Beskid Śląski - atrakcje
Beskid Śląski,  Śląskie

Szlaki w Beskidzie Śląskim – propozycje wycieczek górskich

Najciekawsze górskie szlaki w Beskidzie Śląskim. Chyba każdy się zgodzi, że to jedno z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce i najchętniej odwiedzanych bez względu na występującą porę roku. Znajduje się w Karpatach w województwie śląskim i sąsiaduje z Beskidem Małym oraz Beskiem Żywieckim. Podzielony jest na dwie części: pasmo Czantorii Wielkiej i Baraniej Góry.

MISTRZOSTWA

Najpopularniejsze miejscowości turystyczne to Wisła, Szczyrk, Ustroń, Bielsko-Biała, Istebna oraz Brenna. Dlaczego Beskid Śląski jest tak bardzo popularny? Jest tam wszystko: liczne szlaki turystyczne, dużo schronisk, stoki narciarskie, a kwatery turystyczne można tam znaleźć na każdym kroku. Przygotowaliśmy wpis przedstawiający według nas najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Śląskim z podlinkowanym opisem i wykazem górskich schronisk. Kolejność jest przypadkowa.

Szlaki w Beskidzie Śląskim

1. Z Bystrej na Szyndzielnię i Klimczok – wędrówka przez 3 schroniska

Przyjemna trasa-pętla 15-kilometrowa, która rozpoczyna się w Bystrej i wiedzie na Szyndzielnię i Klimczok, po drodze przechodząc przez Stefankę – urokliwe schronisko, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Trasa jest dobrze oznaczona i widokowa, głównie w partiach szczytowych. W pobliżu schroniska na Szyndzielni przy górnej stacji kolejki znajduje się wieża widokowa. Trzecim schroniskiem jest to na Klimczoku, chociaż leży pod właściwym szczytem. Warto zdobyć ten wierzchołek, ponieważ można stamtąd zobaczyć Tatry.

Sprawdź opis wycieczki na Klimczok i Szyndzielnię.

Szlaki w Beskidzie Śląskim

2. Z Przełęczy Szarcula na Baranią Górę przez Przysłop

Ponad 20-kilometrowa trasa z Przełęczy Szarcula na Baranią Górę przez schronisko Stecówka oraz schronisko Przysłop pod Baranią Górą. Już na początku wycieczki można zobaczyć Dorkową Skałę – ciekawą wychodnię skalną. Cały czas prowadzi nas Główny Szlak Beskidzki. Na szlaku znajdują się 2 schroniska – Stecówka nie zawsze jest otwarta i Przysłop, schronisko, które zmieniło się diametralnie na przestrzeni lat, z krytykowanego na polecane. Panuje tam fajny klimat. Na Baraniej Górze znajduje się wieża metalowa. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Sprawdź opis wycieczki na Baranią Górę.

Szlaki w Beskidzie Śląskim

3. Z Przełęczy Salmopolskiej na Trzy Kopce Wiślańskie i Stary Groń z wieżą widokową

15-kilometrowa wycieczka pętla z Przełęczy Salmopolskiej przez Trzy Kopce Wiślańskiej, Stary Groń oraz Grabową. Na Trzech Kopcach Wiślańskich znajduje się prywatne schronisko Telesforówka, z charakterystycznym kolorowym garbusem. Na Starym Groniu można wdrapać się na drewnianą wieżę widokową, z której widać Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. Ostatnim charakterystycznym punktem na trasie jest Chata Grabowa z tematycznym Ogrodem Bajek.

Sprawdź opis wycieczki na Trzy Kopce Wiślańskie i Stary Groń.

4. Z Ostrego Doliną Zimnika na Skrzyczne

18-kilometrowa wycieczka z miejscowości Ostre przez Dolinę Zimnika i Malinowską Skałę na Skrzyczne. Lekka i przyjemna trasa ze wspaniałymi widokami zwłaszcza na odcinku od kultowej Malinowskiej Skały (polecamy wschód słońca w tym miejscu) na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK oraz górna stacja kolejki, która kursuje ze Szczyrku. Dalszą drogę można kontynuować do Ostrego innym szlakiem, tworząc pętlę.

Sprawdź opis wycieczki z Ostrego na Skrzyczne.

5. Z Ustronia na Równicę

12-kilometrowa trasa z Ustronia na Równicę przez Przełęcz Beskidek. Pod Równicę, gdzie znajdują się wspaniałe widoki, można wyjechać samochodem, jednak warto sobie zrobić wycieczkę pętlę, startując i kończąc w Ustroniu. Trasa biegnie przez Przełęcz Beskidek w kilku miejscach, wychodząc na polany widokowe. Szlak prowadzi głównie przez las, jednak ta trasa nas urzekła. Pod Równicą znajdowało się niegdyś schronisko PTTK, jednak od kilku lat zmieniło status na gościniec.

Sprawdź opis wycieczki z Ustronia na Równicę.

Szlaki w Beskidzie Śląskim

6. Z Przełęczy Kubalonka na Stożek Wielki

Niedawno dopiero odkryliśmy ten szlak, przechodząc beskidzkim odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego z Przełęczy Kubalonka do schroniska na Stożku Wielkim – najstarszego schroniska w Beskidzie Śląskim po polskiej stronie. Trasa mierzy 16 kilometrów i prowadzi przez Kiczory – miejsce, które bardzo nam się spodobało. Znajdują się tam charakterystyczne formacje skalne. Stożek Wielki także lubimy, ponieważ zawsze tam jest spokój, a widoki potrafią zachwycić.

Sprawdź opis wycieczki z Przełęczy Kubalonka na Stożek Wielki.

Szlaki w Beskidzie Śląskim
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

7. Szlaki w Beskidzie Śląskim na wycieczkę z dzieckiem. Z Jaworza do schroniska na Błatniej

Błatnia razem z Klimczokiem i Szyndzielnią tworzą zgrane trio. W trzech miejscach są schroniska i wszystkie można odwiedzić podczas jednej wycieczki. My jednak proponujemy podejście od strony Jaworza. Jest to bodajże najłatwiejszy sposób dotarcia do schroniska. Nie wiem czemu, ale ta trasa mimo braku widoków bardzo nam się podobała i lubimy wracać na nią wspomnieniami. A jeśli szukasz innych inspiracji na wycieczkę z dzieckiem w Beskid Śląski, to przejrzyj pomysły na portalu Dziecko w Podróży.

Sprawdź opis szlaku z Jaworza do schroniska na Błatniej.

Szlaki w Beskidzie Śląskim

Inne ciekawe szlaki górskie w Beskidzie Śląskim

W Beskidzie Śląskim jest jeszcze wiele ciekawych szczytów do zdobycia i szlaków, którymi warto powędrować. Wszystkie nasze opisy umieściliśmy w specjalnej zakładce dotyczącej opisywanego pasma górskiego. Jest tam przecież jeszcze Wielka Czantoria, Mała Czantoria, Soszów, Chata Wuja Toma czy Ochodzita. Zwłaszcza ta ostatnia góra jest ciekawa, ponieważ dojście do niej z parkingu zajmuje 5 minut, a widoki są fantastyczne.

Sprawdź wszystkie opisy wycieczek w górskich w Beskidzie Śląskim.

Schroniska górskie w Beskidzie Śląskim

 • Schronisko PTTK Stożek
 • Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
 • Schronisko PTTK Skrzyczne
 • Schronisko PTTK Klimczok
 • Schronisko PTTK Szyndzielnia
 • Schronisko PTTK na Błatniej
 • Schronisko Soszów
 • Schronisko Stefanka
 • Schronisko Stecówka
 • Chata Grabowa
 • Telesforówka

Beskid Śląski – mapa turystyczna w wersji online

Wybierając się w góry, warto mieć przy sobie tradycyjną mapę papierową, którą można zakupić wcześniej przez Internet lub najczęściej w informacji turystycznej w pobliżu gór. Jeśli szukasz darmowej mapy Beskidu Śląskiego w wersji online, to przygotowaliśmy jakiś czas temu specjalny wpis z informacjami, gdzie można znaleźć mapy w Internecie.

Sprawdź darmowe mapy turystyczne w wersji online.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

8 komentarzy

 • Mariola

  Wiele propozycji w sam raz dla nas, czyli takie nie za długie trasy. Z dzieci już dawno „wyrośliśmy” ale z wiekiem coraz bliżej nam do możliwości maluchów. Pozdrawiam serdecznie

 • Agnieszka ZoJu

  Ludzie ten blog to taka skarbnica wiedzy i tak pięknie poukładana, że dostałam palpitacji serca i oczopląsu! Ha ha, a tak poważnie, zawsze kochałam góry choć za wiele w nich nie bywałam. Teraz bardzo bym chciała zarazić moje córki wędrówkami i szukam łatwych szlaków. Mam nadzieje, że uda nam się wpleść takie wycieczki w nasze życie i kilka razy do roku wyjechać 🙂 dziękuję, za te artykuły są mega. Lecę szukać dalej 🙂

 • Agnieszka

  Świetne zestawienie. Ma się ochotę wyruszyć na szlaki już w tę majówkę:)
  Bardzo jestem ciekawa jak to robicie, że córeczka idzie z Wami szlakiem…w tym kierunku, w którym chcecie? Szczególnie, jak to było na początku? Mam 1,5 rocznego synka, ktory nie chce już być noszony i kiedy tylko poczuje, że stoi na własnych nogach to idzie zupełnie w przeciwnym kierunku niż my…

  • mynaszlaku.pl

   Dziękujemy za komentarz 🙂 Czasem jest tak, że idzie w odwrotnym kierunku, ale zaraz ją zachęcamy, żeby jednak iść tutaj, gdzie my. Np. mówimy, że szczyt jest tam, że będą tam tabliczki z oznaczeniem, wiata, schroniska, inne osoby, itp. 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *