Najłatwiejszy szlak na Czupel z Przełęczy Przegibek – Korona Gór Polski

Beskid Mały i najwyższy szczyt Czupel – Korona Gór Polski

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego wchodzący w skład projektu o nazwie Korona Gór Polski. Jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem, zwłaszcza, że można dojść na niego z Przełęczy Przegibek, czyli bardzo łatwym i niezbyt wymagającym szlakiem. Cały masyw jest zalesiony, chociaż czasem za sprawą wiatrołomów i wycinki drzew można znaleźć mały punkt widokowy na inne szczyty Beskidu Małego lub Beskid Śląski. Czupel w wykazie szczytów do Korony Gór Polski plasuje się wśród tych mniejszych wzniesień.   

Czupel

Przełęcz Przegibek – Schronisko na Magurce Wilkowickiej – Czupel 

Szlak z Przełęczy Przegibek przez Schronisko na Magurce Wilkowickiej na Czupel, to najłatwiejszy pieszy szlak i najszybsze dotarcie o własnych siłach na najwyższy szczyt Beskidu Małego.  

Przełęcz Przegibek 663 m n.p.m. – parking

Jedziemy z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego i zatrzymujemy się na Przełęczy Przegibek 663 m n.p.m. pomiędzy szczytami Przegibek i Sokołówka. Znajduje się tam obszerny, bezpłatny parking, na którym spokojnie można zostawić samochód nawet na całą noc. Jesteśmy tam po godzinie 6, dlatego stoją tylko grzybiarze. Przy parkingu stoi bufet „Gawra”, który otwarty jest w sezonie turystycznym. Jak byliśmy to otwierał się o godzinie 11. 

Przełęcz Przegibek

Z Przełęczy Przegibek do Schroniska na Magurce Wilkowickiej 

Rozpoczynamy podejście niebieskim, łagodnym szlakiem do Schroniska na Magurce Wilkowickiej. Do pokonania mamy około 2 kilometry i 250 metrów podejścia. Powinniśmy dojść na miejsce w ciągu 60 minut. Przechodzimy przez szlaban, żegnamy przełęcz i drogę, którą tutaj dojechaliśmy. W lesie chodzą grzybiarze, dlatego co jakiś czas kogoś spotykamy. Chwilę prowadzi nas wąska ścieżka, a po kilku minutach dochodzi duża, szeroka droga. Ona wychodzi również z Przełęczy Przegibek i prowadzi do schroniska. Ta droga polecana jest rodzinom z wózkami. Drogą idziemy przez około 10 minut i odbijamy w lewo. Trochę podchodzimy do góry, a następnie występuje wypłaszczenie. Przy węźle szlaków przychodzi kolor żółty i czerwony i z nimi idziemy pod górę prosto do Schroniska na Magurze Wilkowickiej. 

Z Przełęczy Przegibek do Schroniska na Magurce Wilkowickiej 

Z Przełęczy Przegibek do Schroniska na Magurce Wilkowickiej 

Z Przełęczy Przegibek do Schroniska na Magurce Wilkowickiej 

Z Przełęczy Przegibek do Schroniska na Magurce Wilkowickiej 

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej 

Dochodzimy do Schroniska na Magurce Wilkowickiej i nie zatrzymujemy się tam tylko idziemy dalej na Czupel 930 m n.p.m. Przerwę w schronisku mieliśmy dopiero w drodze powrotnej, gdzie odpoczęliśmy kilka chwil. Zamówiliśmy pomidorową i spotkaliśmy Pana Andrzeja, który czyta naszego bloga. Schronisko do tanich nie należy, a dodatkowo dziwnie się patrzy na bramkę obrotową, która prowadzi do toalet. Za nią zapłacimy 2 złote. Wychodząc przed obiekt, można obejrzeć przepiękne widoki na Beskidy. 

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej 

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej 

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego 

Kontynuujemy niebieskim szlakiem naszą drogę na Czupel. Na tym odcinku idziemy już po płaskim. Do pokonania 3 kilometry i 40 metrów podejścia. Głównie idziemy ścieżką przez las, ale w niektórych miejscach możemy zobaczyć widoki, np. przy ruinach schroniska lub na samym Czuplu. Szczyt jest oznaczony tabliczką, dlatego ciężko go pominąć. Przejście z Przełęczy Przegibek na Czupel to około 2 godzin drogi wolnym krokiem. Szczyt niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale warto go zdobyć i dopisać do listy wzniesień potrzebnych do zdobycia Korony Gór Polski. 8

Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego 

Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego 

Czupel – szlaki 

Na Czupel można dostać się z dwóch stron. Od strony zachodniej i wschodniej. Przez najwyższy punkt prowadzi szlak koloru niebieskiego. Na Czupel dojdziemy z:

 • Międzybrodzia Bialskiego kolorem czerwonym, a następnie niebieskim od Przełęczy pod Czuplem
 • Czernichowa szlakiem niebieskim
 • Łodygowic kolorem czerwonym, a następnie z przełęczy niebieskim
 • Wilkowic szlakiem czarnym, a następnie niebieskim
 • Bielska-Białej przez Magurkę Wilkowicką
 • Przełęczy Przegibek przez Magurkę Wilkowicką

Czupel – najładniejszy szlak

Najładniejszy szlak na Czupel według nas prowadzi z Czernichowa i tworzy pętlę. Wyjście oznaczone jest kolorem niebieskim i mierzy prawie 4 kilometry. Jest ono trudniejsze niż podejście z Przełęczy Przegibek. Przechodzi przez kilka punktów widokowych, między innymi na Górę Żar. Następnie z Czupla schodzimy na przełęcz i skręcamy w prawo na czerwony szlak przez Przysłop, a dalej żółty i zielony.  

Czupel - najładniejszy szlak

Czupel – pieczątka 

Pieczątkę do książeczki można dostać w Schronisku na Magurce Wilkowickiej. Nawet nie trzeba o nią prosić w bufecie, ponieważ znajduje się na stoliczku obok. Jest to spore ułatwienie dla zdobywających Koronę Gór Polski. Pełna lista miejsc do podbicia pieczątki dostępna u nas na blogu

Mapa Beskidu Małego

Bezpłatna mapa Beskidu Małego w wersji elektronicznej do zdobycia jest w kilku miejscach. O nich piszemy na blogu, ale zawsze zachęcamy aby mieć przy sobie wersję papierową. 

Czupel – Korona Gór Polski – informacje praktyczne 

 • parking na Przełęczy Przegibek jest bezpłatny
 • szlak z Przełęczy Przegibek na Czupel jest najłatwiejszy 
 • według nas szlak z Czernichowa jest najbardziej widokowy
 • po drodze mamy Schronisko na Magurce Wilkowickiej 
 • Czupel to szczyt zaliczany do Korony Gór Polski
 • na Czupel można dojść z wózkiem z Przełęczy Przegibek

Jeden komentarz

 1. 2 zł za toaletę jest zwrotne 🙂 z bilecikiem z toalety mozna cos kupic o 2 zł taniej. Choc jak zobaczylam te obrotowe wejscie do wc to tez sie zastanawialam kto na takie pomysly wpada ? ja najbardziej lubię Magurkę zimą, wtedy z Przełęczy wspinamy sie na biegówkach ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *