Beskid Sądecki: Pusta Wielka coraz bardziej zalesiona

Jeśli chcesz zobaczyć Tatry będąc na szczycie Pusta Wielka musisz zrobić to jak najszybciej. Szczyt z dnia na dzień staje się coraz bardziej zalesiony, a z biegiem czasu będzie jednym z mniej istotnych punktów na etapie planowania górskiej wyprawy.

Pyszne widoki można oglądać maszerując szlakami prowadzącymi na szczyt, ale i także z samej Pusty Wielkiej, która położona jest w południowej części pasma Jaworzyny. Góra  mierzy 1061 m. n. p. m i należy do wyższych wzniesień tego pasma. Można na nią dostać się różnymi szlakami, takimi jak:

  • czarnym z Wierchomli do Bacówki PTTK nad Wierchomlą, a później niebieskim na szczyt
  • czarnym i żółtym z Żegiestów Wieś
  • niebieskim z Żegiestów Zdrój
  • żółtym ze Szczawnika

Jak już wyżej wspomniałam Pusta Wielka jest szczytem gęsto zalesionym. Z roku na rok drzewa są coraz wyższe. Za niedługo górscy turyści nie będą mieli okazji oglądać i podziwiać widoku tatrzańskich krajobrazów z polany, która znajduje się na południe od szczytu.

W roku 1947 wysiedlono z tych obszarów Łemków, a ich tereny, które zamieszkiwali zostały zalesione. Teraz już wiemy skąd tyle polan znajduje się w okolicach tego miejsca. Na szlaku żółtym prowadzącym ze Szczawnika znajduje się kolejna polana tym razem ze Stacją Narciarską Dwie Doliny Muszyna Wierchomla. Ponadto szczyt znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i wchodzi w skład rezerwatu przyrody Wierchomla. Rezerwat chroni starodrzew bukowo-jodłowy oraz piaskowcowe skałki. W pobliżu znajduje się nieduża grota, która umiejscowiona jest w skałach i ma około 3 metry długości. Szczyt oznaczony jest tabliczką z napisem Pusta Wielka i chociaż mamy pewność, że dotarliśmy do zamierzonego celu, ponieważ na znakach pod koniec trasy brakuje oznaczenia jak trafić na szczyt.

My wybraliśmy się tam 12 października 2012 roku. Wędrowaliśmy szlakiem żółtym, który wiedzie ze Szczawnika. Następnie udaliśmy się do Schroniska PTTK nad Wierchomlą przez Jaworzynkę, a dalej do Krynicy mijając Runek, Przysłop i Przełęcz Krzyżową. Od Jaworzynki prowadził nas już szlak niebieski. Opis wycieczki i galeria zdjęć znajduje się tutaj.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, Twitterze i Google+ i do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie, polecajcie znajomym i już w niedługim czasie odwiedźcie to miejsce.

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *