Poradnik

Gdzie sprawdzić aktualne warunki w górach?

Nadchodzi zima, a więc czas, kiedy aktualne warunki w górach będą nas interesować najbardziej. Przy aktywnie działających mediach społecznościowych uzyskanie takiej informacji to nie problem, zwłaszcza jeśli chodzi o popularne szlaki. Informacje o warunkach np. w Tatrach, Pieninach czy Karkonoszach można uzyskać dość łatwo. Gorzej jest z takimi pasmami jak Beskid Niski, Góry Kaczawskie, Wałbrzyskie czy Bialskie. A więc skąd wziąć informację o aktualnych warunków w górach?

Sprawdzanie aktualnych warunków w górach

Media społecznościowe

Z pomocą przychodzą media społecznościowe – głównie portal Facebook. Jest to skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o aktualne warunki w górach, ponieważ stworzonych jest na nim kilkadziesiąt grup tematycznych związanych z górami. Ludzie wrzucają tam swoje zdjęcia, komentują, informują o stanie szlaków. Zadając w takiej grupie pytanie o warunkach, można łatwo uzyskać odpowiedź. Polecamy takie grupy jak: „Tatromaniak”, „Beskidomaniacy”, „Sudety z plecakiem”. Skupiają one najwięcej osób. Zapraszamy także do naszej grupy mynaszlaku.pl.

Aktualne warunki w górach – Strony Parków Narodowych

O warunkach możemy się dowiedzieć ze stron internetowych Parków Narodowych. Tam możemy uzyskać również informację o zamkniętych szlakach na zimę lub o pracach, które są na nich prowadzone. Łatwo to sprawdzić wchodząc na główną stronę parku, ponieważ tam większość z nich umieszcza informację. Dla przykładu zajrzyjmy na strony 3 wybranych parków. Stan na dzień 14.12.2018.

Tatrzański Park Narodowy

Szlaki pokryte są już około 50 cm warstwą śniegu. Większość szlaków, zwłaszcza w wyższych partiach gór, jest nieprzetarta. Tam, gdzie śniegu jest mniej lub jest on udeptany, jest ślisko. Ruch turystyczny jest niewielki. Planując wyjścia w góry, prosimy mieć na uwadze aktualnie panujące warunki oraz fakt, że dzień jest bardzo krótki (zachód słońca około godziny 15.40). Na tatrzańskich jeziorach (np. Morskie Oko), pokrywa lodu jest jeszcze bardzo cienka, wejście na nią grozi pęknięciem i zarwaniem się. Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Babiogórski Park Narodowy

  • sytuacja: całkowite zachmurzenie, słaby śnieg
  • wiatr: brak danych bezwietrznie
  • widoczność: ograniczona 100 metrów
  • gatunek śniegu: puch świeży
  • całkowita pokrywa śniegu: 34 cm opad dobowy: 12 cm
  • warunki turystyczne: trudne

UWAGA! Szlak żółty „Akademicka Perć” zamknięty do odwołania. I stopień zagrożenia lawinowego.

Pieniński Park Narodowy

Warunki do uprawiania turystyki utrudnione. Szlaki w wielu miejscach oblodzone, śliskie. Zalecane jest stosowanie przyrządów antypoślizgowych (np. raczki) i kije do asekuracji. Widoczność ograniczona opadami. Przeprawa międzybrzegowa na Dunajcu w Szczawnicy (niebieski szlak na Sokolicę) oraz spływ Dunajcem nieczynne.

Niektóre parki prowadzą aktywne strony Facebookowe, do których dostęp można uzyskać nawet bez posiadania konta na tym portalu, co w przypadku grup tematycznych może być ograniczone. 

TOPR i GOPR

Aktualne warunki w górach w większości przypadku sprawdzimy również u TOPR-u i GOPR-u, dzwoniąc do odpowiedniej grupy regionalnej (GOPR). Pamiętaj także o zapisaniu w telefonie numerów alarmowych. Mogą Ci się przydać w nagłej sytuacji. Czasem, jeśli na naszym szlaku jest schronisko, to można także do niego zadzwonić i zapytać o warunki. 

Telefony ratunkowe w górach:

  • 985 
  • 601 100 300

Sprawdzając aktualne warunki w górach, możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, utraty zdrowia czy nawet w najgorszej sytuacji śmierci. Zima w górach jest piękna, ale to inna bajka. Trzeba dopasować swoje umiejętności do warunków, mieć odpowiedni sprzęt i minimalną wiedzę na temat wybranego szlaku. Mała ściąga odnośnie tego jak się przygotować i co zabrać w góry zimą dostępna jest dostępna na naszym blogu. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

4 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.