Pogórze Wiśnickie: Na Panieńską Górę z Wielkiej Wsi

Niedzielne przedpołudnie spędzamy na wycieczce po Pogórzu Wiśnickim. Decydujemy się na zdobycie Panieńskiej Góry, na której znajdują się pozostałości po Zamku Trzewlin.  

Rozpoczynamy w miejscowości Wielka Wieś, kilka kilometrów od Wojnicza. Po około 40 kilometrach od domu jesteśmy na miejscu. Na zegarze mamy 8:00. Zostawiamy samochód przy kościele i ruszamy na niebieski szlak. Na początek mijamy kapliczkę. Uchodzimy kawałek i skręcamy razem ze szlakiem i znakiem w kierunku krzyża jubileuszowego.

Kierunkowskaz do krzyża

Wchodzimy do pięknego zielonego lasu. Jesteśmy o krok od wejścia do Rezerwatu Panieńska Góra. Jego celem jest ochrona występujących tutaj i rzadkich w Polsce gatunków storczyków – bladego i purpurowego. Występują w nim również turzyca Michela, miodunka miękkowłosa, przetacznik pagórkowy. Docieramy do węzła szlaków. Przychodzi tędy szlak czarny, idący na szczyt Wolnica.

Rezerwat „Panieńska Góra”

Szczyt Panieńskiej Góry ma obronny charakter. W XIV wieku wzniesiono na nim zamek Trzewlin, który istniał do XVII wieku. Zachował się z niego tylko fragment fundamentów muru oraz fosa. Jest obecnie obiektem chronionym. Udajemy się w poszukiwaniu pozostałości po zamku. Na szczycie Panieńskiej Góry od dawna istniał drewniany i zbutwiały już krzyż. Kilku parafian Wielkiej Góry postanowiło na jego miejscu postawić nowy, metalowy krzyż. Osadzono go na betonowym cokole, na którym zamontowano także tablicę z wygrawerowanym białym orłem w koronie, napisem „Bądź Twoja wola” i datą 2000 r. Krzyż poświęcono 14 września 2000 r. podczas parafialnej uroczystości ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Krzyż na Panieńskiej Górze
Informacja o pozostałościach zamku

Z Panieńską Górą związana jest ciekawa legenda. Jej akcja odbywa się w drugiej połowie XI wieku. Król Polski, Bolesław Śmiały zorganizował z swoimi rycerzami wyprawę do Kijowa, aby wesprzeć swojego krewniaka walczącego tam o władzę. W czasie trwającej dwa lata wyprawy żony niektórych rycerzy zdradziły swoich mężów. Ci, gdy dowiedzieli się o tym potajemnie opuścili oddział, by ukarać swoje żony. Król zaocznie skazał na śmierć zarówno dezerterów i ich niewierne żony. Te wraz z kochankami schroniły się na trudno dostępnej górze i tutaj walczyły o swoje życie. Zostały jednak pokonane przez żołnierzy Bolesława i ukarane. Górę, na której walczyły od tej pory nazwano Panieńską Gorą.

Przed siebie iść
Pogórzańskie widoki

Zmieniamy szlak z niebieskiego na czarny i po kilku kilometrach opuszczamy teren rezerwatu. Po wyjściu z lasu rozpoczynają się piękne widoki. Z lewej strony mijamy wioskę Sukmanie, a z prawej mamy Milówkę. Docieramy do zadaszonej wiaty z miejscem na ognisko. To jest przystanek św. Huberta zbudowany przez Koło Łowieckie „Dunajec” z Wojnicza. Mamy tutaj nawet zapas drewna.

Droga do wiaty
Wiata
🙂

Znajdujemy się w pobliżu szczytu Wolnica. Tam pojawia się niebieski szlak Zawada Lanckorońska – Dębno. Mijamy szkołę w Milówce i kierujemy się bez szlaku za drogą asfaltową do Wielkiej Wsi. Czeka nas do obejrzenia jeszcze jedna urokliwa kapliczka. Ostatnimi widokami są wzniesienia nad Tarnowem.

Kapliczka przy szlaku
Tarnów w oddali

Dziękujemy za przeczytanie. 🙂 Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, TwitterzeGoogle+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Trasa jaką wędrowaliśmy

Wielka Wieś  Panieńska Góra  Milówka – Wielka Wieś(bez szlaku)

Informacje

* Data wycieczki 24.07.2016
* Dystans 15 km
* Czas trwania 6g:13m:12s
* Łącznie w górę 270 m
* Łącznie w dół 240 m

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *