Pogórze Rożnowskie: Sikornik kolejnym szczytem w projekcie „od Szczytu do Szczytu”

Pogórze Rożnowskie: Sikornik kolejnym szczytem w projekcie "od Szczytu do Szczytu"

Niewielki Sikornik na Pogórzu Rożnowskim mierzący 391 m n.p.m. jest kolejnym ciekawym miejscem, które znajdziemy przeglądając listę szczytów wchodzących w skład projektu „od Szczytu do Szczytu”. Dojechać można do niego samochodem i obejrzeć kawał dobrych widoków. 

Samochodem trafimy tam jadąc od strony Wojnarowej i to jest chyba najkrótsza droga dojazdowa. Trzeba koło kościoła kierować się ostro pod górę, a potem za drogą asfaltową do przekaźnika, którego można zobaczyć na głównym zdjęciu. Trafimy także od strony Jankowej i Lipnicy Wielkiej, ale tam sporo mamy zakrętów. Spójrzcie na poniższy wycinek z mapy Compassu. Drogi pod Sikornikiem 391 m n.p.m. oznaczone kolorem czarnym są to dobre asfaltowe nawierzchnie, którymi spokojnie można przejechać.

Sikornik – Mapa / wyd.Compass

Warto zauważyć, że zaznaczona czerwonymi gwiazdkami obecność grodziska to pozostałości po grodzie albo osadzie obronnej w postaci kolistego lub wielobocznego wzniesienia, zazwyczaj z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych. Miejsce, które my nazwaliśmy jako Sikornik nosi również nazwę Trzeblin. W 1968 roku badania archeologiczne potwierdziły istnienie dawnego zamczyska ze śladami wałów. Dodajmy jeszcze, że Wojnarowa, w której znajduje się góra to stara osada, gniazdo Strzemieńczyków.

www.mynaszlaku.pl
www.mynaszlaku.pl

Widoki stąd są naprawdę bardzo okazałe zwłaszcza, gdy przyjedziemy tutaj podczas dobrej przejrzystości. Idąc od północy możemy zobaczyć Pogórze Ciężkowickie i jego najwyższe szczyty: Liwocz w odległości 35 km i Brzankę 22 km. Dalej bardziej na wschód Beskid Niski: Magura Małastowska 26 km, Maślana Góra 11 km, Kozie Żebro 32 km, Chełm 11 km, Lackowa 31 km, Jaworze 12 km. Pogórze Rożnowskie z Rosochatką 7 km i Jodłową Górą 7,5 km. Beskid Sądecki i Wierch nad Kamieniem 23 km, a nawet Beskid Wyspowy: Mogielicę 45 km i Ćwilin 52 km.

www.mynaszlaku.pl
www.mynaszlaku.pl
www.mynaszlaku.pl

Na koniec jeszcze krótki filmik z tego wspaniałego miejsca.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, TwitterzeGoogle+, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym.

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *