zarosło i przekształciło się w torfowisko. Na północnym stoku stworzono rezerwat przyrody Kamionna. 

Zdobywamy wzniesienie, a następnie schodzimy pomału w dół niebieskim i żółtym szlakiem w kierunku Pasierbieckiej Góry 763 m n.p.m. Droga cały czas prowadzi przez las, a na miejsce widokowe wychodzimy tylko raz i też są to widoki ograniczone przez drzewa. Dochodzimy na szczyt, na którym spędzamy kilka minut, a następnie wracamy tym samym szlakiem w kierunku Kamionnej i samochodu. Trasa ma ponad 4 kilometry i idealnie nadaje się na krótki, popołudniowy spacer. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Jeden komentarz

  1. W sierpniu byłem na Kamionnej po raz pierwszy, choć wychowałem się niedaleko. Zaparkowaliśmy chyba dokładnie w tym samym miejscu… Widoki z Pasierbieckiej Góry są, ale trzeba podejść kawałek niebieskim szlakiem w stronę Tymbarku, a potem zejść w kilku miejscach ze szlaku na polanki widoczne po lewej. Widać chyba większość Beskidu Wyspowego plus trochę Gorców, Beskid Sądeckiego etc.
    Z górnej stacji wyciągu pod Kamionną majaczył mi też Tarnów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *