Przełączka pod Rysami
Małopolskie,  Opisy górskich szlaków,  Tatry

Przełączka pod Rysami – najtrudniejsze miejsce na szlaku na Rysy

Szlak na Rysy od polskiej strony

Wychodząc z Morskiego Oka na Rysy – najwyższy szczyt po polskiej stronie Tatr, będziemy musieli przejść przez najtrudniejsze miejsce na szlaku. To miejsce to popularna przełączka, której obawia się najwięcej osób. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć z nią problem, ponieważ jest tam spora ekspozycja. Sami byliśmy świadkami jak młoda dziewczyna musiała zrezygnować z wyjścia na szczyt i zostać po drugiej stronie. Płakała wtedy bardzo i żal nam jej było, ale nic nie mogliśmy zrobić. Przejście przez przełączkę jest ubezpieczone łańcuchami. Trzeba tam zachować wzmożoną ostrożność. Wyjście na Rysy od polskiej strony jest trudniejsze niż zdobycie szczytu od strony słowackiej. Jest kilka miejsc, w których trzeba bardziej uważać. 

Rysy – opis szlaku

Opis szlaku na Rysy można znaleźć u nas na blogu klikając tutaj. Byliśmy tam w 2016 roku we wrześniu. Przez noc temperatura spadła poniżej zera i zmroziło trochę szlak, czym zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Szlak na Rysy od polskiej strony prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, a następnie nad Czarny Staw pod Rysami. Tam kończy się łatwiejszy etap i rozpoczyna mozolna wędrówka do Buli pod Rysami. Potem mamy ułatwienia w postaci łańcuchów, w sezonie kolejki spowodowane przez ludzi, przełączkę, szczyt Rysów i przepiękne widoki.

https://mynaszlaku.pl/tatry-znad-morskiego-oka-na-rysy-by-przezyc-cos-niezwyklego/

Przełączka pod Rysami

1 komentarz

  • Gieferg

    Gdy dotarłem do przełączki, byłem tak zadowolony z tego, że już nie jest ostro pod górę, a szczyt w zasięgu ręki, że przeszedłem ją bez najmniejszego problemu. Nie powiedziałbym, że to trudne miejsce (przynajmniej nie w dobrych warunkach bez lodu/śniegu), może być co najwyżej – tak jak piszecie – problematyczne dla osób z lękami przestrzeni/wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *