Quest w Bydlinie | Bydlińskim Szlakiem Przeszłości

Nasz 5-dniowy wyjazd na Jurę Krakowsko-Częstochowską zakończyliśmy rozwiązaniem questa w Bydlinie w województwie małopolskim. Nazywał się on „Bydlińskim Szlakiem Przeszłości” i miał za zadanie ukazać historię malowniczej okolicy, urzekającej pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody. Został zrobiony przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie. 

Skoro przygotowali go uczniowie, to rozpoczynał i kończył się przy szkole podstawowej. 2 poprzednie questy w Olsztynie i Mstowie zakończyły się niepowodzeniem i ten tutaj na końcu również okazał się pechowym. Myśleliśmy, że jak mówi powiedzenie, „do trzech razy sztuka” wreszcie się uda, jednak już od samego początku coś było nie tak. Na szkole od frontu nie wisiały żadne tablice. Dalej przed cmentarzem zlikwidowano tablice informacyjne. Zaczęto budować tam wiatę. Ostatecznie miejsce, w którym należało odebrać skarb, było zamknięte na cztery spusty i zabite gwoździami. Mimo wszystko warto było się wybrać po okolicy na krótki spacer. Zwłaszcza, że w pobliżu znajdują się ruiny zamku. Odwiedziliśmy je kilka lat temu podczas przejścia Szlakiem Orlich Gniazd. Pamiętam, że była słoneczna niedziela i coś jedliśmy. Poniżej można zobaczyć jak wygląda arkusz questa.  Dojście do zamkowych ruin z parkingu szkolnego to około 15 minut wolnym krokiem. Mimo, że miejsce jest ciekawe, to widać, że od dłuższego czasu nikt do niego nie chodził. Żadnych śladów butów na śniegu. Obecnie odwiedzający zobaczą tam niszczejący mur mierzący 24 metry długości i 11 szerokości. Obszar obok zamku jest zalesiony. Podejście nie jest trudne, a pozwoli poznać trochę historii.

Pierwszym właścicielem warowni był syn Niemierzy z Gołczy. W 1655 roku budowla została spalona przez Szwedów. Kilkadziesiąt lat później udało się go odbudować. Nieco niżej, 3 minuty od zamku znajduje się cmentarz, na którym stoi kilkumetrowy krzyż. Upamiętnia on poległych w bitwie legionistów, którzy podczas I wojny światowej walczyli z armią rosyjską w krwawej bitwie pod Krzywopłotami. Jest tam także kamienna kaplica, która w niezmienionej formie stoi tam już od II połowy XIX wieku. Czytając te wszystkie wiadomości, okazuje się, że mała wioska Bydlin skrywa w sobie wiele wartej pamięci historii.

Hej! Zostaw komentarz pod wpisem.

Dzięki i do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *