Dolnośląskie,  Góry Stołowe,  Podróże z dzieckiem

Z Polanicy-Zdroju na Piekielną Górę i Garncarz

05.09.2018 | Czwarty dzień naszej przygody na Ziemi Kłodzkiej w Polanicy-Zdroju. W planach jest zdobycie Piekielnej Góry oraz Garncarza w Górach Stołowych. Są to najbliższe szczyty znajdujące się nad miasteczkiem. Pogoda wyśmienita od samego poranka i aż wypada ruszyć na szlak. Co atrakcje, które warto zobaczyć w Polanicy-Zdroju.

Piekielna Przełęcz w Polanicy-Zdroju

Po śniadaniu w Hotelu Polanica Resort & SPA, w którym mieszkamy, ruszamy na nogach w kierunku Piekielnej Przełęczy. Najpierw idziemy bez oznaczeń, ale po chwili pojawia się ścieżka spacerowa „Ścieżka Niedźwiadka”. Osiągamy pierwszy punkt pośredni, czyli Piekielną Przełęcz. Najpierw myśleliśmy, że można tam dojechać samochodem, jednak kilkaset metrów wcześniej jest zakaz wjazdu. Na przełęczy znajduje się drewniana wiata, ławki i tablice informacyjne. Jest to przyjemne miejsce odpoczynku przed zdobywaniem Piekielnej Góry (538 m n.p.m.). 

Piekielna Góra – szczyt w Górach Stołowych

Po przerwie ruszamy ostro pod górę po szlaku zielonym i sercowym. Ten pierwszy po 5 minutach skręca w prawo, a nas prowadzi czerwone serduszko. Potem spotkamy się jeszcze z zieloną farbą. Dość szybko osiągamy zachodni szczyt Piekielnej Góry, a za moment wierzchołek wschodni. Idziemy cały czas po leśnej ścieżce, widoków do tej pory brak, ale tak będzie prawie przez cały czas. Mimo tego maszeruje się bardzo przyjemnie. Poranne słońce przebija się przez gałęzie, oświetlając i wskazując dalszą drogę. Zobacz, wszystkie najważniejsze atrakcje w Górach Stołowych.

Garncarz 460 m n.p.m.

Po zejściu nieco niżej z prawej strony przychodzi ścieżka żółta, a z lewej szlak zielony biegnący z Polanicy-Zdroju. Warto dodać, że kolor zielony prowadzi w jedną stronę na Kamienną Górę, na której byliśmy dzień wcześniej, a w drugą na Garncarza (460 m n.p.m.), do którego teraz wędrujemy. Dojście do niego jest całkiem proste.

Kilkanaście minut szlakiem zielonym, chociaż wycięte drzewa mogą zmylić trop. Garncarz to wniesienie, na którym znajduje się rumowisko skalne i mały punkt widokowy na Góry Bystrzyckie. U stóp góry znajduje się Piekielna Dolina i droga z Polanicy do Szczytnej. Ruszamy dalej i przechodzimy nad dawnym kamieniołomem piaskowca. Byłby to fajny punkt widokowy, niestety jest zakaz przejścia poza skały. 

Zbójeckie Skały w Polanicy-Zdroju

Wracamy już na Piekielną Przełęcz, po drodze mijając Zbójeckie Skały i jedną osobę. Jesteśmy na Piekielnej Przełęczy i zmieniamy kolor na żółty. Nie wracamy do hotelu tak samo. Trochę modyfikujemy trasę, żeby nie iść drogą, tylko leśną ścieżką. Połowę udaje się przejść po lesie, a potem i tak trzeba wejść na asfalt. Przejście na trasie Hotel Polanica Resort&SPA – Piekielna Przełęcz – Piekielna Góra – Garncarz – Piekielna Przełęcz – Hotel Polanica Resort&SPA zajmuje nam około 3 godzin. Mierzy ona prawie 10 kilometrów. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

  • Klara

    Hej!
    Planuje samotny wypad właśnie do Polanicy i szukam atrakcji i trafiłam właśnie na tą Piekielną Górę. Pierwszy raz slysze i zastanawiam się czy taki raczkujący piechór da radę? Tzn chodzi mi o to głównie czy się nie zgubie 😀

  • przyrodniczo.pl

    Piekielna Dolina to także cenny obszar przyrodniczo chroniony jako Natura 2000, występuje tam reliktowy bór sosnowy sprzed epoki lodowcowej oraz jedyne znane dolnośląskie stanowisko pewnego storczyka 🙂

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.