Orlica – najwyższy szczyt Gór Orlickich. Opis szlaku z Zieleńca z dzieckiem

Orlica to najwyższy szczyt w Górach Orlickich w paśmie Sudetów po polskiej stronie. Jego wysokość to 1084 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie całego pasma położone jest jednak po stronie czeskiej i nazywa się Wielka Destna. Wierzchołek naszej Orlicy znajduje się również w Czechach.

Orlica wieża widokowa

Kilka ważnych informacji przed wizytą

  • Na szczycie znajduje się wieża widokowa mierząca 25,5 metrów,
  • Wieża widokowa czynna jest całą dobę, a wstęp na nią jest bezpłatny,
  • Na górze są oznaczenia, tabliczki, a także kamień w kształcie ostrosłupa,
  • Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski, Diademu Polskich Gór, a także Korony Sudetów Polskich,
  • Na górę z polskiej strony prowadzą szlaki turystyczne oznaczone kolorem zielonym,
  • Można dotrzeć również różnymi drogami od strony Czech,
  • Obie trasy z Polski prowadzą od strony Zieleńca,
  • Na jednym szlaku jest do zobaczenia Kamień Rubartscha – od strony Przystanku Alaska,
  • Dawniej na Orlicy istniało schronisko. Teraz możemy zobaczyć tam ruiny,
  • Orlica położona jest pomiędzy zlewiskami Morza Północnego i Bałtyckiego – europejski dział wodny,
  • Pieczątkę można podbić na końcu wycieczki w schronisku Orlica, chociaż wiemy, że nie zawsze jest otwarte.
Orlica wieża widokowa

Opis szlaku na Orlicę (Vrchmezí) w Górach Orlickich. Trasa z dzieckiem do wieży widokowej

Siódmy dzień w Sudetach spędziliśmy w Górach Orlickich. Zdobyliśmy ich najwyższy szczyt po polskiej stronie. Dotarliśmy szlakiem z Zieleńca do wieży widokowej 

Na szlaku poznaliśmy podobnych do nas wielkich miłośników górskich wędrówek. Jechaliśmy niezapomnianą „Autostradą Sudecką”, a chwilę wcześniej z Przełęczy Spalonej zdobyliśmy Jagodną.

W dzisiejszym wpisie znajdziesz opis szlaku od Sołtysiej Kopy.

Parking na Sołtysiej Kopie w Dusznikach-Zdroju – Zieleńcu

Trzeba przyznać, że podczas wyjścia w Góry Orlickie najatrakcyjniejsze były widoki na góry z parkingu na Sołtysiej Kopie. Warto zatrzymać się w tamtym miejscu.

  • Współrzędne bezpłatnego darmowego parkingu: 50.366930, 16.372751.

Tam jeszcze mieliśmy jakieś widoki na okolicę, a później widzieliśmy już tylko mgłę. Góra jest położona w takim miejscu, że podczas inwersji można tam zobaczyć niezwykłe panoramy. 

Orlica wieża widokowa

Trasa na szczyt do Korony Gór Polski

Szlak zielony z Zieleńca, którym wędrowaliśmy na szczyt, mierzył 2 kilometry i był cały zalesiony. Trasa nie była trudna, dlatego bardzo szybko, już po 50 minutach dotarliśmy do celu. Szliśmy na wycieczkę w góry z dzieckiem. Dawniej, gdy na szczycie nie było wieży widokowej, to ciężko było rozpoznać to miejsce z daleka. Teraz gdy jesteśmy w pobliskich górach, to szczyt jest łatwo rozpoznawalny. 

Ty też bez problemów na ten szlak turystyczny można iść z dzieckiem. To jeden z łatwiejszych szczytów do Korony Gór Polski.

Od połowy trasy idziemy z granicą z Czechami, a sam wierzchołek góry Orlicy mierzącej 1084 m n.p.m. znajduje się na granicy. Trasa turystyczna oznaczona jest kolorem zielonym. Najpierw prowadzi lasem, później za znakami do wieży widokowej. Od niej odbija się w górę na samą Orlicę. 

Orlica wieża widokowa
Orlica wieża widokowa
przewodnik
Orlica wieża widokowa
Orlica wieża widokowa
Orlica wieża widokowa

Mapa trasy turystycznej na Orlicę z Sołtysiej Kopy – szlak zielony

Na poniższej mapie możesz zobaczyć na szlak na górę z Zieleńca. Po drodze nie było jakichś trudności. Ta część gór Sudetów bardzo nam się podoba, ponieważ po drodze nie ma aż tak wielu turystów. Od polskiej strony prowadzą dwa szlaki turystyczne:

  1. Z Sołtysiej Kopy, tak jak my szliśmy,
  2. Z centrum Zieleńca od Przystanku Alaska.

Oba szlaki są podobne, dlatego nie ma większej różnicy, którą trasę wybierzesz.

Orlica mapa

Góra Orlica – najwyższy szczyt Gór Orlickich zaliczany do Korony Gór Polski

Na szczycie góry Orlicy znajduje się wieża widokowa. Odsłonięto także pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku Johna Quincy Adamsa – późniejszego prezydenta USA, cesarza Józefa II, oraz Fryderyka Chopina. Góra w języku czeskim nazywa się Vrchmezí. W okolicy oprócz tras pieszych są także szlaki rowerowe, a w zimie trasy do narciarska biegowego.

Góry Orlickie

Nowa wieża widokowa – co z niej widać?

Widoków podczas trasy nie było żadnych. Kiedyś na szczycie również stała wieża widokowa. Było także schronisko, ale z biegiem lat upadło. Spłonęło w 1946 roku.

Z wieży było widać nawet Pragę w Czechach. Między drzewami można było zobaczyć urywek krajobrazów. Przy dobrej widoczności, z pięter wieży można zobaczyć nawet Śnieżkę – najwyższy szczyt w Karkonoszach.

Bardzo fajnie, że znów na szczycie można wdrapać się na drewnianą konstrukcję. Pod piętrami znajduje miejsce z ławkami, więc po drodze można zrobić przerwę. Szczyt na pewno byłby jeszcze popularniejszy, gdyby na górze wzniesiono schronisko. Teraz możemy zobaczyć ruiny tego starego obiektu.

Góry Orlickie
wieża widokowa

Jak dojść szlakiem od strony Czech?

Skoro góra znajduje się na granicy polsko-czeskiej, to również kilka szlaków prowadzi od strony naszych sąsiadów. Oni mają swoje korony, które zbierają, dlatego także chętnie na ten szczyt docierają. Na górę można dojść np.:

  • Czerwonym szlakiem z Olešnice v Orlických horách – 4,8 km,
  • Czerwonym szlakiem z Masarykova chata – 4,7 km, 
  • Żółtym szlakiem (końcówka czerwonym) z Sedloňov – 6 km.

Szlaki z Czech są trochę trudniejsze

Tych szlaków jest o wiele więcej i dlatego najlepiej sprawdzić sobie na mapę. Jedno jest pewne. Szlaki z Polski są o wiele łatwiejsze i mają mniej podejść. Trasy po stronie czeskiej wymagają więcej wysiłku. Tam startujemy z wysokości około 650 m n.p.m.

Trasy mają po kilka kilometrów. Jeśli ktoś nie lubi krótkich wejść tak jak z Zieleńca, to najlepiej pojechać do naszych sąsiadów i stamtąd ruszyć na najwyższy szczyt po polskiej stronie.

Góry Orlickie

Wracamy do Zieleńca

Na parking wróciliśmy tym samym szlakiem zielonym i tam jeszcze chwilę napawaliśmy się piękną panoramą. Będąc w pobliżu, polecamy Ci wschód słońca w Zieleńcu i zdobycie szczytu Velka Destna, ponieważ jest to najwyższa góra całych Gór Orlickich.

Sam Zieleniec jest niezwykle malowniczy. Położony jest w pięknym miejscu. Najlepiej widać jego popularność w zimie, ponieważ znajdują się tam liczne stoki narciarskie. W lecie ta osada wygląda jakby była wymarła. 

Kamień Heinricha Rübartscha

Pisałem na początku, że od strony Przystanku Alaska stoi kamień Heinricha Rübartscha. Była to bardzo ważna postać, ponieważ to także dzięki niej Zieleniec i całego pasmo Gór Orlickich stało się popularne. Mimo braku pogody, polecamy Ci wycieczkę na szczyt. Przy dobrej pogodzie możesz zobaczyć piękne widoki, a przy pochmurnej poczuć niesamowity i tajemniczy klimat tych gór. 

wieża widokowa
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.