Kłodzko i okolice – atrakcje turystyczne, które warto poznać bliżej

Polska to kraj z pięknym krajobrazem, wspaniałymi widokami i licznymi miastami, których widok zapiera dech w piersiach. Jeżeli jeszcze Cię tu nie było, to pewne dolnośląskie miasto, zaprasza z całego serca. Liczne atrakcje turystyczne w Kłodzku każdego roku przyciągaj do siebie kolejnych turystów. A jeżeli nie wie się, co warto zobaczyć w Kłodzku, niech ten tekst służy za mały przewodnik.

Kłodzko - atrakcje turystyczne

Kłodzko – perełka Dolnego Śląska

Kłodzko to miasto z prawie tysiącletnią historią. Położone w województwie dolnośląskim blisko pogranicza polsko-czeskiego w średniowieczu leżało na trasie jednej z odnóg tak zwanego szlaku bursztynowego. Dostrzec można tu wpływu kultury czeskiej i niemieckiej. Poznaj atrakcje turystyczne Dolnego Śląska.

Kłodzko to siedziba powiatu kłodzkiego oraz gminy wiejskiej Kłodzko. Prawa miejskie uzyskało w drugiej połowie XIII wieku. Do tej pory zachowało kompletny i oryginalny układ miasta średniowiecznego. Był on dostosowany do ukształtowania terenu oraz podporządkowany obronnej roli zamku. Najstarsza część miasta leży na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej u stóp Fortecznej Góry. Wokół Starego Miasta można znaleźć ciągnące się parki miejskie, które powstały na miejscu dawnej fosy i murów obronnych.

  • Miasto ma rozwinięty przemysł spożywczy, drzewny, metalowy i odzieżowy.

Co roku w mieście odbywają się liczne wydarzenia, między innymi przypadające na koniec maja Dni Kłodzka świętowane od 1961 roku, Dni Twierdzy Kłodzkiej, kiedy to można zobaczyć rekonstrukcje zdobywania twierdzy przez wojska napoleońskie, oraz Kłodzkie Wieczory Muzyki Organowej.

Kłodzko jest węzłem kolejowym i drogowym, posiada bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe z większymi miastami Polski, dlatego też wycieczka do niego nie powinna nastręczyć trudności.

Kłodzko - atrakcje turystyczne
Kłodzko - atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne w Kłodzku – zwiedzanie z dzieckiem

Szykując się do wyjazdu, z pewnością będziesz poszukiwać informacji o tym, co zwiedzić w Kłodzku. Może się to okazać nie lada wyzwaniem, gdyż miasto oferuje naprawdę wiele. Dlatego warto zwiedzanie Kłodzka sobie zaplanować i nie zapomnieć o najważniejszych punktach miasta. Miejscami na mapie miasta, do których naprawdę należy się udać i je zwiedzić, są między innymi:

Twierdza Kłodzko – największa atrakcja turystyczna w Kłodzku

Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najokazalszych zabytków województwa dolnośląskiego. W jego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra.

Z wyższej partii Twierdzy Głównej podziwiać można panoramę miasta i okolicznych gór, zaś wewnątrz twierdzy zobaczyć można dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca Twierdza posiada też otwarty dla zwiedzających podziemny labirynt, gdzie można poczuć grozę walki minerskiej. Twierdza położona jest w centrum miasta na Górze Fortecznej na wysokości 369 metrów nad poziomem morza.

  • Zobacz więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej Twierdzy Kłodzka Góra: twierdza.klodzko.pl
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
przewodnik
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna – zwiedzanie podziemnych tuneli z dzieckiem

Kłodzko to miasto w województwie dolnośląskim, które przyciąga do siebie turystów wieloma atrakcjami, jakie można w nim znaleźć. Wśród nich warto wyróżnić Podziemną Trasę Turystyczną, która daje możliwość przeżycia ciekawej przygody, odczucia frajdy i zgromadzenia wspomnień, które pozostaną na długo.

  • Czas zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku to około 30 minut,
  • Podziemna Trasa Turystyczna znajduje się obok Rynku w Kłodzku, tuż pod Twierdzą,
  • Atrakcję zwiedza się bez przewodnika. Idziemy indywidualnie,
  • Parking płatny znajduje się tuż obok wejścia na trasę: współrzędne 50.4393, 16.6525,
  • Bezpłatny parking znajduje się za twierdzą – 10 minut spaceru: współrzędne 50.4446, 16.6509.
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Skąd w Kłodzku znalazły się podziemia?

Podziemna Trasa Turystyczna ciągnie się starymi korytarzami pod kłodzką starówką. Są one efektem pracy mieszczan. Ci od XIII wieku poszerzali regularnie swoje piwnice, które najpierw pełniły funkcję magazynów.

Składowano w nich różne towary, jak na przykład kłodzkie wino. Panujące w piwnicach warunki pozwalały na przechowywania w nich dużej ilości żywności. Takie przechowywanie pozwalało też uchronić przed grabieżą i zniszczeniem w trakcie walk. Z czasem piwnice zaczęły świadczyć o zamożności mieszkańców.

Ze względu na to, iż Kłodzko przez swoje położenie było możliwym celem ataków wrogich wojsk. Piwnice zaczęły się powiększać, jak i korytarze między nimi, przez co podziemia zyskiwały nowe znaczenie – obronne i militarne. Podczas ataków służyły również jako schronienie dla mieszkańców Kłodzka.

poznaj także inne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska oraz Kotliny Kłodzkiej

Podziemia zostały zapomniane na początku XX wieku i w trakcie II wojny światowej. Przez brak konserwacji korytarze i piwnice były zalewane. Przed zniszczeniem chronić zaczęły prace wykonane przez Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa i wałbrzyskich górników.

Im też zawdzięcza się wstępne plany podziemi. Na tysiąclecie istnienia Polski specjaliści akademii przygotowali projekt i wytyczne dla przebiegu trasy, której po dziesięciu latach pracy udostępniono odcinek sześciuset metrów.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Jak wygląda Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku?

Na trasę składa się ciąg komór, korytarzy i pochylni. Układ jest przypadkowy, uzależniony od stanu i możliwości zabezpieczenia korytarzy. Całość trasy jest oświetlona, została wyposażona w liczne elementy wprowadzające w klimat miasta z wieku od XVI do XVIII. Eksponaty te obrazują życie mieszkańców Kłodzka w strojach z epoki, wyposażenie lokali takich jak piekarnie, pralnie, karczmy, katowni i wiele innych.

Z głośników nad głowami zwiedzających płyną dźwięki oddające dawne życie Kłodzka – odgłosy jarmarku czy biesiadników w karczmie. Można również przyjrzeć się animacjom wyświetlanym na interaktywnych nośnikach multimedialnych.

Z gromadzone są również elementy grozy, jak dyby, topór katowski czy łańcuchy. Z małymi dziećmi trzeba uważać w sali z katem pod koniec trasy. Z głośników wtedy też słychać wrzaski. Przejście całej trasy zajęło nam około 30 minut.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Wejście i wyjście z Podziemnej Trasy Turystycznej

Odcinek pod miastem został nazwany Podziemną Trasą Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego. Wejście do niej znajduje się w Kłodzku, u podnóża twierdzy. Wychodzi się 30 minut później poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Zawiszy Czarnego.

  • Wejście na trasę: 50.4392, 16.6533,
  • Wyjście z trasy: 50.4373, 16.6531.
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do podziemi Kłodzka

Trasa otwarta jest dla każdego turysty, który chce wstąpić do podziemi miasta. Zwiedzanie możliwe jest w terminie:

  • Od 1 listopada do 31 marca, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00,
  • Od 1 kwietnia do 31 października od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00.

Przed wejściem wymagany jest zakup biletów. Możliwy jest zakup biletów normalnych, ulgowych, rodzinnych, grupowych powyżej 20 osób. Dzieci do 4 lat wchodzą za darmo.

  • Bilet normalny kosztuje 15 złotych,
  • Bilet ulgowy kosztuje 11 złotych.
  • Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej trasy – sprawdź tutaj.

Most Gotycki na Młynówce

Most Gotycki na Młynówce w Kłodzku przyjmuje się, że został wzniesiony między XIII a XIV wiekiem w miejscu wcześniejszego, drewnianego mostu. Pozwala na oglądanie panoramy miasta. Most ma około 53 metry długości i około 4 metrów szerokości. Po jego obu stronach biegną masywne balustrady, które nakryte są przez kamienne parapety. Zbudowany z kamienia – częściowi ciosanego – barokowej cegły. Do dnia dzisiejszego na moście dostrzec można ślady wielkiej powodzi, jaka nawiedziła Polskę w 1997 roku.

Most Gotycki na Młynówce

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku powstał w drugiej połowie XIII wieku jako średniowieczny plac targowy. Kształtem zbliżony jest do prostokąta, a centralny punkt miasta uznawany za jego rynek. Jest tam wiele sklepów restauracji, budynek Urzędu Miasta, pręgierz, studnia miejska oraz kolumna wotywna NMP.

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland – najciekawsza atrakcja turystyczna dla dzieci w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland to wyjątkowe miejsce, w którym każdy może poczuć się jak w bajce. Odkryć tu można niezwykłe zakątki Ziemi, zwiedzić miniaturowe zabytki i słynne budowle z całego świata. Wystawa jest całodniowa, a w ciągu roku park zaprasza do siebie, kusząc różnymi wydarzeniami, między innymi odbywającym się od czerwca do listopada Festiwalem Kwiatów. Zobacz więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej o Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku.

Szlaki turystyczne w Kłodzku i okolicy

  • Dla zapalonych wędrowców i miłośników gór czeka kilka szlaków turystycznych, w tym przemykający przez Kłodzką Górę szlak niebieski Bardo – Przełęcz Łaszczowa – Przełęcz Kłodzka.
  • Bezpośrednio z Kłodzka można ruszyć żółtym szlakiem przez wieżę widokową na Szyndzielni do wieży widokowej na Kłodzkiej Górze.

Kłodzko dodatkowo stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne pasma górskie: Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie czy Masyw Śnieżnika. Skorzystaj z darmowych map online dostępnych w Internecie.

Szlaki turystyczne w Kłodzku i okolicy

Kłodzka Góra – wieża widokowa

Kłodzka Góra to szczyt w Górach Bardzkich, drugi pod względem wysokości. Mierzy 757 metrów nad poziomem morza. To doskonały punkt widokowy i cel pieszych wędrówek. Panoramę okolicy podziwiać można z nowej wieży widokowej. Zobacz opis szlaku na Kłodzką Górę.

Kłodzka Góra - wieża widokowa

Szyndzielnia – wieża widokowa nad Kłodzkiem

Przenosimy się w Góry Bardzkie, a tam czeka na nas Szyndzielnia, czyli szczyt z kolejną wieżą widokową na Ziemi Kłodzkiej. Wzniesienie mierzące 405 m n.p.m. niczym specjalnym się nie wyróżnia. Przechodzi tam żółty szlak z Kłodzka na Kłodzką Górę – najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Wieża znajdująca się na szczycie została wybudowana przed końcem II wojny światowej. Szczyt ten należy do wykazu wież widokowych Ziemi Kłodzkiej.

Aby do niej dotrzeć, kierujemy się na Kłodzko i Jaszkówkę, a następnie parkujemy na mini parkingu, 200 metrów obok Zajazdu Kukułka.

* Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na miejsce: 50.443997, 16.698369.

Zabieramy kilka potrzebnych rzeczy, ale tak naprawdę z tego parkingu to na wieżę rzut beretem. Od niego idziemy na zachód, najpierw za drogą asfaltową, potem przez łąki, a następnie wchodzimy w lasek.

Szyndzielnia - wieża widokowa nad Kłodzkiem

Ceglana budowla

Po przejściu łąki zaczyna się wzniesienie i musimy włożyć trochę więcej siły, aby zdobyć szczyt. Od parkingu prowadzą nas na sam szczyt znaki szlaku koloru żółtego. Można pójść za nimi dalej i dojść do Kłodzka. Cały odcinek, jaki przeszliśmy to nie wiele więcej niż 1 kilometr. Naszym oczom ukazuje się ceglana wieża widokowa.

Podchodzimy z radością do zabudowy i widzimy obiekt nieprzewyższający drzew. Jakbyśmy obserwowali wzniesienia Gór Bardzkich z oddali, to nie zauważymy obecności wieży widokowej. Jest ona niedostępna dla turystów.

Schodów w środku nie ma. Jedynie co możemy tam zobaczyć to stertę śmieci. Na parking można wrócić się taką samą trasą. Jeśli zejdziemy na zbocze Szyndzielni, to zobaczymy parking i nasz samochód. 

Szyndzielnia - wieża widokowa nad Kłodzkiem

Atrakcje turystyczne w okolicy Kłodzka do 50 kilometrów:

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.