Na najwyższy szczyt Pienin i do Rezerwatu Biała Woda

Wysoka to szczyt w Pieninach, który zdobyliśmy już po raz ósmy. Tym razem połączyliśmy jego zdobywanie z przejściem przez Przełęcz Rozdziela do Rezerwatu Biała Woda. Najwyższy szczyt Pienin był nam potrzebny do Korony Gór Polski, którą zdobywamy z dzieckiem. To ostatnie wzniesienie z naszej listy szczytów w Beskidach. 

Z Jaworek na Durbaszkę

Rozpoczynamy skoro świt w Jaworkach kilka kilometrów za Szczawnicą. Ruszamy do Durbaszki szeroką, kamienistą drogą. Jest to najszybszy sposób dotarcia do schroniska. Jaworki to mała miejscowość, ale przygotowana na przyjazd turystów. Jest tam kilka parkingów, na których można zostawić samochód, kwatery do wynajęcia i restauracje. 45 minut zajmuje nam dotarcie do obiektu, w którym jest jeszcze cicho i spokojnie. 

Schronisko pod Durbaszką

Dochodzimy do Schroniska pod Durbaszką, czyli miejsca, które bardzo lubimy i zawsze się w nim dobrze czujemy. Jest godzina 7:20, dlatego bufet jeszcze zamknięty. Rozsiadamy się w jadalni i jemy śniadanie. Spędzamy tak około 30 minut. Następnie wychodzimy z obiektu i idziemy dalej w kierunku szczytu. Osiągamy wysokość 934 m n.p.m. i oglądamy przepiękne widoki na pasmo Pienin i Beskidu Sądeckiego

Wysoka w Pieninach z dzieckiem na plecach

Maszerujemy kolorem niebieskim w kierunku najwyższego szczytu w Pieninach. Idziemy dość łagodnie. Przed nami wyrasta szczyt Bursuczyny 939 m n.p.m., którego trawersujemy z lewej strony. Nie trzeba na niego wychodzić. Tam rozpościerają się piękne widoki na Beskid Sądecki. Jesteśmy coraz bliżej szczytu, ponieważ widzimy skaliste podejście. To znak, że za chwilę będziemy na przełęczy.

Tak się dzieje. Z lewej strony przychodzi szlak zielony z Wąwozu Homole. My na Wysoką mamy jeszcze około 15 minut. Cały czas pod górę. Prowadzą nas metalowe schody i skały. W jednym miejscu jest bardzo ładny widok na Tatry i Podhale. Na Wysoką wychodzimy bez zmęczenia. Jesteśmy na górze sami, czyli prawie tak jak zawsze. Do barierki przymocowano skrzyneczkę z pieczątką, która jest w złym stanie. Wbijamy do książeczki i lecimy dalej. 

Przełęcz Rozdziela oddziela Beskid Sądecki i Pieniny

Przełęcz Rozdziela oddziela od siebie pasmo Pienin i Beskidu Sądeckiego. Granica znajduje się na dużej łące, z której możemy oglądać wspaniałe górskie widoki. Schodząc z Wysokiej, odbiliśmy w prawo na niebieski szlak. Ten prowadził nas granicą ze Słowacją przez Wierchliczkę 955 m n.p.m. Szlak wiódł przez kilka kilometrów góra-dół góra-dół. Jak zdobyło się wysokość, to zaraz się ją traciło. Na przełęczy skręcamy w lewo i schodzimy w dół do Rezerwatu Biała Woda. Po drodze spotykamy rodzinkę z małym dzieckiem, która odpoczywa przy bacówce. 

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda to piękne miejsce w Pieninach niedaleko Szczawnicy. Został utworzony w 1963 roku, żeby chronić piękne formacje skalne. Idealnie nadaje się na wycieczki rowerowe oraz krótkie spacery. Będąc w rezerwacie, obejrzeć można skałę Czubatą, Smolegową Skałę czy Kociubylską Skałę. Warto także zwrócić uwagę na Wąwóz Międzyskały liczne kaskady, oraz małe wodospady. Do Rezerwatu Biała Woda wstęp jest bezpłatny, a przed nim znajduje się płatny parking. Przejście szlakiem przez rezerwat zajmuje około 30 minut. My opuszczamy go, mijając po drodze kilka osób i dochodzimy do Jaworek do samochodu. Niedawno dodaliśmy tekst na bloga o największych atrakcjach w Pieninach, do którego zapraszamy.

2 komentarze

  1. Również z dzieckiem na plecach zdobywaliśmy Wysoką przez Wąwóz Homole. Dalej jak Wy – niebieskim i żółtym do Białej Wody. Rozdziele i droga do miejsca ze zdjęcia, gdzie spotkaliście turystów z dzieckiem to czysta przyjemność. Zwłaszcza, że trafiliśmy na duże stado owiec, potem krów, były też konie, psy, kozy 🙂 To tam i na podejściu przez polanę obok bazy namiotowej pod Wysoką młoda (niewiele starsza od Waszej) stawiała swoje pierwsze górskie kroki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *