Pogórze Rożnowskie: Zielona ścieżka dydaktyczna w Jankowej

Pogórze Rożnowskie: Zielona ścieżka dydaktyczna w Jankowej

Ścieżka edukacyjna w Jankowej jest bardzo atrakcyjna w swojej prostocie. Można powiedzieć, że stawiają na niej nogi mieszkańcy, którzy muszą dostać się od domu do drogi głównej, albo dzieciaki ze szkoły podstawowej w Jankowej. Turysta na pierwszy rzut oka nie znajdzie tutaj nic dla siebie, jednak my postanowimy to zmienić. 

Zacznijmy od tego, że ścieżka dydaktyczna ma służyć przede wszystkim właśnie dzieciakom. Jej nazwa to „Szlakami po Jankowej”. Chociaż tych szlaków nie ma dużo, to utworzenie takiej ścieżki na pewno uatrakcyjniło tę okolicę. Powstała z inicjatywy nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Jankowej. Prezentuje tematykę leśno-ekologiczną dostosowaną do potrzeb dzieci szkolnych. Od czasu do czasu pod opieką leśnika organizowane są wędrówki mierzące 2000 metrów, bo tyle ma zielona ścieżka tworząca pętlę pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kościół w Jankowej

Zobaczcie jeszcze, gdzie zlokalizowana jest ta ścieżka na mapie Compassu.

Ścieżka w Jankowej. Mapa wyd.Compass

Czemu zatem ta krótka ścieżka może okazać się tak bardzo atrakcyjna? Jest na to kilka odpowiedzi i na pewno ucieszą się z nich rodziny z małymi dziećmi.

Punkt 1 – Długość trasy 

Ścieżka mierzy zaledwie 2 kilometry i tworzy pętle pod kościołem, przy którym mamy duży parking i można bezpiecznie zaparkować samochód. Prowadzi za ciekawymi znakami, których do dnia dzisiejszego nie możemy rozszyfrować. Początkowo trasa wiedzie asfaltem, a potem wchodzi do przyjemnego lasku.

Oznakowanie ścieżki

Punkt 2 – Edukacja

Maszerując tą ścieżką można podszkolić swoją wiedzę jak i przekazać ją swoim pociechom. Na trasie mamy ustawionych kilka tablic informacyjnych, na których znajdziemy krótkie opisy między innymi o korze drzewa, owocach runa leśnego, ptakach, grzybach, zwierzętach, warstwowej budowie lasu czy o tajemnicach, które on skrywa.

Tablica na trasie

Punkt 3 – Miejsce na odpoczynek 

Mimo, że trasa nie jest długa to warto na chwilę przystanąć i posłuchać życia wszystkich stworzeń w lesie. W tym czasie można rozpalić ognisko, upiec kiełbaskę w wyznaczonym miejscu i pobawić się z dzieciakami na przyjemnych polankach.

Miejsce na odpoczynek

Punkt 4 – Pomocni ludzie

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o okolicy to zapytajcie miejscowych. My tak właśnie dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o kaplicy, która służyła dawniej jako świątynia zanim wybudowano nowy kościół parafialny. Domów jest tutaj bardzo wiele, bo wszyscy mieszkają obok siebie, więc na pewno kogoś można spotkać.

Jankowa

Punkt 5 – Widoki

Tych, których nie zainteresuje ścieżka to niech żałują. Oprócz wyżej wymienionych punktów mamy jeszcze jeden mówiący o widokach, a te są tutaj przepiękne. Podczas naszej wycieczki zobaczymy między innymi: Liwocz na Pogórzu Ciężkowickim. Maślaną Górę, Jaworzynę Konieczniańską, Chełm i Jaworze w Beskidzie Niskim. Rosochatkę, Jodłową Górę i Kuminowiecką Górę na Pogórzu Rożnowskim. Gorc w Gorcach, a nawet czubki najwyższych tatrzańskich wierzchołków! – Lodowego Szczytu, Małego Lodowego Szczytu, Baranich Rogów, Łomnicy i Śnieżnego Szczytu.

Widoki

Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, TwitterzeGoogle+, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *