Pieniny: Rezerwat Biała Woda

Rezerwat przyrody Biała Woda – rezerwat przyrody znajdujący się w województwie małopolskim, kilka kilometrów od Szczawnicy, a konkretnie w miejscowości Jaworki. Uważany jest za najładniejszy wąwóz Pienin. Cały jego obszar leży właśnie w tym paśmie górskim. Jest to idealne miejsce do odpoczynku i na spacery.

W celu uchronienia wspaniałych krajobrazów i wytworów przyrody utworzono w roku 1963 Rezerwat Przyrody. Ma on powierzchnie niespełna 28 hektarów. Wcześniej na tym terenie znajdowała się łemkowska wieś Biała Woda. Na obszarze rezerwatu zabroniony jest ruch pojazdów. Na turystów czekają: ławki, mostki, tablice informacyjne i odpowiednio przygotowane ścieżki.

W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się Bazaltowa Skałka wulkanicznego pochodzenia będąca pomnikiem przyrody. W południowej części potoku jest duże urwisko Smolegowej Skały zbudowanej z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej. Potok tworzy liczne kaskady, bystrza, skałki i głębokie, wybite przez spadającą wodę zagłębienia. Na północnej stronie, na wzgórzu znajduje się charakterystyczna Czerwona Skałka, zwana Skałą Sfinks. Ostania część rezerwatu znajduje się w środkowej części Brysztańskiego Potoku i obejmuje Brysztańskie Skały. Jest to miejsce bardzo malownicze polecane na rodzinne wypady i przejażdżki rowerowe.

Do rezerwatu dochodzi się drogą asfaltową z Jaworek, wzdłuż rzeki Grajcarek, obok stadniny koni i domu noclegowego Biała Woda. Przy wejściu do rezerwatu znajdują się dydaktyczne tablice informacyjne.

Z Białej Wody można dotrzeć na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Najpierw żółtym szlakiem na Przełęcz Rozdziele (1 godzina 30 minut), a następnie niebieskim już na sam szczyt (2 godziny).

 

no images were found

2 komentarze

  1. Polecam szlak ze Szczawnicy do Jaworek wiodący przez Białą Wodę i Wąwóz Homole. Świetny szlak pieszy. Więcej na: http://www.beskidsadecki.eu/index.php?id=szlaki_piesze&sk=Szczawnica-Wysoka-WawozHomole-Jaworki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *