Poradnik: Jak się przygotować i co zabrać w góry zimą?

Co zabrać w góry zimą? To pierwsze pytanie jakie przychodzi nam do głowy przed pakowaniem się, poza tym, że mamy przed oczami obrazki jak z bajki. Biały puszysty śnieg kontrastujący z błękitnym niebem. Przecież czeka na nas przygoda w piękny słoneczny dzień, który będzie obfitował w cudowne widoki. Do tego wyjścia trzeba się jednak odpowiednio przygotować i spakować potrzebne rzeczy. 

Określenie celu i wiedza na temat szlaków

Ważne, żeby jasno sprecyzować cel. Zaplanować wyjście odpowiednio wcześnie, aby móc zejść do miejscowości przed zmrokiem. Długość trasy oraz jej trudność powinna być dostosowana do Ciebie. Od razu zorientuj się czy jest możliwość skrócenia wycieczki i bezpiecznego zejścia do mety, na wypadek, gdybyś tracił siły. Zaplanuj także odpoczynek na trasie. Czy będzie to przy jakiejś wiacie, w schronisku czy na pniu drzewa oraz ile przerw będziesz potrzebować. Pamiętaj, zimowe przejścia są trudniejsze i wymagają od nas poświęcenia więcej czasu, a zmęczenie organizmu przychodzi łatwiej. 

Sprawdzenie pogody oraz aktualnych warunków na wybranym szlaku

To jest konieczny punkt do zrealizowania. Nie można go pod żadnym warunkiem pominąć. Wiedza o warunkach pogodowych znajdziemy wszędzie, wystarczy tylko zerknąć do Internetu i od razu możemy porównać wiedzę na różnych stronach. Jeśli chodzi o stan warunków na wybranym szlaku też z tym nie będziesz mieć problemu. Warto też dołączyć do grup tematycznych i tam zapytać innych o aktualne warunki. Na pewno ktoś się znajdzie i chętnie odpowie, a może nawet załączy jakąś ciekawą fotkę.  

Co zabrać w góry zimą?

Temat rzeka. Jednak możesz go mniej więcej uściślić, jeśli sprecyzujesz jaki masz cel na ten dzień/wyjazd. Spakowany plecak na pewno będzie się różnił od długości trasy oraz czasu trwania wyjazdu. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które musisz mieć koniecznie ze sobą.  

  • mapa, kompas, nawigacja GPS, 
  • zainstalowana aplikacja Ratunek w telefonie, 
  • apteczka,
  • naładowany telefon, drugi zapasowy i dodatkowe źródło energii,
  • termos z gorącym napojem i jedzenie,
  • latarka czołowa,
  • zimowe ubranie dostosowane do warunków pogodowych (czapka, komin/chusta, rękawice, kurtka z membraną, nieprzemakalne spodnie stuptuty, wygodne buty i dodatkowa kurtka [puchowa, wykorzystywana podczas przerwy do zabezpieczenia przed wychłodzeniem]),
  • okulary i filtry przeciw promieniom słonecznym, które niespodziewanie mogą wyrządzić wiele szkody naszej skórze,
  • sprzęt zimowy, podstawą są kijki trekingowe z dużymi talerzykami, raczki turystyczne. Jeśli wymaga tego trasa warto zastanowić się nad zabraniem potrzebnego sprzętu: rakiet śnieżnych, nart skiturowych, kasku, raków, czekanu i lawinowe ABC. Warto zorientować się nad ich wypożyczeniem na miejscu lub w okolicy.

Warto zaopatrzyć się w wygodny plecak  turystyczny, który posiada pas biodrowy, dzięki czemu nasze ramiona zostaną odciążone i nie będziemy się męczyć. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ nosimy go cały czas na plecach i powinien być stabilny oraz wygodny, dopasowany tylko i wyłącznie do Ciebie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

4 komentarze

  1. Świetny post! Sama jak patrzę na te wszystkie piękne zimowe zdjęcia, to mam ogromną ochotę wybrać się w góry zimą i myślę, że w końcu ta ochota się kiedyś urzeczywistni 😀 (Oczywiście w moim przypadku mam na myśli raczej niskie góry, na początek 😀 )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *