W naszym plecaku

Odznaka turystyczna „krzyż na górskim szlaku”

Odznaka turystyczna pod nazwą „krzyż na górskim szlaku” to autorski projekt przewodnika górskiego Łukasza Kornatki. Ma on na celu lepsze poznanie gór, rozpowszechnienie turystyki wśród mieszkańców Polski i odkrycie takich szczytów, na które może byśmy nie trafili, gdyby właśnie nie ta odznaka. Zdobywając szczyty, na których znajdują się krzyże, będziemy musieli odwiedzić kilka pasm górskich. Od Bieszczad przez Beskid Sądecki, Tatry, Gorce, aż po Rudawy Janowickie. Na naszej trasie będziemy mieli 17 krzyży drewnianych i 30 metalowych. Najpopularniejszym jest bez wątpienia krzyż na Giewoncie w Tatrach, Tarnicy w Bieszczadach i Pilsku w Beskidzie Żywieckim. Z tych mniej znanych możemy wspomnieć Kobylą Górę na Wzgórzach Ostrzeszowskich czy Chełm w Beskidzie Niskim. 

Krzyż na górskim szlaku – nowa odznaka

Odznaka posiada dwa stopnie: srebrna I stopnia i złota II stopnia. W pierwszym przypadku trzeba zdobyć 17 wzniesień, a w drugim kolejne 30. Razem 47. Jest także odznaka popularna dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat i w niej należy wyjść na 10 szczytów. Co ważne. Góry, które się zdobyło przed stworzeniem odznaki, czyli przed 1 stycznia będą zaliczały się do całości. Wyjścia potwierdza się, przybijając w książeczce pieczątkę z danego miejsca lub wklejając zdjęcie. W panteonie zdobywców są już pierwsze osoby. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej odznaki turystycznej „krzyż na górskim szlaku„. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.