Pałac w Wilanowie
Mazowieckie,  Podróże z dzieckiem

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie z dzieckiem. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą

Pałac w Wilanowie – nie jest możliwe, żeby ktoś jeszcze o nim w Polsce nie słyszał. To jeden z najpopularniejszych zabytków stolicy. Nie ma mowy, żebyście pominęli go w swoich planach zwiedzania Warszawy. To symbol królewskiej miłości do ukochanej kobiety, którą uwieczniono na zawsze w murach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Piękno i majestat tego miejsca zachwyca każdego i nie da się nie oddychać atmosferą sprzed wieków, kiedy Polska była imperium. Dziś króla już nie zobaczymy, a pałac stał się tylko kolejną atrakcją turystyczną na mapie Polski, którą odwiedziliśmy z dzieckiem.

Uwaga! Obecnie w listopadzie 2020, muzeum jest nieczynne z powodu koronawirusa. Można wchodzić do parku.

Z tego wpisu dowiesz się kilku ważnych informacji:

 1. Przez kogo został wzniesiony Pałac w Wilanowie?
 2. Ile trwa zwiedzanie pałacu?
 3. Jak dojechać na parking?
 4. Co można zobaczyć w Muzeum w Wilanowie?
 5. Jak wygląda zwiedzanie?
 6. Co zawierają trasy zwiedzania?
 7. Jakie są ceny biletów wstępu do pałacu?
 8. W jakich godzinach muzeum jest otwarte?
 9. Co to jest Królewski Ogród Światła?
 10. Kiedy organizowane są pokazy światła w ogrodzie?
 11. Ile kosztuje bilet na oglądanie iluminacji w Wilanowie?
 12. Jak wygląda historia Pałacu w Wilanowie (krótki opis)?
Pałac Wilanów w Warszawie

Jak dojechać na parking przy Pałacu w Wilanowie?

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajduje się na terenie luksusowej dzielnicy Wilanów. Od Rynku Warszawy dzieli go około 12 kilometrów. Nie ma problemu z szybkim dojazdem ulicą: Wioślarską, Czerniakowską, Powsińską i Wiertniczą.

 1. Zwiedzający, którzy przybywają własnym środkiem transportu, mogą liczyć na bezpłatny parking (stan na listopad 2020). Znajduje się przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego i jest łatwo dostępny. Jak byliśmy w ubiegłym roku, to parking tam był płatny. Współrzędne parkingu przy Pałacu w Wilanowie: 52.166973, 21.085603.
 2. Jeszcze prościej da się dojechać do Wilanowa komunikacją miejską. Możemy liczyć na wiele linii: 116, 130, 131, 139, 163, 164, 180, 200, 251, 264, 317, 339, 379, 519, 710, 724, 725, E-2. Rozkład jazdy dostępny na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego.
Wilanów Pałac

Co można zobaczyć w Pałacu w Wilanowie? Jak wygląda zwiedzanie?

Zwiedzanie Pałacu w Wilanowie trwa 2 godziny. To czas, żeby wszystko sobie spokojnie obejrzeć. Dałoby się oczywiście obejrzeć wszystko szybciej, ale chodzi nam przecież o relaksowanie się w pięknych pałacowych wnętrzach, a nie ściganie się z czasem. Zwiedzanie pałacu można podzielić na dwie trasy.

Trasa I Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 • W skład I trasy wchodzi m.in. Sala Biała. Inicjatorem jej powstania był król August II Mocny z dynastii Wettynów. Powstała w 1730 roku. Stanowi największe wnętrze całego pałacu i najbardziej reprezentacyjne.
 • W ramach trasy możemy spotkać również dwie galerie: Galerię Północną i Południową. Ich pierwotnym charakterem była postać otwartych na ogród krużganków.
 • Zanurzając się w apartamentach samego Jana III Sobieskiego, możemy rozejrzeć się konkretnie za Biblioteką, Antykamerą, Sypialnią i Gabinetem Chińskim. To prywatne pokoje władcy, w których polski król przebywał z bliskim najczęściej i to tu przyjmował swoich gości.
 • Gabinet Holenderski miał za zadanie właściwie eksponować dzieła holenderskich mistrzów pędzla, w tym samego Rembrandta.
 • Apartamenty królowej Marysieńki stanowią jedną z najbardziej okazałych atrakcji pałacu. Nic dziwnego, skoro Wilanów był budowany z myślą o niej samej. Marysieńka musiała mieć właściwą oprawę i jej komnaty dobitnie świadczą o tym, że takową dostała.
 • Muzeum Potockich, otwarte w 1805 roku.
Wnętrza Pałacu w Wilanowie
Zwiedzanie wnętrza Pałacu Wilanów

Trasa II Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 • Apartamenty Izabeli Lubomirskiej, które tworzą jej prywatne pokoje. Lubomirska aranżowała swoje wnętrza z najwyższym smakiem i mogąc się pochwalić świetnym gustem. To dzięki niej Wilanów świeci takim blaskiem.
 • Fantastycznie ogląda się także Pokoje Chińskie i Myśliwskie. Ich dekoracje wywodzą się z okresu końca XIX wieku, a wnętrza urządzano, inspirując się sztuką orientalną. Powszechna wówczas w Europie moda na styl Orientu dotarła również do Polski. Większość ze zgromadzonych przedmiotów była specjalnie sprowadzona z Dalekiego Wschodu.
 • Galeria Magazynowa, w której prezentowane są cenne działa sztuki.
 • Pokoje mieszkalne: Przedpokój, Pokój Średni (początkowo przeznaczony dla dzieci królewskich) i Pokój Cichy (apartament gościnny).
 • Pokoje Locciego – pokoje budowniczego Pałacu w Wilanowie.
 • Gabinet Farfurowy – również pełnił funkcję mieszkalną.
 • Sala Uczt pełniła funkcje: reprezentacyjne, jadalnej czy Wielkiej Sali Bibliotecznej Potockich.

Wilanów przetrwał od czasów Jana III Sobieskiego prawie niezmieniony. Stoi niczym niemy świadek polskiej tradycji i historii i onieśmiela swym pięknem i rozmachem.

Zwiedzanie Wilanowa
Atrakcje w Pałacu Wilanów

Ogólne informacje o Pałacu w Wilanowie – cennik i godziny otwarcia

 1. Adres: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa,
 2. Bilet normalny kosztuje 25 złotych, a ulgowy 20,
 3. W czwartki wstęp jest bezpłatny,
 4. Zwiedzanie Parku kosztuje: bilet normalny 7 złotych i ulgowy 4 złote,
 5. Pałac w Wilanowie można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Koszt wypożyczenia to 10 złotych za osobę,
 6. Szczegółowe ceny biletów dostępne są na stronie internetowej muzeum tutaj.
Kasa biletowa Muzeum w Wilanowie
Kasa biletowa Muzeum w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – trochę historii

Na początku był Milanów. Zwykła osada, jakich wiele. Swoje pałace chciała tu zbudować rodzina Milanowskich, a potem Bogusław Leszczyński, przodek polskiego króla. Każdy potencjalny nabywca dostrzegał potencjał tego miejsca i chciał je godnie uhonorować. Budowla miała pełnić tę samą rolę, jaką przez wieki pełniły zwykle takie miejsca. Miała mówić o statusie i pozycji właściciela.

Wichry historii, w tym potop szwedzki, stawały tym planom na drodze, aż wreszcie do Wilanowa uśmiechnęło się szczęście. W 1677 roku zakupił go podskarbi wielki koronny Marek Matczyński, przyjaciel króla Jana III Sobieskiego. Sobieski zapalił się do tego, żeby właśnie w tym miejscu zbudować swoją rodową siedzibę. Prawo w Polsce nie pozwalało królowi na nabywanie dóbr ziemskich i Sobieski skorzystał z pośrednictwa przyjaciela.

Na początku wybudowano murowany dwór, który z biegiem lat wciąż się rozrastał. Pod czujnym wejrzeniem króla i opieką jego architekta, Augustyna Wincentego Locciego, pałac piękniał. Jan III Sobieski znał europejskie posiadłości, chciał, żeby jego dom był równie okazały i w niczym im nie ustępował. Budowa nabrała rozpędu, gdy Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem i mógł się wreszcie skupić na życiu rodzinnym.

Villa Nova – Wilanów to symbol luksusu i zamożności

Dwór łączył elementy znane z polskiej kultury i mieszał je trendami z francuskich pałaców i włoskich wilii. Zwłaszcza francuskie akcenty były ważne, żeby królowa Marysieńka mogła poczuć się jak w domu. Królowa tęskniła za Paryżem i król niejako ten Paryż jej odwzorował. W międzyczasie nazwa Milanów odeszła do lamusa, a zastąpiła ją Villa Nova. Szybko nazwa uległa spolszczeniu i tak narodził się Wilanów. Symbol luksusu i zamożności.

Śmierć Jana III Sobieskiego i wyjazd królowej Marysieńki do Francji

Król nie dokończył swego dzieła. Zmarł w 1696 roku, trzynaście lat po odsieczy wiedeńskiej. Królowa Marysieńka nie zamierzała kontynuować jego dzieła i wyjechała do rodziny do Francji, zabierając ze sobą część wyposażenia. Dzieło ojca próbowali kontynuować jego synowie, ale między nimi wybuchł na tyle mocny konflikt, że zaważyło to na płynności budowy. Wilanów odżył dopiero za pomocą kolejnych swoich wielkich mecenasów.

Pałac w Wilanowie w rękach hetmanowej wielkiej koronnej Elżbieta Sieniawskiej

Pierwszym z nich była hetmanowa wielka koronna Elżbieta Sieniawska, która przejęła go w 1720 roku i poświęciła się kolejnym etapom przebudowy pałacu. Dzięki ogromnym nakładom finansowym mogła pozwolić sobie na zatrudnienie najlepszych architektów. Giovanni Spazzio był ojcem skrzydeł pałacu i nadał mu bardziej reprezentacyjny charakter.

Pałac w Wilanowie w czasie rozbiorów

Kolejną dobrą duszą dla Wilanowa okazała się Izabela Lubomirska. To dzięki jej inicjatywie mógł powstać pawilon Łazienki i rozrósł się park. Po północnej stronie pałacu rozsiadła się Oranżeria. Wytyczono też nowe drogi dojazdowe. W czasie rozbiorów Wilanów nie oparł się niszczycielskiej sile historycznych zmian i zwłaszcza insurekcja kościuszkowska pozostawiła na nim trwałe ślady.

Powstanie muzeum i powrót do świetności

Wszystkim zależało jednak, żeby pałac wrócił do dawnej świetności i już w 1800 roku kompleks budynków mógł cieszyć się odbudową. W 1805 roku Stanisław Kostka Potocki podjął decyzję o otwarciu pałacu dla szerokiej publiczności i tym samym dał początek jednemu z pierwszych obiektów muzealnych na ziemiach polskich. Działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Miało to ogromnie symboliczne znaczenie, zwłaszcza w czasach zaborów, kiedy Polacy silnie potrzebowali przypominania o swojej tradycji i kulturze. Dwadzieścia dwa lata zarządzania Wilanowem przez Potockiego pchnęło to miejsce ku jego świetlanej przyszłości i sprawiło, że oglądamy je dzisiaj takie, jakim się stało.

Wilanów w rękach Branickich i II wojna światowa

Pod koniec XIX wieku Wilanów raz jeszcze zmienił właściciela. Przeszedł w ręce rodziny Branickich, którzy sprawowali nad nim pieczę aż do końca II wojny światowej i stracili go na rzecz władzy ludowej. W międzyczasie jeszcze tu swoją rezygnację ze stanowiska podpisywał Stanisław Wojciechowski, który stracił w wyniku przewrotu majowego.

Podczas wojny pałac padł łupem Niemców, którzy rozgrabili go do cna, pozostawiając ogołocone wnętrza i zniszczone ogrody. Po wojnie pałac przeszedł na własność państwa i został udostępniony masowej publiczności. Od 1995 roku pałacem zarządza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Historia muzeum w Wilanowie

Iluminacja i Królewski Ogród Światła

To jedna z tych rzeczy, które przyciągają do Wilanowa ogromne tłumy. Królewski Ogród Światła to instalacja, w ramach której tysiące diod układa się w najróżniejsze kształty. Możemy zobaczyć to w plenerze i mamy do czynienia z fantastycznymi pokazami światła, obrazu i dźwięku. Świetlne pokazy odbywają się najczęściej w zimowe wieczory i budzą ogromny zachwyt wśród zwiedzających.

Potrafią się cieszyć nawet większą popularnością, niż same pałacowe wnętrza i nie ma się co dziwić, bo pokazy przygotowane są z niemałym rozmachem i pieczołowitością. Nie może też zabraknąć pokazów świetlnych pokazywanych na fasadzie budynku, które pozwolą nam przenieść się duchem, choć na chwilę do Wilanowa z czasów Jana III Sobieskiego i poczuć się jak na królewskim dworze.

 • Pokazy światła w ogrodzie można oglądać na fasadzie pałacu codziennie od 10 października 2020 do 28 lutego 2021 w godzinach 16:00 – 21:00,
 • Poniedziałek – piątek: 15 zł bilet zwykły, 5 zł bilet ulgowy,
 • Sobota – niedziela: 30 zł bilet zwykły, 10 zł bilet ulgowy.
Królewski Ogród Światła

Jeśli będzie w Warszawie, to zobacz jeszcze:

Iluminacja świetlna Wilanów
Królewski Ogród Światła Wilanów
Ogród światła Warszawa

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *