podziemna trasa kłodzko
Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku – zwiedzanie podziemnych tuneli z dzieckiem

Kłodzko to miasto w województwie dolnośląskim, które przyciąga do siebie turystów wieloma atrakcjami, jakie można w nim znaleźć. Wśród nich warto wyróżnić Podziemną Trasę Turystyczną, która daje możliwość przeżycia ciekawej przygody, odczucia frajdy i zgromadzenia wspomnień, które pozostaną na długo.

 • Czas zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku to około 30 minut,
 • Podziemna Trasa Turystyczna znajduje się obok Rynku w Kłodzku, tuż pod Twierdzą,
 • Atrakcję zwiedza się bez przewodnika. Idziemy indywidualnie,
 • Parking płatny znajduje się tuż obok wejścia na trasę: współrzędne 50.4393, 16.6525,
 • Bezpłatny parking znajduje się za twierdzą – 10 minut spaceru: współrzędne 50.4446, 16.6509.

sprawdź, co warto zobaczyć w Kłodzku


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - codziennie do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos (głosowanie jest bezpłatne). Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY!!! Mistrzostwa Blogerów

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Skąd w Kłodzku znalazły się podziemia?

Podziemna Trasa Turystyczna ciągnie się starymi korytarzami pod kłodzką starówką. Są one efektem pracy mieszczan. Ci od XIII wieku poszerzali regularnie swoje piwnice, które najpierw pełniły funkcję magazynów. Składowano w nich różne towary, jak na przykład kłodzkie wino. Panujące w piwnicach warunki pozwalały na przechowywania w nich dużej ilości żywności. Takie przechowywanie pozwalało też uchronić przed grabieżą i zniszczeniem w trakcie walk. Z czasem piwnice zaczęły świadczyć o zamożności mieszkańców.

Ze względu na to, iż Kłodzko przez swoje położenie było możliwym celem ataków wrogich wojsk. Piwnice zaczęły się powiększać, jak i korytarze między nimi, przez co podziemia zyskiwały nowe znaczenie – obronne i militarne. Podczas ataków służyły również jako schronienie dla mieszkańców Kłodzka.

poznaj także inne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska oraz Kotliny Kłodzkiej

Podziemia zostały zapomniane na początku XX wieku i w trakcie II wojny światowej. Przez brak konserwacji korytarze i piwnice były zalewane. Przed zniszczeniem chronić zaczęły prace wykonane przez Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa i wałbrzyskich górników. Im też zawdzięcza się wstępne plany podziemi. Na tysiąclecie istnienia Polski specjaliści akademii przygotowali projekt i wytyczne dla przebiegu trasy, której po dziesięciu latach pracy udostępniono odcinek sześciuset metrów.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Jak wygląda Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku?

Na trasę składa się ciąg komór, korytarzy i pochylni. Układ jest przypadkowy, uzależniony od stanu i możliwości zabezpieczenia korytarzy. Całość trasy jest oświetlona, została wyposażona w liczne elementy wprowadzające w klimat miasta z wieku od XVI do XVIII. Eksponaty te obrazują życie mieszkańców Kłodzka w strojach z epoki, wyposażenie lokali takich jak piekarnie, pralnie, karczmy, katowni i wiele innych.

Z głośników nad głowami zwiedzających płyną dźwięki oddające dawne życie Kłodzka – odgłosy jarmarku czy biesiadników w karczmie. Można również przyjrzeć się animacjom wyświetlanym na interaktywnych nośnikach multimedialnych.

Z gromadzone są również elementy grozy, jak dyby, topór katowski czy łańcuchy. Z małymi dziećmi trzeba uważać w sali z katem pod koniec trasy. Z głośników wtedy też słychać wrzaski. Przejście całej trasy zajęło nam około 30 minut.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Wejście i wyjście z Podziemnej Trasy Turystycznej

Odcinek pod miastem został nazwany Podziemną Trasą Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego. Wejście do niej znajduje się w Kłodzku, u podnóża twierdzy. Wychodzi się 30 minut później poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Zawiszy Czarnego.

 • Wejście na trasę: 50.4392, 16.6533,
 • Wyjście z trasy: 50.4373, 16.6531.

poznaj ciekawy projekt – wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
podziemne korytarze
podziemne korytarze

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do podziemi Kłodzka

Trasa otwarta jest dla każdego turysty, który chce wstąpić do podziemi miasta. Zwiedzanie możliwe jest w terminie:

 • Od 1 listopada do 31 marca, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00,
 • Od 1 kwietnia do 31 października od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00.

Przed wejściem wymagany jest zakup biletów. Możliwy jest zakup biletów normalnych, ulgowych, rodzinnych, grupowych powyżej 20 osób. Dzieci do 4 lat wchodzą za darmo.

 • Bilet normalny kosztuje 15 złotych,
 • Bilet ulgowy kosztuje 11 złotych.
 • Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej trasy – sprawdź tutaj.
podziemne korytarze


Głosuj na nas w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów - do 30 listopada. Kliknij poniższe zdjęcie - znajdź nas: Angelika i Mateusz Grzegorzek - My na szlaku i oddaj swój głos. Koniecznie potwierdź e-mail. DZIĘKUJEMY Mistrzostwa Blogerów

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *