Czarny Staw pod Rysami
Małopolskie,  Tatry

Czarny Staw – mapa i opis szlaku do jeziora

6 sierpnia, czyli całkiem niedawno odwiedziliśmy Tatry i udaliśmy się na najbardziej popularny tatrzański szlak nad Czarny Staw pod Rysami. Droga do Morskiego Oka odwiedzana jest przez tłumy, nie tylko w sezonie, ale i poza nim. My wybraliśmy się tam z prostego powodu. Chcieliśmy pokazać mojemu kuzynowi z USA polskie góry i zabrać go do jednego z najpiękniejszych miejsc w polskich górach.

Opis szlaku turystycznego nad Czarny Staw pod Rysami w Tatrach – mapa trasy

Dojechaliśmy na parking w Palenicy Białczańskiej przed godziną 6. Droga z domu była całkiem spokojna, chociaż kawałek musieliśmy jechać, bo ponad 2 godziny. Pogoda robiła się kapitalna, chociaż zapowiadali tam jakieś burze.

Widoki na Tatry mieliśmy dopiero w okolicach Białki, bo wcześniej były gęste mgły. Przez chwilę pomyślałem, że może nie być szału na szlaku. Jednak obawy się nie potwierdziły, bo na kilka kilometrów przed parkingiem zatrzymaliśmy się na chwilę w pięknym miejscu.

Po wyjściu z samochodu od razu podszedł do nas parkingowy i trzeba było zapłacić 20 złotych za postój. Samochodów już trochę było, a cały czas dojeżdżały kolejne. Sporo ludzi szło w stronę Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów. My bez pośpiechu dawaliśmy się wyprzedzać ludziom maszerującym prawdopodobnie na Rysy.

Ruszyliśmy 9-kilometrową drogą asfaltową do Morskiego Oka, czyli pokonywaliśmy najbardziej atrakcyjną część naszej wycieczki :). W sumie w stronę gór to jest jeszcze całkiem dobrze. Gorszy jest powrót, kiedy wyczekuje się upragnionego parkingu i ogląda się schorowanych ludzi jadących konikiem.

Na początku szlak niebieski poszedł na Rusinową Polanę, potem czerwony na Rówień Waksmundzką. Po dojściu do Wodogrzmotów Mickiewicza szlak zielony uciekł do Doliny Pięciu Stawów. Tam zrobiliśmy sobie przerwę na śniadanie, chociaż moi towarzysze jedli już po drodze, bo byli strasznie wygłodniali.

Do naszego celu było już coraz mniej drogi. Pojawiło się jakieś urozmaicenie w postaci kamiennego skrótu. Nie trzeba było obchodzić go asfaltem. Większa część ludzi go wybiera, chociaż zdarzają się też tacy co wolą iść dalej po betonie. To na przykład rodzicie z dziećmi czy ludzie starsi.

Po 2 godzinach dotarliśmy do pierwszego naprawdę pięknego miejsca, w którym można podziwiać piękno gór i zostać tutaj na zawsze. Dalej po lewej widzimy Żabie Oko i Małe Żabie Oko, nad którymi rozciąga się lekka mgiełka.

Znajdujemy się na miejscu. Stajemy koło schroniska i oglądamy wysokie szczyty na bezchmurnym niebie. Jest przyjemnie. Gorąco jeszcze nie dociera od słońca, chociaż czuć, że będzie upał. Tego dnia jest jakiś wysyp plenerów ślubnych. Co chwila jakaś para młoda z fotografem przechodzi w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Zobacz szczegóły dotyczące Morskiego Oka.

Przystanek Morskie Oko, a dalej w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami

Później już siadamy w czwórkę. Razem z Angeliką i Krzyśkiem decydujemy się na wyjście nad Czarny Staw pod Rysami. Tam jeszcze nie byliśmy, więc to idealne okazji do odwiedzenia tego miejsca. Zaczynamy obchodzić Morskie Oko z lewej strony. Ciocia Ewa zostaje na dole. Od razu najbardziej widoczne stają się ogromne Mięguszowieckie Szczyty.

Cały odcinek był bardzo widokowy. Jak dotarliśmy do odejścia w kierunku Czarnego Stawu, to zobaczyliśmy, ile ludzi szturmuje ostatni odcinek przed nim. Podejście nad staw potrafi zmęczyć. Lało się z nas tak, że Morskie Oko z minuty na minutę zwiększało swoją objętość.

Czarny Staw pod Rysami nad Morskim Okiem w Tatrach

Czarny Staw pod Rysami to kultowe jezioro w Tatrach. Na miejscu znajduje się drewniany krzyż, a widoki nad Morskie Oko potrafią zachwycić. Czarny Staw pod Rysami ma głębokość 76,4 metrów.

Od Czarnego Stawu można iść dalej na Rysy lub na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Bezpośrednio nad jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy. Kocioł Czarnego Stawu otacza grań od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego przez Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy i Żabią Grań z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem aż po Owcze Turniczki. Zobacz opis szlaku górskiego na Rysy.

Do Morskiego Oka wracaliśmy tą samą trasą. Później odbiliśmy w lewo i wędrowaliśmy po płaskich kamieniach, co chwilę zatrzymując się i oglądając przepiękne widoki.

Nad jeziorem gromadzili się już kolejni turyści. Były też kolejne sesje ślubne, chociaż w takim tłumie sobie ich nie wyobrażam. Na szczęście my już opuszczaliśmy najpopularniejsze miejsce w polskich górach i wracaliśmy do Palenicy Białczańskiej, po drodze mijając turystów z plecakami, z wózkami, obcokrajowców, rodziny czy schorowanych ludzi jadących konikiem. Po dojściu na parking okazało się, że jest tyle samochodów, że ciężko z niego wyjechać, a potem samochody na poboczu ustawione były jeszcze przez kilka kilometrów.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

6 komentarzy

  • mejgosia

    Bardzo interesujące opisy! Jednak mam małe ,,ale”, : cytat:,, ….Trudniejszy jest szlak ten drugi, chociaż wiele osób, których tam spotkaliśmy decydowała się na drugą opcje bo jest niższa wysokość i kolor zielony czyli najłatwiej ;).” Kolory szlaków, nie świadczą o trudności, a o ,,walorach widokowych”. Pozdrawiam!

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.