Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – wszystko co musisz wiedzieć

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to unikatowe miejsce na mapie powiatu tarnowskiego. Miasto zamienione w kamień tworzą rozrzucone po wzniesieniu fantazyjne formacje skalne o ciekawych, a czasami tajemniczych nazwach. Warto odwiedzić Ciężkowice, ponieważ w kamiennym mieście można zobaczyć unikatowe skały i stanowiska przyrodnicze, osłuchać legend i ciekawych historii związanych z tym miejscem. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach można zwiedzać indywidualnie oraz z przewodnikiem. Warto wybrać się tam z dziećmi, które będą mieć frajdę z rozpoznawaniem wizerunków na skałach.

wschod slonca skamieniale miasto

Jak dojechać do Skamieniałego Miasta?

Najłatwiej dojechać od strony Tarnowa, ponieważ z miasta to około 40 kilometrów drogi. Trzeba się kierować drogą numer 977 na Tuchów, a następnie na Gromnik. W Gromniku na rondzie trzeba skręcić w kierunku Ciężkowic. Po około 8 kilometrach zobaczymy wejście do atrakcji i parking po lewej stronie.

Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – parking

Dla odwiedzających Skamieniałe Miasto został przygotowany obszerny parking na kilkadziesiąt samochodów. Jeśli wybieramy się w niedzielne popołudnie, to trzeba liczyć się z tym, że możemy nie znaleźć miejsca do zaparkowania, ponieważ zainteresowanie tą atrakcją jest naprawdę spore. Opłata za parking wynosi 5 złotych.

parking skamieniale miasto

Cennik i godziny otwarcia Skamieniałego Miasta

Skamieniałe Miasto otwarte jest 24 godziny na dobę, dlatego można wybrać się nawet na nocne zwiedzanie. W maju 2019 roku wejście do miasta jest płatne. Bilet dla dorosłych kosztuje 3 złote, a dzieci i młodzież płacą 2 złote. Nie są to jakieś duże koszty, a pozwalają na rozwijanie, zarządzanie i sprzątanie ciężkowickiej atrakcji. Bilety wstępu kupuje się przy wejściu do rezerwatu.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – Zwiedzanie

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach rozpoczynamy na parkingu przy drodze numer 977. Jest ostatni dzień 2019 roku. To dzień roboczy, dlatego po godzinie 7 przy wejściu do rezerwatu nie ma jeszcze nikogo. Na wędrówkę przez skalne miasto warto zarezerwować sobie 2-3 godziny. W tym czasie powinniśmy na spokojnie zobaczyć najważniejsze atrakcje. Po Skamieniałym Mieście poruszamy się za znakami szlaku niebieskiego. Szlak od wejścia do rezerwatu do Wodospadu Czarownic ma długość 2 kilometry. Cała trasa z powrotem to 4 kilometry. Widać, że szlaki na drzewach zostały niedawno odnowione, dlatego ciężko się tam zgubić.

mapa Skamieniałego Miasta
skaly w ciezkowicach

Skała Ratusz i Skała Czarownica

Naprzeciwko głównego wejścia znajdują się jedne z najpopularniejszych skał – Ratusz i Czarownica. Przechodzi się do nich wiszącą kładką ponad drogą. Czarownica to wizytówka Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Podobno niegdyś spotykały się w tym miejscu czarownice i wiedźmy z okolicy. Na ziemi u podnóża skały można zobaczyć krąg ogniskowy, który może potwierdzać spotkania czarownic. Zobacz na skałę i wyobraź sobie czarownicę – duży nos, wystający podbródek i złe spojrzenie. Obok znajduje się ratusz mający kształt ambony.

dojscie do skaly czarownicy
przewodnik
skala czarownica
wizerunek czarownicy ciezkowice
krag pod skala czarownica
skala ratusz skamieniale miasto

Skała Grunwald

Wracamy na parking i jeszcze przed wejściem na niebieski szlak kierujemy się do największej, 17-metrowej Skały Grunwald. Przez miejscowych nazywana jest piekłem, ponieważ ma wąską szczelinę, w której mają być umieszczone skarby. Szczelina otwiera się raz w roku, ukazując skrywane bogactwo. Jeśli ktoś wejdzie do środka, to szczelina automatycznie się zamyka, a śmiałek, który zdecydował się odkryć skarb, ginie.

skala grunwald ciezkowice
szczelina w skale grunwald

Wejście do Skamieniałego Miasto w Ciężkowicach

Trzy główne skały już mamy za sobą, więc kierujemy się bramą główną na niebieski szlak pośród mniejszych skał. Jak jeszcze nie kupiliśmy biletu, to kupujemy i wspieramy rozwój miasteczka.

wejscie glowne do skamienialego miasta

Skały Warownia Dolna i Górna

Na początku naszym oczom ukazują się Warownie – Dolna i Górna. Są to dwie kamienne baszty broniące wjazdu do miasta. W nich przebywali strażnicy dbający o bezpieczeństwo. W tym miejscu warto dobrze się przypatrzeć, ponieważ dostrzegalne są dwa dawne okrągłe okienka. Idziemy dalej i mijamy po lewej i prawej stronie Skały: Stary Kamieniołom, Pieczarki, Orzeł, Jajo Żółwia, Pianino i Piekiełko.

warownia dolna i warownia gorna
skala orzel
piekielko skamieniale miasto

Skała Borsuk

Skała Borsuk faktycznie przypomina wyglądem borsuka. Została tak nazwana, ponieważ niegdyś żył sobie pewien rycerz, którego wszyscy znali jako ogromnego skąpca. Cały czas gromadził skarby i oszczędności, co było jego ulubionym zajęciem. Bardzo obawiał się, że ktoś będzie chciał go okraść i pilnował je cały czas. Zmęczony ciągłym pilnowaniem zasnął przed wejściem, a podczas snu został zamieniony w borsuka i śpi do dziś.

skamieniale miasteczko ciezkowice
skala borsuk

Skały Piramidy i Lisi Wąwóz

Idziemy dalej i widzimy Skały Piramidy. Faktycznie przypominają te egipskie. Okazuje się jednak, że pomysł na grobowiec faraona zaczerpnięto z tej ciężkowickiej piramidy znajdującej się w Skamieniałym Mieście. Można powiedzieć, że piramidy w Ciężkowicach istniały, zanim w Egipcie nastała na nie moda. 😉

skala piramida
slonce w ciezkowicach

Skała Pustelnia

Podchodzimy lekko pod górę do Pustelni. To miejsce znajduje się na uboczu, ponieważ mieszkał tutaj z dala od zgiełku pewien pustelnik. Wiódł on spokojne i pobożne życie, dlatego jako jedyny przeżył, ponieważ opuścił miasto przed zamianą w skały. To dzięki niemu znamy historię całego miasta. Po chwili przerwy ruszamy dalej obok Skały Grzybek, Baszty Paderewskiego i Cyganki. Po wyjściu z lasu czekają na nas piękne widoki.

baszta paderewskiego
cyganka skala
skala pustelnia
punkt widokowy skamieniale miasto

Skała z Krzyżem

Na Skałę z Krzyżem można się bez problemów wspiąć, żeby obejrzeć krajobrazy Ciężkowic. Nocą skałka jest podświetlona, dlatego dobrze ją widać nawet z daleka. To podobno dawny kościół zamieniony w skałę z powodu proboszcza, który przegrał, grając w kości i musiał zastawić świątynie. W tym miejscu kończy się Skamieniałe Miasto, jednak to nie koniec naszej wycieczki. Idziemy dalej niebieskim szlakiem schodząc lekko w dół.

skalka z krzyzem ciezkowice
skala z krzyzem w ciezkowicach

Wąwóz Czarownic i Wodospad w Ciężkowicach pod Tarnowem

Przekraczamy drogę i skręcamy w prawo. Mijamy parking, ławki i zmierzamy do wodospadu. Wąwóz Czarownic i Wodospad to jedna z głównych atrakcji Ciężkowic. Znajduje się poza rezerwatem, ale warto do niego podejść. Jest to głęboka rozpadlina ograniczona kilkunastometrowymi ścianami. Na końcu wąwozu znajduje się 14-metrowa ściana, z której spływa woda. Tworzy ona efektowny wodospad.

wejscie do wodospadu ciezkowickiego
dojscie do wodospadu w ciezkowicach
kierunek wodospad
wawoz ciezkowice
wawoz czarownic skamieniale miasto
wawoz skamieniale miasto
wodospad ciezkowice

Czy do Skamieniałego Miasta warto wybrać się z dzieckiem?

Oczywiście! Dzięki dzieciakom można się pośmiać podczas wycieczki, gdy będą tworzyły wesołe historie dotyczące poszczególnych skał. Ciekawe czy przy ich pomocy odgadniesz, co każda ze skał przypomina. Uwaga! Szlak nie jest przeznaczony do wycieczek z dzieckiem w wózku. Jeśli szukasz pomysłów na wycieczkę z wózkiem, to sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Skamieniałe Miasto z psem

Na teren Skamieniałego Miasta nie można wchodzić z psem.

wawoz czarownic

Skamieniałe Miasto w Małopolsce – podsumowanie

  • Wejście do Skamieniałego Miasta jest płatne. Bilet wstępu to 3 złote dorośli i 2 złote młodzież oraz dzieci,
  • Parking przy atrakcji dla samochodów osobowych kosztuje 5 złotych, motocykli 4 złote, a autokarów 10 złotych,
  • Szlak nie jest przeznaczony dla wózków,
  • Zwiedzanie zajmuje około 3 godziny,
  • Długość szlaków w jedną stronę to 2 kilometry.

Jeśli interesują Cię takie klimaty, to koniecznie musisz zobaczyć Skalne Miasto Adrspach i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.