Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Mogiła, szpitalik leśny i partyzanckie walki na Pogórzu Rożnowskim

W kalendarzu już 22 marca 2018 dlatego wycieczka iście wiosenna. Pogórze Rożnowskie i kolejna podróż z wózkiem. Świeży śnieg znowu zakrył szlaki i jest problem z wybraniem najlepszej trasy. Przeglądamy różne mapy i nasze oczy skupia Mogiła mierząca 478 m n.p.m., na której znajduje się szpitalik leśny partyzantów Armii Krajowej i mogiła wraz z pomnikiem partyzantów poległych 26 października 1944 roku. Startujemy z miejscowości Borowa tuż przy wejściu do lasu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.805896, 20.765867.

Gdzie na wycieczkę z wózkiem?

Przez wzgórze prowadzi szlak zielony, ale my nim nie idziemy, dlatego, że biegnie on głównie wąskimi ścieżkami i jak są roztopy, to jest duże błoto. Staramy się dostać na samą górę najłatwiejszą drogą. Miejscowość Borowa znajduje się w pobliżu Rożnowa, Zakliczyna i Jamnej. Dojście na szczyt nie stanowi problemu, bo cały czas maszerujemy po szerokiej drodze z małą ilością śniegu.

Widzimy ślady terenowego samochodu. Musiał to jechać ktoś z nadleśnictwa, ponieważ przedostał się przez szlaban. Wszystkie paśniki, które widzieliśmy po drodze, były zapełnione jedzeniem dla zwierzaków. Temperatura powyżej zera i mocne słońce przyczyniły się do małych roztopów, także trzeba było uważać na kałuże.

Szliśmy z nawigacją w telefonie, chociaż droga intuicyjnie prowadzi cały czas pod górę i trudno jest się pomylić. Po dojściu na skrzyżowanie widzimy kamień postawiony tutaj ku pamięci Jerzemu Kaczmarczykowi – zasłużonemu budowniczemu dróg leśnych 7 października 2014 roku. 

Mogiła na Pogórzu Rożnowskim

Szczyt Mogiła wznosi się tuż nad tym kamieniem. Dojście na niego trwa 5 minut. Jest całkowicie zalesiony, ale warto go zdobyć. W tym miejscu przychodzi zielony szlak idący w lewą stronę do Rudy Kameralnej i w prawą do Olszowej. I my właśnie idziemy w prawą stronę, ponieważ za kilkanaście minut mamy dotrzeć do naszego głównego celu.

Najpierw docieramy do pierwszego miejsce pamięci narodowej. To metalowy krzyż, miejsce martyrologii, opatrzony tabliczką: „… W tym miejscu 5 X 1944 poległ w walce z niemieckim SS – Władysław Mossoczy, absolwent medycyny UJ, jako lekarz batalionu Armii Krajowej…”.

Dawniej na terenie dzisiejszej Woli Stróskiej była osada. Żyli w niej prości ludzie przeważnie biedni rolnicy, a wśród nich w sobie bardzo zakochani młodzi ludzie – podobno najpiękniejsza w osadzie dziewczyna i biedny chłopiec. Miłowali się bardzo od wczesnych młodych lat. Ludzie we wsi już się szykowali na wesele. Niestety zdarzyła się tragedia. Dziewczyna zachorowała i żadne, nawet sprowadzane z daleka, lekarstwa nic jej nie pomagały. Jej luby był przy niej przez cały czas, czuwał dniami i nocami. Niestety, było z nią coraz gorzej, aż w końcu zmarła.

Zanim odeszła, ukochany zdążył jej jeszcze coś szepnąć na ucho. Ta śmierć przyniosła smutek całej wsi. Dziewczynę pochowano w ziemnej mogile, a jej luby wtedy obiecał, że do końca swych dni codziennie będzie ją odwiedzał i nosił na jej grób grudki ziemi. Co obiecał, to przez całe życie wypełniał. I tak na maleńkiej samotnej mogile swej ukochanej usypał wielką górę, która dotrwała do naszych czasów. Jak mawiają starzy ludzie we wsi, to na pamiątkę ich wielkiej miłości, którą bezduszna śmierć rozdzieliła, to wzgórze nazwano Mogiłą.

Mogiła – historia

Z Mogiłą związana jest ciekawa, a zarazem tragiczna historia. Jest kilka wersji tego, co wydarzało się tam tego feralnego dnia. Ten wydaje się najbardziej szczegółowy, jednak ciężko powiedzieć kto go mógł napisać. Mogą to być z jednej strony wspomnienia ocalałego sanitariusza lub kogoś, kto dość dobrze znał wypadki na Mogile. 

Zbiorowa mogiła partyzantów

Poniżej szpitala zlokalizowany jest w lesie pomnik oraz zbiorowa mogiła partyzantów. Ma formę kamiennego obelisku zwieńczonego orzełkiem AK z inskrypcją 16 P.P. AK. Co roku odbywa się w tym miejscu Msza Święta polowa na część poległych partyzantów. Nasza trasa tutaj się kończy i wracamy taką samą drogą do samochodu. Zobacz więcej ciekawych szlaków na wycieczkę z dzieckiem w wózku.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.