Na najładniejszym szlaku Beskidu Wyspowego. Z Wilczyc na Jasień i Kutrzycę kolorem zielonym

Do dnia dzisiejszego wspominamy i zachwycamy się zielonym szlakiem z Wilczyc na Jasień i Kutrzycę. Wiele szlaków zwiedziliśmy w Beskidzie Wyspowym i dopiero ten zachwycił nas najbardziej. Trasa wiedzie głównie przez las, jednak w kilku miejscach wychodzi się na polany widokowe, z których oglądane krajobrazy są wspaniałe i rozciągają się bardzo daleko.

Rozpoczynamy na niby parkingu we wsi Wilczyce przy szlaku zielonym. Czemu niby parking? Ponieważ nie ma tam typowego obszernego parkingu tylko mała zatoczka na kilka samochodów dodatkowo cała w błocie. Miło na początek. 🙂

Nasza trasa:

Wilczyce  Jasień  Kutrzyca  Jasień  Wilczyce
Długość: 12 kilometrów
Czas wycieczki: 4g:42m:49s
Suma podejść: 433 m
Suma zejść: 451 m
Trasa GPS: Link

Rozpoczynamy szlakiem zielonym, który wiedzie z Mszany Dolnej. Początkowo idziemy cały czas błotem. Nieco wyżej jest już śnieg, także ekspresowe mycie butów. Po krótkim pobycie w lesie wyłazimy na polanę widokową, która serwuje nam pierwsze kapitalne widoki na Luboń Wielki i Babią Górę.

Wracamy na szlak i wchodzimy do Lasu Wierzbienica. Mozolnie pniemy się do góry trawersując zbocza Kiczory. Potem łagodnie przechodzimy kolejne metry wychodząc na Polanę Folwarczną. Jesteśmy na Przełęczy pod Kobylicą. Dawniej, gdy miejscowości na Podhalu były przeludnione, polana była intensywnie użytkowana rolniczo. Wiosną zakwita na niej śnieżyczka przebiśnieg, a także rzadkie w Beskidzie Wyspowym krokusy. Dochodzi do nas czarny szlak z Lubomierza.

Ta trasa została bardzo ciekawie wytyczona. Chwilę idziemy lasem, chwilę idziemy polanami. Dla każdego coś dobrego, chociaż pewnie więcej z Was wybiera chętniej polany i te cudowne krajobrazy. Gdy docieramy do Polany Łąki to wiemy, że przed nami został już tylko Jasień. Ta polana jest jeszcze bardziej atrakcyjna niż poprzednia. Na pewno jest większa i mniej zalesiona. Najbardziej ograniczone widoki mamy na stronę południową, a tam właśnie dostrzec można Tatry. Nam się udaje i w takim towarzystwie maszerujemy dobre kilka minut.

Ostatnie podejście na Jasień nie nastręcza trudności, a sam szczyt znajduje się w lesie. Jest trzecim co do wysokości szczytem w Beskidzie Wyspowym. Wcześniej Jasień znakowany był kilkaset metrów dalej na rozległej polanie. Postanowiono to jednak zmodyfikować i poprawnie nazwać oba miejsca. Tak więc teraz tutaj mamy Jasień, a dalej Kutrzycę. Kutrzyca jest tak blisko, że często uznawana jest za drugi wierzchołek Jasienia.

Przechodzimy żółtym szlakiem na polanę widokową. W dole widoczny jest stary szałas, który do dziś służy turystom do nocowania, albo schowania się przed złą pogodą. Widoki rozciągające się ze wzniesienia są nie do opisania. Na Kutrzycy znajduje się kapliczka, tabliczka i mapa Beskidu Wyspowego, a także turysta z dwoma pieskami, które są identyczne. Rozsiadamy się na dłuższą chwilę. I jak tu nie zachwycać się Beskidem Wyspowym? Wracamy taką samą trasą na dół. W jednym miejscu trzeba uważać. Po przejściu Polany Łąki od razy musimy skręcić w prawo, bo można pomylić się i zejść prosto w dół. Tych ścieżek jest trochę porobionych. Schodzimy do samochodu po godzinie 14 i wracamy do domu.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *